Rozliczenia wstecz / brak sprawozdań finansowych

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Rozliczenia wstecz / brak sprawozdań finansowych

#7 Post autor: irenalo » 19-02-2022, 12:27

I NSNc 51/19

Wrzuć na google. Będzie orzeczenie
Co prawda w spòłdzielni był regulamin ale samo uzasadnienie jest ciekawe,

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Waldek Ormiański
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 13-02-2022, 21:28

Re: Rozliczenia wstecz / brak sprawozdań finansowych

#8 Post autor: Waldek Ormiański » 20-02-2022, 19:03

@irenalo - tak, regulamin jest. Ze względu na brak rozliczeń za poprzednie lata nie mogliśmy się odwołać, bo nie było od czego(!). Pomimo wielu próśb do zarządcy z wiadomością do zarządu, nie otrzymaliśmy rozliczeń. Ten stan się przeciągał. W tej chwili mamy do rozliczenia 3 lata wstecz i czekamy na wyliczenia od nowego zarządcy. Jeżeli otrzymałbym rozliczenia w 2019 to już dawno bym się odowłał.

I NSNc 51/19 - wyrok ten bardzo dobrze znam. Na pewno będę się na niego powoływać. Jest ważny, ponieważ w sposób dosadny pokazuje, że zakręcenie grzejników nie zwalnia z opłat za ogrzewanie budynku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rozliczenia wstecz / brak sprawozdań finansowych

#9 Post autor: piotrusb » 21-02-2022, 10:30

Wspólnota może podjąć decyzję ustalającą minimalną kwotę opłaty za ogrzewanie lokalu. Taki warunek może zostać przyjęty bądź odrębną uchwałą bądź jako zapis w regulaminie rozliczania energii cieplnej. Kwota powyższa powinna być ekwiwalentem ilości energii cieplnej niezbędnej do utrzymania w lokalu minimalnej temperatury (np. 17-18 stopni C). Są w orzecznictwie w tej kwestii, w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych, dwa zgodne wyroki: Sądu Okręgowego w Łodzi z 21 października 2014 r., sygn. akt II C 1386/13 oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z 4 października 2017 r., sygn. akt II C 68/17, w których składy orzekające oddaliły powództwo o uchylenie uchwały ustalającej minimalną kwotę opłaty za ogrzewanie lokalu. W obu przypadkach sądy stwierdziły, że uchwała taka jest zgodna z przepisami prawa energetycznego (art. 45a ust. 8 upe), leży w interesie wspólnoty jako ogółu właścicieli oraz uwzględnia rekomendowaną przez orzecznictwo i doktrynę metodę rozliczania mediów (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2013 r., sygn. akt II CSK 347/12), natomiast praktyki właścicieli wyłączających ogrzewanie w swoich lokalach, będące w istocie, bardziej lub mniej zamierzoną, kradzieżą energii cieplnej, stoją w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, a także z art. 13 ust. 1 uwl oraz art. 140 kodeksu cywilnego i w związku z tym nie zasługują na ochronę prawną.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Waldek Ormiański
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 13-02-2022, 21:28

Re: Rozliczenia wstecz / brak sprawozdań finansowych

#10 Post autor: Waldek Ormiański » 21-02-2022, 20:57

Zgadza się. Art. 13 ust. 1 UWL, w dość oczywisty sposób mówi o tym, że właściciel lokalu uczestniczy w kosztach związanych z utrzymaniem budynku w dobrej kondycji. Zakręcenie grzejników i brak wskazań na podzielnikach, dla osób znających podstawy termodynamiki nie trzeba tłumaczyć, że działając w ten sposób lokal ten korzysta z energii cieplnej sąsiada. Tym samym "podkrada" ciepło i ma bezpośrednie przełożenie na portfel sąsiednich lokali. Pod kątem termodynamicznym 100% energii na utrzymanie "nieokreślonej" minimalnej temperatury, pozyskane jest od lokali obok. Pod kątem rozliczeń, obliczenie minimalnej wymaganej mocy dla naszego budynku, jest możliwe ale nieco trudniejsze do określenia. Posiadamy podzielniki marki Techem, bez średniorocznego wskazania temperatury oraz jeden miernik ciepła (GJ) przy węźle. Rozdział GJ na m2 jest na chwilę obecną niemożliwe ponieważ przelicznik 1 jpko = 1 kWh, nie jest dobrym odniesieniem w ocenie IRKOM (https://www.irkom.org.pl/opinie -artykuł 11), dlatego pomimo prób odszedłem od tego kierunku. Pozostaje przeprowadzenie projektu OZC, co jest do wykonania i jak przyjdzie się sądzić będę z tym przygotowany.

NSNc 51/19 --> "Powód świadomie rezygnując z ogrzewania czterech pomieszczeń w mieszkaniu poprzez zakręcenie grzejników, nolens volens korzystał z ciepła dostarczanego przez nieopomiarowaną część instalacji przez sąsiednie, ogrzewane pomieszczenia. Ciepło dostarczane do lokalu w taki sposób nie jest zwolnione od opłaty, pozwana miała więc prawo oczekiwać od powoda partycypacji w kosztach tego ciepła."

@piotrusb . Dziękuję za komentarz. Zakładam, że po otrzymaniu rozliczeń do 3 lat wstecz ludzie się obudzą i zrozumieją ile mają do zapłaty, gdzie niektórzy odwrotnie (tam gdzie nie ma wskazań) mają zwroty, nawet(!) przy wzroście opłat od dostawcy. Na pewno znajdę sprzymierzeńców do walki sądowej. Niech to trwa nawet i dodatkowe 3 lata. Ilość odniesień, obliczeń, dokumentów jest wystarczają ilość by temat poprowadzić w dobrym kierunku. O to się nie boję. Chciałem tego uniknąć, ale jeżeli nie ma innej drogi....

Z regulaminem nie będziemy działać wstecz, bo jak faktycznie zauważyłeś będzie to łatwa droga do podważenia, a tym samym do uniknięcia opłat przez tych którzy nas okradają z kasy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”