fundusz celowy

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
drmariusz
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 26-02-2020, 13:43

fundusz celowy

#1 Post autor: drmariusz » 26-02-2020, 13:49

W mojej wspólnocie została przegłosowana uchwała na utworzenie funduszu celowego na pokrycie kosztów roszczeń przeciwko deweloperowi w sprawie rzekomych nieprawidłowości w budynku mieszkalnym. Nie zgadzam się jednak z tym, uważam, że mieszkańcy, którzy chcą dochodzić roszczeń, w sposób nieprawidłowy i przy użyciu złej jakości materiałów wykańczali mieszkania, a konkretnie balkony, bo tego sprawa dotyczy. Nie chcę składać się na te roszczenia (miesięcznie ok. 30 zł przez 18 miesięcy). Jak tego uniknąć?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5066
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: fundusz celowy

#2 Post autor: piotrusb » 27-02-2020, 14:46

Możesz zaskarżyć taka uchwałę, ale tylko w określonym terminie. Art. 25 ustawy o własności lokali:
1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
W przypadku balkonów istotne jest o jakie ich części chodzi. Zgodnie z dominującą linią orzecznictwa płyta nośna balkonu oraz balustrada trwale związane ze ścianą budynku są częścią nieruchomości wspólnej, za którą odpowiada i w odniesieniu do której może dochodzić roszczeń od dewelopera (po uzyskaniu cesji wierzytelności od właściciela lokalu), wspólnota, ale już kwestia np. terakoty, czy gresu dotyczy tylko włąściciela lokalu, do którego balkon przylega i tu wspólnota nie może (nawet z upoważnienia właściciela) dochodzić roszczeń od dewelopera.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”