Sposób rozliczenia nadwyżki

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#25 Post autor: elmaz » 02-04-2017, 17:30

irenalo pisze:Ciekawe, jak zwolenicy rozliczania uchybów weddług udziałów w NW radzą sobie we wspólnotach ,gdzie cześć lokali nie ma w ogóle wodomierzy.
Powiedziałbym, że to jest względnie proste - bo nadal mają udziały. Raczej bym się zastanawiał, jak w tej sytuacji można by rozliczać wg zużycia...

Wg osób też zawsze jest problem - bo jak stwierdzić faktyczną ilość osób przebywających w lokalach?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#26 Post autor: irenalo » 03-04-2017, 10:54

elmaz pisze:owiedziałbym, że to jest względnie proste - bo nadal mają udziały.
A nie mają punktów poboru.
elmaz pisze:Raczej bym się zastanawiał, jak w tej sytuacji można by rozliczać wg zużycia...
Nie według zużycia ale proporcjonalnie do zużycia. Zakładam, że wszędzie są wodomierze.
I proste proporcje, podane przeze mnie wcześniej.
elmaz pisze:Wg osób też zawsze jest problem - bo jak stwierdzić faktyczną ilość osób przebywających w lokalach?
Kiedyś bardziej przestrzegano obowiązku meldunkowego. Teraz to często fikcja. Poza łatwiej wtedy kombinować. Dlatego nawet spółdzilnie z tego rezygnują.
Poza tym nowe wodomierze mają lepsze klasy, odczyty zdalne, zabezpieczenia antymagnetyczne, Możliwośc montażu pionowo, poziomo. I jak sie faktycznie sprawdzi, czy nie ma lewych punktów poboru, to uchyby można zminimalizować.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#27 Post autor: elmaz » 03-04-2017, 14:17

irenalo pisze:
elmaz pisze:owiedziałbym, że to jest względnie proste - bo nadal mają udziały.
A nie mają punktów poboru.
To była odpowiedź na Twój wpis, w którym pisałaś:

Ciekawe, jak zwolenicy rozliczania uchybów weddług udziałów w NW radzą sobie we wspólnotach ,gdzie cześć lokali nie ma w ogóle wodomierzy.

Zakładałem, że nie maja wodomierzy, ale maja punkty poboru wody, bo o ich braku nic nie pisałaś.
irenalo pisze:
elmaz pisze:Raczej bym się zastanawiał, jak w tej sytuacji można by rozliczać wg zużycia...
Nie według zużycia ale proporcjonalnie do zużycia. Zakładam, że wszędzie są wodomierze.
I proste proporcje, podane przeze mnie wcześniej.
OK - tylko ja odpowiadałem na wpis, w którym (patrz wyżej), zakładałaś coś dokładnie przeciwnego.

/.../
irenalo pisze: Poza tym nowe wodomierze mają lepsze klasy, odczyty zdalne, zabezpieczenia antymagnetyczne, Możliwośc montażu pionowo, poziomo. I jak sie faktycznie sprawdzi, czy nie ma lewych punktów poboru, to uchyby można zminimalizować.
Co raczej jest argumentem za tym, żeby uchyb traktować jako koszty NW. Bo przestaje on zależeć od zużycia wody w konkretnym lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#28 Post autor: irenalo » 04-04-2017, 08:53

elmaz pisze:o raczej jest argumentem za tym, żeby uchyb traktować jako koszty NW. Bo przestaje on zależeć od zużycia wody w konkretnym lokalu.
Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę;
art.3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Żaden z tych zapisów nie daje powodu, by uchyb traktować , jak wodę zużytą na potrzeby NW.
Nadal woda jest zużywana w prywatnych lokalach, pomijając punkty poboru na potrzeby NW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#29 Post autor: irenalo » 04-04-2017, 10:21

