Opłaty we wspólnocie

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
PawełK
.
.
Posty: 66
Rejestracja: 27-07-2014, 07:11

Opłaty we wspólnocie

#1 Post autor: PawełK » 21-02-2019, 17:42

Kilka pytań związanych z rocznym rozliczeniem

1.Czy administrator może liczyć sobie koszt korespondencji jako dodatkowy koszt wspólnoty korespondencja
ta dotyczyła informacji o zebraniu rocznym ?

2.Sytuacja w naszym budynku wygląda tak że są 4 mieszkania i garaż każdy lokal ma innego właściciela są to 2 budynki przy sprzedaży połączone w jeden. Są dwa wejścia do budynku dwa doprowadzenia wody
oraz gazu. Moje pytanie jest takie ponieważ właściciele jednego z mieszkań z osobnym wejściem podłączyli sobie gaz 3 lata temu i od trzech lat płacą sobie sami za przeglądy gazowe a 1,5 roku temu w naszej klatce sąsiad założył sobie ogrzewanie gazowe i musiano u nas wykonać instalację gazową ale gaz pobiera tylko jeden sąsiad to czy uczciwym jest naliczanie dopiero od tego roku kosztów przeglądu gazowego bo wydaje mi się to jakieś niesprawiedliwe w stosunku do sąsiadów płacących już od 3 lat z własnej kieszeni.

3.Czy naprawa kanalizacji służącej tylko 3 lokalom (1 lokal ma linię poprowadzoną osobno) spowodowaną niewłaściwym podłączeniem się 1 z lokali powinna być rozłożona na wszystkich po równo
bo niby to część wspólna mimo że jeden lokal jej nie użytkuje?

4.A jeśli to część wspólna to czy właściciel lokalu nie powinien mieć zgody wspólnoty na podłączenie bo takiej nie posiada.


Dodam tylko że zgodnie z opinią naszego Administratora wszystko jest w porządku.
Jak zawsze.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4885
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Opłaty we wspólnocie

#2 Post autor: piotrusb » 22-02-2019, 11:34

Ad. 1. Jeśli w umowie nie ma, że to on ponosi te koszty, to oczywiście mógł. To są koszty ogólnego zarządu, więc obciążają one wspólnotę.

Ad. 2. Jeśli odrębne instalacje gazowe służą wyłącznie właścicielom konkretnych lokali, to koszty przeglądów gazowych powinni pokrywać właściciele tych lokali.

Ad. 3. Jeżeli dana instalacja służy więcej niż jednemu właścicielowi lokalu to jest częścią wspólną. Jednakże jeśli konieczność naprawy wynika z niewłaściwego podłączenia jednego z lokali (i podłączenie to właściciel lokalu przeprowadził samodzielnie, a nie zrobiła to wspólnota), to koszty takiej naprawy powinien ponieść właściciel tego lokalu.

Ad. 4. Jeśli instalacja ta przechodzi przez część wspólną i jej montaż jest związany z ingerencją w część wspólną, to właściciel lokalu powinien mieć zgodę wspólnoty. Jednak wspólnota może takiej zgody, zgodnie z orzecznictwem, odmówić tylko z istotnych np. technicznych przyczyn, a nie na zasadzie "nie, bo nie".
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”