Bałamutne porady GP

Wiadomość
Autor
owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Bałamutne porady GP

#1 Post autor: owner » 19-02-2009, 15:03

Wyodrębniona ze spółdzielni
Gazeta Prawna 3 czerwca 2008. Autor: Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz (prawnik!)
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/2 ... ielni.html
Mieszkańcy budynku spółdzielczego, w którym zostały wyodrębnione wszystkie lokale mają dwie możliwości: pozostać w spółdzielni lub wyodrębnić się z niej jako wspólnota.
Nieprawda. Wystarczy przeczytać art. 26.1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Art. 26. 1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

W tej sytuacji działa automat. Nie ma dylematu: "pozostać w spółdzielni" czy "wyodrębnić się z niej jako wspólnota" (cokolwiek miałoby to znaczyć). Niezależnie od tego, czy to się właścicielom lokali podoba, czy nie - są wspólnotą. Nie muszą nic robić, wspólnota powstaje z mocy prawa.
Jeżeli wspólnota nie zostanie wyodrębniona, to wówczas właściciele będą ponosić opłaty na rzecz spółdzielni na eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.
Podwójna bzdura.
1) po powstaniu "z automatu" wspólnoty mieszkaniowej, właściciela lokali też są zobowiązani płacić na nieruchomości spółdzielcze;
2) opłaty nie dotyczą wszystkich nieruchomości spółdzielni lecz tylko tych, z których właściciele lokali korzystają wspólnie z innymi mieszkańcami (np. drogi dojazdowe, kotłownie osiedlowe):
Art. 26.2. Właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
Członkowie spółdzielni, którym przysługuje własnościowe prawo do lokalu, mogą domagać się podziału spółdzielni po to, by wydzielić organizacyjnie swój blok. Do tego potrzebna jest uchwała o podziale podjęta większością głosów spółdzielców zamieszkałych w bloku. Musi ona zawierać propozycje podziału. Najczęściej ze spółdzielni albo z części jej majątku tworzona jest wówczas nowa spółdzielnia.
Mogą, ale to nie jest konieczne dla powstania wspólnoty.
Co więcej - to niepotrzebne koszty i strata czasu.

"Organizacyjne wydzielenie bloku" - jeśli pani prawnik przez to nieprawnicze określenie rozumie prawne wyodrębnienie nieruchomości (oddzielenie się od spółdzielni) i powstanie wspólnoty mieszkaniowej - to procedurę dojścia do tego stanu określają przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
1) omawiany już art. 26 (wszystkie lokale wyodrębnione, działa automat) oraz
2) art. 24 (lokale wyodrębnione stanowią większość udziałów w NW, konieczna uchwała właścicieli lokali, przyjęta większością udziałów w NW).

Jeśli zaś przez to określenie rozumieć odrębne rozliczanie kosztów danej nieruchomości, to obowiązek taki już istnieje i dotyczy każdej spółdzielni mieszkaniowej, również tej dużej, wielobudynkowej:

Art. 4.4(1). Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 1-2 i 4;
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.
Ostatnio zmieniony 19-02-2009, 15:10 przez owner, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”