Rozliczenie na życzenie

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Rozliczenie na życzenie

#1 Post autor: JohnnyG » 30-03-2017, 14:36

Przeszukałem forum i nie widzę wzmianki w temacie podanym w tytule.
Moje pytanie brzmi, czy właściciel ma prawo żądać dokonania przez zarząd rozliczenia na życzenie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Rozliczenie na życzenie

#2 Post autor: irenalo » 30-03-2017, 15:27

JohnnyG pisze:Moje pytanie brzmi, czy właściciel ma prawo żądać dokonania przez zarząd rozliczenia na życzenie?
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Sprecyzuj.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczenie na życzenie

#3 Post autor: piotrusb » 30-03-2017, 15:58

JohnnyG pisze:czy właściciel ma prawo żądać dokonania przez zarząd rozliczenia na życzenie?
Co rozumiesz pod rozliczeniem? Aktualny stan konta, rozliczenie wpłat i kosztów za określony okres, jaki?
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Rozliczenie na życzenie

#4 Post autor: elmaz » 30-03-2017, 19:00

JohnnyG pisze:Przeszukałem forum i nie widzę wzmianki w temacie podanym w tytule.
Moje pytanie brzmi, czy właściciel ma prawo żądać dokonania przez zarząd rozliczenia na życzenie?
Czy przez rozliczenie rozumiesz tylko wykazanie różnic na papierze, czy też (jeśli jest taka potrzeba) wypłatę pieniędzy w jedną lub drugą stronę?

Właściciel może domagać się wglądu we wszystkie dokumenty wspólnoty - to na pewno.
Co do rozliczenia - zależy co przez to rozumiesz. Na pewno ma prawo do "rozliczenia" polegającego na porównaniu NALICZONYCH zaliczek z faktycznie wpłaconymi kwotami.

Co do kosztów lokalowych - np. mediów - to zapewne jest uchwała co do częstotliwości ich rozliczania - i nie ma podstaw do żądania rozliczeń pomiędzy kolejnymi okresami - chociaż w szczególnych przypadkach można to robić (np. sprzedaż lokalu, podejrzenia nieprawidłowej pracy licznika, albo jakichś wycieków itp.)

Natomiast jeśli chodzi o rozliczenie poprzez porównanie rzeczywistych kosztów poniesionych w danym okresie przez wspólnotę (przypadającymi z tytułu udziałów na dany lokal) z naliczonymi lub dokonanymi wpłatami, to takie rozliczenie w trakcie roku nie ma sensu (chyba że czysto informacyjnie), ponieważ okresem rozliczeniowym dla wspólnoty jest rok kalendarzowy i dopiero wtedy porównuje się koszty z zaliczkami. Bo np. cały rok można zbierać zaliczki na naprawę, która odbędzie się w grudniu - i koszty do listopada bedą zerowe, a na koniec roku się to wyrówna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

JohnnyG
.
.
Posty: 579
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Odp.: Rozliczenie na życzenie

#5 Post autor: JohnnyG » 07-04-2017, 21:06

piotrusb pisze:Co rozumiesz pod rozliczeniem? Aktualny stan konta, rozliczenie wpłat i kosztów za określony okres, jaki?
Właśnie to mam na myśli oraz dodatkowo rozliczenie mediów.
Za jaki okres? Dowolny, tak jak sobie życzy właściciel.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Rozliczenie na życzenie

#6 Post autor: piotrusb » 07-04-2017, 22:01

Generalnie ma prawo, choć jeśli zażąda takiego rozliczenia za ostatnie 20 lat, to może to być czasochłonne i kosztowne i może powstać problem celowości.

Por. http://wspolnota.net.pl/orzecznictwo-sa ... t9898.html
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”