Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
rskalik
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 11-05-2017, 10:55

Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#1 Post autor: rskalik » 11-05-2017, 10:57

Witam

Nabyłem mieszkanie na Avii 5 w Krakowie. Mieszkań w budynku jest około 250, siedem pięter.
Osobno nabyłem też miejsce parkingowe w hali garażowej podziemnej. Miejsc jest razem około 100.

Wielkie jest moje zdziwienie kiedy otrzymałem pierwszy rachunek od zarządcy nieruchomości za miejsce parkingowe. Czynsz miesieczny to 114 pln. To dziwne bo posiadam miejsca parkingowe podziemne w innych lokalach i jest to średni koszt 30 pln/miesiąc. Moji znajomi maja podobne kwoty.

Poniżej pierwszy rachunek od Zarządcy. Jest to kwota proporcjonalnie zmniejszona bo obejmuje tylko 4 dni z miesiaca:

-Mieszkanie ( AVIA 5/xxx )
Eksploatacja .......... 2,33 zł/m2 x 41,61 m2 pu = 96,95 zł
Wynagrodzenie Zarządcy 0,40 zł/m2 x 41,61 m2 pu = 16,64 zł
Działka infrastrukt. 0,27 zł/m2 x 41,61 m2 pu = 11,23 zł
I.Razem zaliczka: 124,82 zł
C.O.-opłata stała ..... 0,70 zł/m2 x 41,61 m2 po = 29,13 zł
C.O.-opłata zmienna.... 1,00 zł/m2 x 41,61 m2 po = 41,61 zł
Ciepła woda - opłata stała ........................ = 15,03 zł
Zimna woda i ścieki 10,15 zł/m3 x 3,00 m3/os x 1 os = 30,45 zł
Zimna woda do podgrz10,15 zł/m3 x 3,00 m3/os x 1 os = 30,45 zł
Podgrzanie wody ....13,00 zł/m3 x 3,00 m3/os x 1 os = 39,00 zł
Wywóz śmieci nietypowych 0,90 zł/m2 x 41,61 m2 = 37,45 zł
II.Razem zaliczkowe opłaty za świadczenia: 223,12 zł
------------
Razem za mieszkanie: 347,94 zł


-Garaż ( AVIA 5-G xx )
Eksploatacja .......... 2,33 zł/m2 x 29,48 m2 pu = 9,16 zł ( 4 dni)
Wynagrodzenie Zarządu.. 0,25 zł/m2 x 29,48 m2 pu = 0,98 zł ( 4 dni)
Utrzym. hali garażowej 1,00 zł/m2 x 29,48 m2 pu = 3,93 zł ( 4 dni)
Działka infrastrukt. 0,27 zł/m2 x 29,48 m2 pu = 1,06 zł ( 4 dni)
------------
Razem za garaż (za 4 dni KWIETNIA): 15,13 zł

----------------
RAZEM ZALICZKI I ŚWIADCZENIA: 363,07 zł



I tutaj należy zaznaczyć, że hala garażowa jest wyodrębniona jako osobny lokal. Moje miejsce ma powierzchnię 11,5 metra kw. i jest to udział w hali 75/10000. Mieszkanie i miejsce garażowe mją osobne księgi wieczyste.

Moje wątpliwości dotyczą wyliczenia powierzchni do opłat. Zarządca wylicza 29,48m2 doliczając proporcjonalnie powierzchnie wspólne (uliczki). Natomiast mieszkania nie mają doliczonych tych powierzchni wpólnych i wyliczenia są od rzeczywistego metrażu mieszkań. Co ciekawe koszt eksploatacji mieszkań i miejsc garażowych 2,33 pln został przyjety taki sam.
Uważam, że właściciele miejsc garażowych płacą podwójne koszty eksploatacji bo za swoje miejsce raz i za przestrzeń wspólną drugi raz. Natomiast mieszkania tego juz nie mają.
wychodzi na to, że właściciele miejsc postojowych płacą wiecej na poczet właścicieli mieszkań.

Według mnie wyliczenia miejsc parkingowych powinny być liczone od rzeczywistego metrażu 11,5 m2.

Proszę napiszcie czy mam rację i czy jest podstawa do walki z zarządcą.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#2 Post autor: irenalo » 11-05-2017, 13:53

rskalik pisze: Moje miejsce ma powierzchnię 11,5 metra kw.
Nie jesteś właścicielem tego miejsca. Na podstawie umowy "do użytkowania" masz prawo do używania tego miejsca na wyłaczność.
Zajrzyj do aktu notarialnego: jesteś współwłaścicielem hali garażowej i masz w niej udział.
I teraz pomnóż powierzchnię hali przez swój udział. Wychodzi 29,48 m2 ?
Zacznij od lektury Ustawy o własności lokali.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9940850388
Obowiązuje tekst ujednolicony.


