Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właścicieli

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Wpłaty na konto w imieniu właściciela

#163 Post autor: JohnnyG » 10-06-2016, 07:31

irenalo pisze:Tu możesz sprawdzić czy poświadczono dziedziczenie u notariusza :https://www.rejestry.net.pl/
Córka powiedziała, że będzie sprawa spadkowa. Nie wiem co jest dla niej i siostry bardziej wygodne, bo siostra musiałaby przyjechać w tej sprawie z Niemiec.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#164 Post autor: piotrusb » 10-06-2016, 08:56

irenalo pisze:W poprzednim stanie prawnym mógł odpowiadać za długi również z własnego majątku, jeśli przyjąl spadek "z ustawy".
To się zgadza, więc sprawa wyjaśniona :haha:
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#165 Post autor: piotrusb » 10-06-2016, 09:13

irenalo pisze:To nie UoWL reguluje tę sprawę a kodeks cywilny:
To, jak mówi klasyk, oczywista oczywistość i nie pisałem nigdy, że uwl ma tu coś do rzeczy.
irenalo pisze:Cytuj: Kodeks cywilny Art. 1034. § 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długis padkowe w stosunku do wielkości udziałów.
Dokładnie to napisałem.
piotrusb pisze:Za długi spadkodawcy (a więc zobowiązania wobec wspólnoty powstałe do momentu śmierci spadkodawcy) jego spadkobiercy odpowiadają istotnie solidarnie - art. 1034 kc.
Cała dalsza część mojego postu dotyczyła, na co, jak mi się zdaje nie zwróciłaś uwagi, nie długów spadkowych (zaciągniętych za życia spadkodawcy), ale długów powstałych później na skutek braku wpłat do wspólnoty - już po jego śmierci.
irenalo pisze:Twój wywód jest oparty na fałszywych przesłankach i na totalnej nieznajomości rzeczy
Wolałbym żebyśmy się skupili na meritum a nie na argumentach ad personam.
irenalo pisze:Stwierdzenie nabycia spadku (np. w częściach ułamkowych) nie jest równoznaczne z działem spadku.
Oczywiście tak i niec innego nie twierdziłem. Dział spadku nie jest obligatoryjny więc spadkobiercy mogą go przeprowadzić po 10 latach, albo w ogóle.
irenalo pisze:Spadkobierca, który odrzuca spadek, traktowany jest tak jakby nie dożył jego otwarcia (dnia śmierci spadkodawcy), więc jak może stać sie współwłaścicielem mieszkania?
irenalo pisze:Spadkobierca, który odrzuca spadek, traktowany jest tak jakby nie dożył jego otwarcia (dnia śmierci spadkodawcy), więc jak może stać sie współwłaścicielem mieszkania?
Kodeks cywilny:
Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Postanowienie o nabyciu spadku (orzeczenie sądu lub akt notarialny) mają charakter deklaratywny, nie konstytutywny.
Art. 1035. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#166 Post autor: irenalo » 10-06-2016, 12:35

JohnnyG pisze:Córka powiedziała, że będzie sprawa spadkowa. Nie wiem co jest dla niej i siostry bardziej wygodne, bo siostra musiałaby przyjechać w tej sprawie z Niemiec.
Może panie nie wiedzą , że można poświadczyć dziedziczenie. Fakt, musiałaby siostra przyjechać z Niemiec ale Niemcy to nie koniec świata. W sądzie natomiast może ją zastąpic pełnomocnik.
Kiedy pani się zapowiedziała?
Bo maj nie zapłacony a dzisiaj mija termin wpłaty za czerwiec.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#167 Post autor: irenalo » 10-06-2016, 14:55

piotrusb pisze:ała dalsza część mojego postu dotyczyła, na co, jak mi się zdaje nie zwróciłaś uwagi, nie długów spadkowych (zaciągniętych za życia spadkodawcy), ale długów powstałych później na skutek braku wpłat do wspólnoty - już po jego śmierci.
Ależ zwróciłam. Kwestionowałeś solidarną odpowiedzialność za te długi bez wględu na to czy doszło do działu spadku czy nie. Postawiłeś znak równości między udziałem w masie spadkowej a udziałem w jej części składowej - lokalu. Mam wrażenie, że wciąż nie rozumiesz, że spadek obejmuje prawa i obowiązki majątkowe zmarłego. Długi spadkowe to nie tylko te zaciagnięte przez zmarłego ale też te , które powstały po jego śmierci w związku z jego osobą. Np. koszty pogrzebu czy koszty sprawy spadkowej.
Przytaczasz orzeczenia sądów, gdzie sprawa nie dotyczy udziału w masie spadkowej a udziału w lokalu.
Czyli sytuacji po dziale spadku.
Powyższe rozstrzygnięcie Sąd Rejonowy oparł na ustaleniu, iż J. S. w 4/6 części oraz R. S. i D. W. po 1/6 części każde z nich są współwłaścicielami stanowiącego odrębną nieruchomość samodzielnego lokalu mieszkalnego
piotrusb pisze:Postanowienie o nabyciu spadku (orzeczenie sądu lub akt notarialny) mają charakter deklaratywny, nie konstytutywny.
No dobrze ale jak to ma się do solidarnej odpowiedzialności za długi spadkowe?
piotrusb pisze:Art. 1035. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
Zatem co z tego wynika? I jak ten zapis się ma do solidarnej odpowiedzialności za długi do czasu działu spadku?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczanie należności i wpłat dokonanych przez właści

#168 Post autor: piotrusb » 10-06-2016, 18:35

irenalo pisze:No dobrze ale jak to ma się do solidarnej odpowiedzialności za długi spadkowe?
Ma się o tyle, że właścicielem/współwłaścicielem masy spadkowej (nota bene kc nie używa pojęcia masa spadkowa, tylko po prostu spadek - tak art. 924, 925, ale o to mniejsza) w skład której wchodzi także lokal, spadkobierca staje się w momencie otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy, a nie stwierdzenia nabycia spadku. Stwierdzenie takie (sądowe lub notarialne) potwierdza jedynie istniejący stan prawny. Dział spadku, to kolejny krok, przy czym - nieobligatoryjny.
irenalo pisze:Zatem co z tego wynika?
Moim zdaniem to, że wspólność majątku spadkowego już od momentu otwarcia spadku (a nie od momentu działu spadku) określają przepisy kc o współwłasności ułamkowej, a to pociąga za sobą konsekwencje odnośnie odpowiedzialności za długi powstałe po śmierci spadkodawcy, które opisałem w poprzednim poście. W wyniku działu spadku jeden ze spadkobierców może się stać np. wyłącznym właścicielem lokalu. Dopóki taki dział nie zostanie przeprowadzony spadkobiercy są współwłaścicielami całości spadku (w tym lokalu) w częściach ułamkowych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”