Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

Wiadomość
Autor
sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#1 Post autor: sylwekdm » 04-01-2013, 22:41

Witam.
Pytanie tak jak w tytule. Znalazłem jeden temat podobny, ale tyczyło się to developera. Chcemy odłączyć się od spółdzielni, blok 12 lokali, wszystkie lokale wykupionie z gruntem.
Jesteśmy po pierwszym nieformalnym spotkaniu, gdzie wszyscy wyrazili zgodę na odłączenie się od spółdzielni.
Podjąłem się zadania poprowadzenia sprawy, pozostaje zebranie formalne z głosowaniem, czyli pismo z podpisem >10% własności do zarządu spółdzielni o zebranie właścicieli w obecności notariusza (nie jestem pewien, czy powinien być przy głosowaniu bo nie wiem jak u innych ale u mnie w akcie notarialnym nie ma o sposobie zarządu).
Czekam na rady i opinie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#2 Post autor: irenalo » 04-01-2013, 23:06

sylwekdm pisze:Pytanie tak jak w tytule. Znalazłem jeden temat podobny, ale tyczyło się to developera. Chcemy odłączyć się od spółdzielni, blok 12 lokali, wszystkie lokale wykupionie z gruntem.
Ważna sprawa. Czy udziały są policzone tylko dla tego bloku? Czy na gruncie opisanym jedną KW posadowiony jest jeden budynek?

Notariusza zapraszają i opłacają właściciele lokali.

Tylko co chcecie zmienić? Zarządcę?
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0010040027
UoSM
Art. 26.
1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

Jeżeli wszystkie lokale są już odrębną własnością z mocy ustawy przechodzicie pod rygor Ustawy o własności lokali.
Skoro przechodzicie pod UoWL, to zebrania nie zwołuje spółdzielnia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

sylwekdm
.
.
Posty: 22
Rejestracja: 04-01-2013, 22:11

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#3 Post autor: sylwekdm » 05-01-2013, 22:05

irenalo pisze:Ważna sprawa. Czy udziały są policzone tylko dla tego bloku? Czy na gruncie opisanym jedną KW posadowiony jest jeden budynek?
Na szczęście tak, nasza mała spółdzielnia posiada cztery bloki w różnych częściach miasta, więc nasz dom postawiony jest na jednej działce której my jesteśmy właścicielami.
Wiem, że z mocy ustawy powinniśmy być już wspólnotą którą zarządza spółdzielnia.
Czy na zebraniu z notariuszem powinniśmy zaprosić zarząd spółdzielni? Czy spółdzielnia powinna o tym wiedzieć?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#4 Post autor: irenalo » 06-01-2013, 00:01

sylwekdm pisze:Czy na zebraniu z notariuszem powinniśmy zaprosić zarząd spółdzielni? Czy spółdzielnia powinna o tym wiedzieć?
Na zebraniu dotyczącym spraw organizacyjnych wspólnoty nie jest Wam potrzebny żaden notariusz.
Możecie spokojnie wybrać zarząd WM, który w Waszym imieniu odbierze od spółdzielni dokumentację techniczną i wypowie spółdzielni umowę (jeśli taka jest) o zarządzanie.
W ustawie , do której podałam Ci linka jest art. 27.2:
Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 24(1) i art. 26. Przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.

A artykuł 26:

1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

Czyli zarząd (zarządzanie) przez spółdzielnie nie może być już traktowane , jak zarząd powierzony w rozumieniu art.18 Ustawy o własności lokali. Skoro nie, to nie jest potrzebna uchwała protokołowana notarialnie o zmianie zarządu powierzonego na ustawowy.
Po prostu po sprzedaży /przekształceniu ostatniego lokalu spółdzielnia powinna zawrzeć z Wami zwykła umowę o zarządzanie/administrowanie.
Wspólnota zaczyna od zera ale ze spółdzielnią, jako zarządcą, właściciele lokali będą musieli się rozliczyć.
Zacznij od rozmowy w spółdzielni, bo to co dla mnie jest oczywiste , może dla nich oczywiste nie być.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#5 Post autor: cdn » 08-01-2013, 14:28

irenalo pisze:Czyli zarząd (zarządzanie) przez spółdzielnie nie może być już traktowane , jak zarząd powierzony w rozumieniu art.18 Ustawy o własności lokali. Skoro nie, to nie jest potrzebna uchwała protokołowana notarialnie o zmianie zarządu powierzonego na ustawowy.
Na jakiej podstawie tak sądzisz?
Przecież art. 18.1 tez jest zawarty w uwl. Powstanie wspólnoty nie przesądza o zmianie sposobu zarządu nieruchomością wspólną. A co, jeśli zarząd powierzony spółdzielni jest wpisany do KW?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto powinien zapewnić obecność notariusza na zebraniu?

#6 Post autor: irenalo » 08-01-2013, 15:05

cdn pisze:Na jakiej podstawie tak sądzisz?
Na podstawie UoSM.
cdn pisze: A co, jeśli zarząd powierzony spółdzielni jest wpisany do KW?
No to trzeba będzie wykreślić. :-)
cdn pisze:Przecież art. 18.1 tez jest zawarty w uwl.
Nie jest zawarty. Jest tylko odniesienie do tego zapisu. Będzie sprawowany jak z art. 18 UoWL ale tylko przy współwłasności: spółdzielni i właścicieli lokali wyodrębnionych.
Już nie ma współwłasności spółdzielnia - właściciele lokali wyodrębnionych, więc nie ma przyczyny, dla której spółdzielnia sprawuje zarząd " jak z art.18 UoWL".
Poza tym zwróć uwagę na post naszego forumowicza:
nie jestem pewien, czy powinien być przy głosowaniu bo nie wiem jak u innych ale u mnie w akcie notarialnym nie ma o sposobie zarządu).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”