http://orzeczenia.bialystok.sa.gov.pl/c ... -12-12_001
Słusznie skarżąca podnosiła, że z uwagi na to, iż część lokali nie ma zamontowanych urządzeń pomiarowych w zakresie poboru wody oraz odprowadzania ścieków, urządzenia te stanowią przedmiot współwłasności przymusowej. Stanowisko to znajduje oparcie w poglądzie wyrażonym przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt III CZP 28/06, która dotyczyła rozliczenia energii cieplnej zużytej między innymi do ogrzania lokali nieposiadających urządzeń pomiarowych.
Jak można wydawac wyrok dotyczący wody , opierajac sie na orzeczeniu dotyczacym ciepła?
SN III CZP 28/06
Korzystają z niego wszyscy właściciele lokali w ten
sposób, że ciepło doprowadzane jest zarówno do przedmiotu ich własności (lokalu),
jak i do wszystkich wspólnych części budynku. Innymi słowy, przyjęto, że
składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji
znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy instalacji znajdujące
się w wydzielonych lokalach
Uznanie instalacji cieplnej służącej do ogrzewania poszczególnych lokali oraz
pozostałych części budynku
za część nieruchomości wspólnej oznacza, że opłaty
za dostawę energii cieplnej do takiej instalacji stanowią koszty zarządu
nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 14 pkt 1 u.w.l., co znajduje
potwierdzenie w art. 22 ust. 3 pkt 8 u.w.l., w którym ustawodawca zaliczył do
kosztów zarządu nieruchomością wspólną część kosztów związanych z
eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku
poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej
dwóch lokali.
Gdzie tu jest analogia do orzeczenia białostockiego?
Idąc rozumowaniem Pań z sądu białostockiego pora uznać , że cała woda zużywana w lokalach nieopomiarowanych jest kosztem NW.
Ściągamy wodomierze i lejemy do oporu. Albo kawalerkę wynajmujemy 5 pracownikom ze wschodu . i niech za zużycie wody płacą inni. Kawalerka ma mały udział w NW.
Ktoś sie na to zgodzi?
I jeszcze jedno: gdy odkręcam grzejnik, to ogrzewam swój lokal, ale część ciepła jest oddawana na zewnątrz, cześć ogrzewa klatkę schodową (nie mam ogrzewanej klatki), część ogrzewa sąsiadów, którzy mają zakręcone grzejniki.
Ale niech mi ktoś wytłumaczy, jak woda z mojej wanny może zapełnić wanny sąsiadów? Pomijam zalanie.
Cud?

Całe szczeście , że to jest orzeczenie w tej konkretnej sprawie i wiąże tylko strony sporu.
Bo jak inne zarządy wspólnot przyjmą rozumowanie Wysokiego Sądu (bo "sąd jednoznacznie stwierdził") to nie chciałabym być w skórze właścicieli. Niektórzy za wodę zapłacą kilka razy więcej.
Pójdą do sądu, a w sądzie już pokolenie gimbazy , która zamiast lekcji matematyki, chemii i fizyki , miała lekcje religi.
Powyższa zasada znajduje logiczne zastosowanie do wszystkich innych urządzeń technicznych czy usług związanych z zaspokojeniem potrzeb właścicieli poszczególnych lokali, co do których nie ma odrębnych dla każdego lokalu pomierników zużycia, a więc ciepłej lub zimnej wody, odprowadzania ścieków czy wywozu śmieci
W mojej gminie nie słyszeli o tym wiekopomnym orzeczeniu i uchwalili , że za śmieci płaci się od osoby.
I nie ma przy śmietniku urządzenia pomiarowego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Sposób rozliczenia nadwyżki

#30 Post autor: elmaz » 04-04-2017, 10:22

irenalo pisze:Żaden z tych zapisów nie daje powodu, by uchyb traktować , jak wodę zużytą na potrzeby NW.
Tak - ale jest tam również zapis "w szczególności" - czyli lista jest otwarta.
irenalo pisze: Nadal woda jest zużywana w prywatnych lokalach, pomijając punkty poboru na potrzeby NW.
Woda tak - uchyb - już niekoniecznie, bo może wynikać także z innych przyczyn, o czym już była mowa.

Obok pytania "dlaczego mam zapłacić 2 x więcej za uchyb mając 2 x większe mieszkanie" równie zasadne jest pytanie - dlaczego mając dokładny elektroniczny licznik i zużywając 10 m3 wody mam zapłacić za 15 m3.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”