Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właścicieli

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#169 Post autor: irenalo » 10-06-2016, 22:26

piotrusb pisze: (nota bene kc nie używa pojęcia masa spadkowa, tylko po prostu spadek - tak art. 924, 925, ale o to mniejsza)
To pojęcie jest często używane w języku prawniczym . A że jest ci obce , to mnie akurat nie dziwi. Nie szukając długo:
SN sygn. akt V CSK 567/11
Zważywszy , że spór o to, kto powinien otrzymać nieruchomość lokalową
jest elementarny, skarżący zasadnie zarzuca, że ustalenia faktyczne dotyczące
korzystania z tego lokalu i jego przydatności, czy to wnioskodawcy czy uczestnikom
i więzi ich z tym lokalem, są dla rozstrzygnięcia o sposobie podziału masy
spadkowej
decydujące.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#170 Post autor: irenalo » 10-06-2016, 23:29

piotrusb pisze: Stwierdzenie takie (sądowe lub notarialne) potwierdza jedynie istniejący stan prawny. Dział spadku, to kolejny krok, przy czym - nieobligatoryjny.
Stwierdzenie nabycia spadku też nie. Np. masa spadkowa to stara meblościanka po babci i kilka bibelotów, o ktore nikt nie będzie toczył bojów. Albo jeśli spadek to same długi, wtedy najlepiej jest ten spadek odrzucić.
I nie zawsze stwierdzenie potwierdza istniejący w momencie otwarcia spadku stan prawny. Ten stan do czasu stwierdzenia nabycia spadku może się zmienić . Ktoś może odrzucić spadek. Ma na to 6 miesięcy i nie od daty śmierci spadkodawcy ale od momentu dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku.
Mało tego - nawet prawomocne postanowienie o nabyciu spadku może być zmienione. Czyli może potwiedzać ale nie musi.
piotrusb pisze:że wspólność majątku spadkowego już od momentu otwarcia spadku
Wspolność masy spadkowej , w skład ktorej wchodzą różne składniki m.in. lokal - tak. Ale nie tak, jak napisałes udział w lokalu . Ten lokal po podziale spadku może przypaść spadkobiercom w takim samym udziale w jakim odziedziczyli spadek. Może ale nie musi.
piotrusb pisze:W wyniku działu spadku jeden ze spadkobierców może się stać np. wyłącznym właścicielem lokalu. Dopóki taki dział nie zostanie przeprowadzony spadkobiercy są współwłaścicielami całości spadku (w tym lokalu) w częściach ułamkowych.
Całości masy spadkowej , w skład której wchodzi np. mieszkanie , pralka Frania i meblościanka na wysoki połysk.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#171 Post autor: piotrusb » 10-06-2016, 23:33

Nie napisałem, że jest mi obce, ani że nie należy go używać, czy że jest nieznane w doktrynie prawa, a jedynie, zgodnie z prawdą, że nie występuje w kc. Więc znów stosujesz zupełnie niepotrzebną w dyskusji (przynajmniej dla mnie) metodę przytyków osobistych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#172 Post autor: piotrusb » 10-06-2016, 23:37

irenalo pisze:Ten lokal po podziale spadku może przypaść spadkobiercom w takim samym udziale w jakim odziedziczyli spadek. Może ale nie musi.
Tu pełna zgoda. Np. jeden właściciel może objąć lokal i spłacić pozostałych, ale jak najbardziej lokal może pozostać współwłasnością ułamkową kilku spadkobierców.
irenalo pisze:Całości masy spadkowej , w skład której wchodzi np. mieszkanie , pralka Frania i meblościanka na wysoki połysk
Tak, jak najbardziej, całość spadku, w tym lokal.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

#173 Post autor: JohnnyG » 13-06-2016, 08:25

irenalo pisze:Kiedy pani się zapowiedziała?
Na razie cisza, jak będą zaległości, to uregulują, to porządna rodzina. :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sebiano
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 12-03-2008, 22:10

Re: Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właścicieli

#174 Post autor: sebiano » 28-08-2017, 23:16

owner pisze:
09-07-2008, 11:17
aniołek pisze:Moje dowody wpłaty opiewają na znacznie większe kwoty niż te , które przedstawia mi administrator. Mimo interwencji - pisemnych nie mogę wyegzekwować korekty.
A dlaczego wpłacasz więcej, niż powinnaś?
Sama dokonaj korekty - wpłacaj dokładnie tyle, ile wynosi Twoja zaliczka. Jeżeli masz nadpłatę, zażądaj (pisemnie) jej zwrotu. W razie braku odpowiedzi, potrąć ją sobie przy najbliższej wpłacie i powiadom pisemnie zarząd wspólnoty o powodach. Wspólnota nie poda Cię do sądu, jeśli nie będziesz miała zadłużenia.
Mam podobną sytuację. Wpłacałem więcej niż wymagane zaliczki, aby na koniec roku nie mieć dopłat. Administrator rozliczył wymagane zaliczki (mniejsze kwoty) a nie wpłacone pieniądze (wyższe kwoty). Teraz wg, Administratora mam zadłużenie, a ja twierdzę, że mam nadpłatę. Żadne argumenty nie przemawiają.
Ostatnie wyjaśnienie na piśmie jakie otrzymałem cytat: "Nie może być sytuacji, że właściciel wpłaca "po swojemu", tworzy się zadłużenie, a po ponad roku czasu oznajmia, że nie zgadza się z naliczeniami. Powtórzę, że wysokość naliczeń wskazują uchwały Wspólnot." (koniec cytatu)
Naliczane są odsetki od nienależnego zadłużenia, kwota przekroczyła 2000 zł

Co dalej robić ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”