czy mozliwe jest cofniecie sie do 2017 ?

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
bauhaus
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 06-04-2021, 18:55

czy mozliwe jest cofniecie sie do 2017 ?

#1 Post autor: bauhaus » 06-04-2021, 19:40

Licze na Panstwa pomoc w mojej probie zrozumienia zaistnialej sytuacji.

Zostalem postawiony w dosc klopotliwej sytuacji, otoz dostalem dzis pismo ze wspolnoty mieszkaniowej (tresc na samym dole), ze mam doplacic kilkutysieczną kwotę mimo, że ze swojej naleznosci wobec wspolnoty regulowalem zawsze przez lata regularnie i w pelnej wymaganej przez wspolnote do tej pory kwocie. Zarzadca jest ten sam, niezmiennie przez lata.

Po przeczytaniu dzisiejszego pisma (tresc ponizej) nasuwa mi sie kilka pytan, a przede wszystkim, czy w ogole LEGALNYM dzialaniem jest cofanie sie w czasie przez zarzadce wspolnoty i to az do roku 2017?
Czy dotychczasowe sprawozdania roczne nie powinny wylonic tych roznic i czy wtedy zarzadca wspolnoty nie powinien zasygnalizowac, ze pobrane zaliczki okazaly sie niewystarczajace?
Wtedy mozna bylo powiadomic mieszkancow, poprosic o doplate i dopiero wtedy zamknac rok.
Czy moje zrozumienie jest błędne ?

Dzis do wspomnianego pisma dostalem "dokumenty" jako zalaczniki wystawione z datą wsteczna rok po roku 2017 (-czy takie wystawianie dokumentow z data wsteczną jest legalne?)
- "niedoplata za 2017 (...) nalezy uregulowac do [data wsteczna/2018]"
- "niedoplata za 2018 (...) nalezy uregulowac do [data wsteczna/2019]"
- "niedoplata za 2019 (...) nalezy uregulowac do [data wsteczna/2020]"
itd.
Jest na nich tylko jedna pozycja, "eksploatacja" i "eksploatacja poziom-1" [nie wiem co oznacza, gdyz nie posiadamy piwnic ani garazy], ale tak naprawde nie jest podane jest w tresci, z czego wynika niedoplata.

I na koniec cos co wydaje mi sie dosc prawdopodobne: Czy jest mozliwe, ze pewien wlasciciel lokalu po prostu nie placi od lat i przez niego zostalismy obarczeni kosztami?




"Korespondencja kierowana do wszystkich właścicieli lokali we Wspólnocie Mieszkaniowej.
W załączeniu przesyłamy zaktualizowane kartoteki rozrachunkowe dotyczące Państwa lokali oraz rozliczenia kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Wpłacacie Państwo na poczet kosztów uchwalone przez Wspólnotę zaliczki, jednak każdego roku po rozliczeniu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej wychodzą nadwyżki kosztów nad wpływami, stąd każdy rok, począwszy od 2017r wspólnota kończy z niedoborem. Niedoboru tego nie da się pokryć z zaliczek roku następnego, gdyż sytuacja taka powtarza się rokrocznie. W związku z tym zmuszeni jesteśmy rozliczyć te koszty wśród właścicieli i prosić o uzupełnienie wpłat zgodnie z przedstawionymi kartotekami. Dokumentem ostatecznym jest kartoteka za rok 2020, która zawiera rozliczenia z poprzednich okresów i saldo na 31.12.2020"

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: czy mozliwe jest cofniecie sie do 2017 ?

#2 Post autor: piotrusb » 07-04-2021, 10:01

Jeśli prawdą jest to co pisze zarządca, to niestety musicie zapłacić.
Art 17 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali:
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
Natomiast odrębną kwestią jest ewidentnie niewłaściwe zarządzanie wspólnotą. Jeśli bowiem sprawozdanie finansowe wykazuje przewagę kosztów nad wpływami za dany rok, to wspólnota powinna podjąć uchwałę (a obowiązkiem zarządcy jest takową przygotować i przedstawić pod głosowanie), że albo ten niedobór pokryją zwiększone zaliczki przewidywane przez plan gospodarczy na kolejny rok, albo jednorazowe wpłaty właścicieli. Zarządca absolutnie nie powinien tolerować sytuacji, w której w każdym kolejnym roku finansowym powstają niedopłaty i nie są one rozliczane/pokrywane w roku następnym, a zatem stale rośnie deficyt finansów wspólnoty. Również gdyby właścicele nie przyjęli uchwały o zwiększonych zaliczkach zarządca nie powinien pozostawać bezczynny, bo może on w takim przypadku skorzystać z art. 24 uwl, zgodnie z którym:
W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli.
Nie można wystawiać informacji o obowiązku uregulowania należności z datą wsteczną - patrz w takiej sprawie viewtopic.php?f=37&t=13077&p=107490&hil ... 85#p107490
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: czy mozliwe jest cofniecie sie do 2017 ?

#3 Post autor: irenalo » 07-04-2021, 10:59

Zostalem postawiony w dosc klopotliwej sytuacji, otoz dostalem dzis pismo ze wspolnoty mieszkaniowej (tresc na samym dole), ze mam doplacic kilkutysieczną kwotę mimo, że ze swojej naleznosci wobec wspolnoty regulowalem zawsze przez lata regularnie i w pelnej wymaganej przez wspolnote do tej pory kwocie.
Były rozliczenia roczne?
Bo być może zaliczki (!) były niewystarczające i na koniec roku była dopłata, która nie została uregulowana. Może z tytułu mediòw ( woda, ciepło, śmieci) a może z tytułu bieżących kosztów NW lub FR.

Trzeba wyjaśnić co oznacza "poziom -1". Może to parking? A może pomyłka. Nie mamy szlanej kuli, zatem proponuję zatelefonować do zarządcy i się dowiedzieć.

WM to ogół właścicieli. Nie ma zazwyczaj innych przychodów oprócz wpłat właścicieli. Jeżeli jeden nie pĺaci, inni muszą pĺacić za niego do czasu windykacji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”