rozliczenie WM za wodę z gminą

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
slawex26
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 16-07-2013, 21:14

rozliczenie WM za wodę z gminą

#1 Post autor: slawex26 » 24-09-2020, 18:48

Mieszkańcy WM mają podpisaną indywidualną umowę na dostarczenie wody z gminą, natomiast WM z części wspólnej ma oddzielną podpisaną umowę i chodzi o to, że gmina każe płacić za zużycie wody z części wspólnej jak podmiot gospodarczy a nie podmiot fizyczny. Wiedząc, że WM nie ma osobowości prawnej to czy jest jakaś podstawa prawna żeby być przypisanym do podmiotu jako "osoba fizyczna" ponieważ wtedy opłaty są dużo niższe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5097
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: rozliczenie WM za wodę z gminą

#2 Post autor: piotrusb » 25-09-2020, 09:28

Nie. Wspólnota nigdzie nie jest traktowana (i nie może byc traktowana) jako osoba fizyczna. Wspólnota mieszkaniowa jest osobą ustawową o zdolności prawnej ściśle limitowanej przez przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali i ograniczonej do praw i obowiązków związanych z zarządem nieruchomością wspólną (art. 6 uwl w związku z art. 33(1) kc). Oznacza to, że należy do kategorii jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, którym ustawa przyznała zdolność prawną. Takie jednostki mogą w pełnym zakresie uczestniczyć w obrocie gospodarczym i być podmiotami stosunków prawnych.

Zgodnie z art. 33(1) § 1 kc
Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”