Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#37 Post autor: irenalo » 11-09-2013, 18:38

snowtiger pisze:Ale spotkałem się w kilku artykułach z opinią, że art. 26 stosuje się po wyodrębnieniu ostatniego lokalu chociażby na rzecz spółdzielni... Czy może być takie wyodrębnienie?
Myślę, że może.
Spółdzielnia może wyodrębnić lokal na swoją rzecz po wygaśnięciu tytułu prawnego spółdzielcy zamieszkującego ten lokal (śmierć ,rezygnacja z prawa, eksmisja ).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

snowtiger
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 10-09-2013, 17:27

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#38 Post autor: snowtiger » 11-09-2013, 19:49

irenalo pisze:
snowtiger pisze:Ale spotkałem się w kilku artykułach z opinią, że art. 26 stosuje się po wyodrębnieniu ostatniego lokalu chociażby na rzecz spółdzielni... Czy może być takie wyodrębnienie?
Myślę, że może.
Spółdzielnia może wyodrębnić lokal na swoją rzecz po wygaśnięciu tytułu prawnego spółdzielcy zamieszkującego ten lokal (śmierć ,rezygnacja z prawa, eksmisja ).
Nawet jeśli to tylko prawo lokatorskie a nie własnościowe?
I jak rozumiem wyodrębnić na swoją rzecz, to m. in. urządzić KW na ten lokal i wpisać w nią swoje prawo?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#39 Post autor: irenalo » 11-09-2013, 21:33

snowtiger pisze:Nawet jeśli to tylko prawo lokatorskie a nie własnościowe?
To jest prawo Kowalskiego a nie spółdzielni. :-)
To Kowalski mający lokatorskie prawo do lokalu może wystąpić o przekształcenie - w tej chwili tylko już w pełną własność.
Jeżeli prawo Kowalskiego wygaśnie to spółdzielnia odzyska lokal i wtedy może ten lokal wyodrębnić na swoją rzecz i np. sprzedać na wolnym rynku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

snowtiger
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 10-09-2013, 17:27

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#40 Post autor: snowtiger » 11-09-2013, 21:49

Piękne dzięki... Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

misia
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 14-12-2013, 20:56

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#41 Post autor: misia » 14-12-2013, 21:11

Przeczytałam powyżej, że w przypadku zmiany sposobu zarządu nieruchomością ze spółdzielczego na wspólnotowy notariusza opłacają właściciele lokali. Czy reguluje to jakiś przepis? Nie mogę go nigdzie znaleźć. Sądzę, że skoro w dniu zmiany zarządu zarządcą była spółdzielnia, to ona ma pieniądze właścicieli pobierane od nich na obsługę prawną w comiesięcznych opłatach i to ona powinna pokryć koszty obsługi notarialnej. Czy moje myślenie jest prawidłowe?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#42 Post autor: ondrasz » 14-12-2013, 21:49

Nie do końca.
Jeśli jakaś grupa współwłaścicieli danej nieruchomości chce zmienić sposób zarządu to oni sobie płacą za to co chcą (a co niekoniecznie może się udać) zrobić.
Interes pojedynczego/kilku/grupy właścicieli (którzy mogą ale nie muszą) być członkami Spółdzielni może być sprzeczny z interesem Spółdzielni jako firmy, całości.

Generalnie zanim dojdzie do zebrania z udziałem notariusza dobrze by było, żeby w miarę możliwości ustalić szanse na załatwienie sprawy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”