Z tytułu posiadanego udziału w hali garażowej powinieneś ponosić dwa rodzaje kosztów:
1. Koszty związane z utrzymaniem nieruchmości wspólnej(NW) (art. 3.3 UoWL) proporcjonalnie do iloczynu: udziału hali w NW x Twój udział w hali .
2. Koszty utrzymania hali garażowej proporcjonalnie do Twojego udziału w hali garażowej.

Z tyłu posiadanego lokalu mieszkalnego ponosisz koszty utrzymania NW proporcjonalnie do udziału i ponosisz koszty utrzymania lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

rskalik
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 11-05-2017, 10:55

Odp.: Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#3 Post autor: rskalik » 11-05-2017, 14:22

@irenalo dzieki ale choć byłem nieprecyzyjny to akurat to rozumiem
Problem wiedzę gdzie indziej.
Dla całego budynku wyliczyli koszt eksploatacji 1 metra. Tylko dla mieszkań liczą rzeczywistą powierzchnię mieszkania bez części wspólnych na piętrach od 0 do 7. dla miejsc postojowych wliczają części wspólne hali do metrażu miejsca.
Jeszcze prościej:
Części wspólne z piętr 0 do 7 są rozkładane na zarówno mieszkania i garaże a części wspólne z hali są dodawane do miejsc postojowych.
właściciele miejsc postojowych płacą zatem podwójnie eksploatacje.
suma summarum koszt eksploatacji jednego metra w hali jest 2x wyższy niż metra mieszkania co jest kuriozum

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#4 Post autor: irenalo » 11-05-2017, 15:01

rskalik pisze:dla miejsc postojowych wliczają części wspólne hali do metrażu miejsca.
Mylisz pojęcia.
To co jest wspólne dla współwłaścicieli garażu nie jest NW.

Wytłumaczę na przykładzie mieszkania. 3 kolegów kupuje 3 pokojowe mieszkanie na współwłasność. każdy ma wyliczony udziałw mieszkaniu. Zawierają umowe "do użytkowania" : każdy ma prawo na wyłaczność używać jeden pokój (założmy, że powierzchnie pokoi sa równe). Kuchnia, przedpokój, łazienka sa wspólne.
Ale są wspólne tylko dla nich. Nie są wspólne dla pozostałych właścicieli lokali.
Tak samo z drogami dojazdowymi w garażu. Są wspólne dla współwłaścicieli hali garażowej (użytkowników miejsc). Nie są wspólne dla tych co nie maja tam udziału.
rskalik pisze:Części wspólne z piętr 0 do 7 są rozkładane na zarówno mieszkania i garaże a części wspólne z hali są dodawane do miejsc postojowych.
właściciele miejsc postojowych płacą zatem podwójnie eksploatacje.
I to jest zgodne z prawem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

rskalik
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 11-05-2017, 10:55

Odp.: Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#5 Post autor: rskalik » 11-05-2017, 15:40

Ale są jeszcze części wspólne na pietrach mieszkalnych (korytarze), które nie zostały doliczone do czynszu mieszkań.
Do czyjego użytkowania zatem należą te korytarze? Też do współwłaścicieli hali garażowej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowe wyliczanie kosztów miejsc garażowych

#6 Post autor: irenalo » 11-05-2017, 16:05

rskalik pisze:Ale są jeszcze części wspólne na pietrach mieszkalnych (korytarze), które nie zostały doliczone do czynszu mieszkań.
Do czyjego użytkowania zatem należą te korytarze? Też do współwłaścicieli hali garażowej?
Właściciel (współwłaściciciel) nie placi czynszu ale ponosi koszty utrzymania nieruchomosci wspólnej (NW) , jak i koszty utrzymania swojego lokalu.
To co płacisz miesięcznie to są zaliczki , które powinny być rozliczone na koniec roku.
Korytarze na piętrach są NW.
Tak samo dach, mury, grunt , okna na klatkach, część instalacji.
I nie płacisz za utrzymanie tych korytarzy , bo ich używasz ale płacisz, bo jesteś współwłaścicilem NW.
Zajrzyj do aktu: hala garażowa na udział w NW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”