Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#19 Post autor: irenalo » 11-01-2013, 16:43

http://wspolnota.net.pl/post84633.html#p84633
sylwekdm pisze:Sprawdziłem, pisałem, że wziąłem z sądu odpis KW gruntowej. Jest wyodrębnione 11 lokali wraz z udziałami,(93%) oraz udział SM (7%) lokalu nie przekształconego w pełną własność.
Wiem, że masz odpis.
Ale usiłuję ustalić czy ostatni lokal jest prawnie wyodrębniony czy nie. To, że jest KW na s.w.p.d.l nie oznacza, że to jest odrębny (prawnie ) lokal. To jest ta resztówka, która spółdzielni została.
Ale może się okazać, że w skład tej resztówki wchodzi oprócz lokalu mieszkalnego jakieś inne pomieszczenie. Oby nie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#20 Post autor: sylwekdm » 16-01-2013, 21:15

Wszystko powoli się klaruje. Lokal został nie wyodrębniony z zasobów spółdzielni, prawdopodobnie przez pomyłkę notariusza, który nie dopełnił obowiązku zmiany w ksiedzę wieczystej. Na dniach właścicielka ma to wyprostować. Choć ma pisemne potwierdzenie od spółdzielni, że lokal jest wykupiony, będziemy musieli zaczekać jednak do zmiany wpisu w KW.
irenalo pisze:Ale może się okazać, że w skład tej resztówki wchodzi oprócz lokalu mieszkalnego jakieś inne pomieszczenie.
Tego się również obawiam, choć wcześniej prezes zapewniał, że spółdzielnia nie ma żadnych udziałów. Martwi mnie jednak wielkość udziałów lokalu nie wyodrębnionego wg aktu notarialnego tego lokalu: 702/10 000, a wg KW nieruchomości 71/1 000. Więc brakuje jakieś 0,08%. Może to kolejny błąd związany z zaokrąglaniem.
Nadmienię jeszcze, że na mocy uchwały zarządu spółdzielni, spółdzielnia użytkuje w naszej nieruchomości 2 piwnice. W jednej jest biuro w drugiej archiwum. Może tam mają udział w części wspólnej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#21 Post autor: irenalo » 16-01-2013, 23:39

sylwekdm pisze: Lokal został nie wyodrębniony z zasobów spółdzielni, prawdopodobnie przez pomyłkę notariusza, który nie dopełnił obowiązku zmiany w ksiedzę wieczystej.
Mógł nie zostać wyodrębniony, bo nikt nie złożył w spółdzielni wniosku o wyodrębnienie.
A zaświadczenie spółdzielnia wydała, by można było założyć KW na własnościowe prawo do lokalu.
Jeżeli jest KW na to prawo, to można np. ustanowić hipotekę.
sylwekdm pisze:Może tam mają udział w części wspólnej.
Całkiem możliwe.
Najszybciej i najprościej będzie wybrać się do spółdzielni i zajrzeć do dokumentacji na podstawie, której wyliczono udziały.
Należy sprawdzić czy powierzchnię tych pomieszczeń uwzględniono przy wyliczeniach.
Jeżeli nie, to jest NW. Jeżeli tak, to nawet jeśli ostatni lokal mieszkalny zostanie wyodrębniony, spółdzielnia będzie miała u Was udziały.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#22 Post autor: sylwekdm » 01-02-2013, 20:40

irenalo pisze:Mógł nie został wyodrębniony, bo nikt nie złożył w spółdzielni wniosku o wyodrębnienie.
A zaświadczenie spółdzielnia wydała, by można było założyć KW na własnościowe prawo do lokalu.
Jeżeli jest KW na to prawo, to można np. ustanowić hipotekę.
Tak najprawdopodobnie było, choć właścicielka żyła z błogą nieświadomością, że ma pełne prawo do własności. Lokal jest nie wyodrębniony i ciagle w zasobach spółdzielni. Co gorsze, właścicielka nie ma zamiaru go wykupywać, ponieważ twierdzi, że nie będzię dwa razy płaciła za to samo i ze tak za dwa lata to mieszkanie sprzedaje....
Wiec pozostaje 11 lokali wyodrębnionych + jeden nie wyodrębniony w zasobach spółdzielni z udziałem tejże spółdzielni 7,2%.
Nie pozostaje mi nic innego jak pójść tą trudniejszą drogą: wniosek do spółdzielni o zwołaniu zebrania właścicieli w obecności notariusza (choć w żadnym akcie notarialnym nie ma zapisu o powierzeniu zarządu spółdzielni) i przegłosowanie uchwały o odłączeniu się i utworzeniu wspólnoty mieszkaniowej w której udział będzię miała spółdzielnia. Czy dobrze rozumuję????
A jeśli w żadnym akcie notarialnym wyodrębnionych lokali nie ma zapisu o powierzeniu zarządu spółdzielni, czy wtedy musi być notariusz?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#23 Post autor: sylwekdm » 07-02-2013, 10:58

Dzisiaj idę do SM z wnioskiem o zorganizowanie zebrania właścicieli, wraz z projektami uchwał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#24 Post autor: sylwekdm » 15-04-2013, 20:41

I po bólu. Właśnie się odłączyliśmy od spółdzielni uchwałą zaprotokołowana przez notariusza. Spółdzielnia ma w naszej wspólnocie udział w nieruchomości wspólnej 7,1 %.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”