Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#7 Post autor: wokal79 » 02-06-2008, 10:05

Wracając do tematu artykułu.

To bardzo często jest tak - jeśli przyzwoite budynki SM sąsiadują z kiepską WM to też się nie dziwię, że w SM nikt nie pali się do przekształcenia w WM.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy budynki SM sąsiadują z świetnie zarządzanymi budynkami WM. Wtedy to spółdzielcy mają ogromną ochotę na zmiany.

Po prostu jak widzimy, że u sąsiada (w WM) jest dużo lepiej to też byśmy tak chcieli. ;-)))
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#8 Post autor: owner » 02-06-2008, 10:44

Qlpiak pisze:A niby dlaczego nie ma miec zastosowania przepis UoWL Art. 6.
Może się nie rozumiemy.
Czy umieściłeś swojego posta we właściwym dziale?
Ten dział sugeruje, że jesteście częścią zasobów spółdzielczych. Jeśli tak, to wspólnota powstanie u Was po przyjęciu uchwały przez właścicieli lokali lub po wyodrębnieniu ostatniego lokalu.

Jeśli jesteście wspólnotą "deweloperską" (spółdzielnia była deweloperem, a teraz jest tylko Waszym zarządcą), to sytuacja jest zupełnie inna: jesteście wspólnotą i art. 6 już ma u Was zastosowanie (jak i inne przepisy uwl).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Qlpiak

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#9 Post autor: Qlpiak » 02-06-2008, 10:59

owner pisze: Ten dział sugeruje, że jesteście częścią zasobów spółdzielczych. Jeśli tak, to wspólnota powstanie u Was po przyjęciu uchwały przez właścicieli lokali lub po wyodrębnieniu ostatniego lokalu.

Jeśli jesteście wspólnotą "deweloperską" (spółdzielnia była deweloperem, a teraz jest tylko Waszym zarządcą), to sytuacja jest zupełnie inna: jesteście wspólnotą i art. 6 już ma u Was zastosowanie (jak i inne przepisy uwl).
A jak to rozpoznac? To znaczy, jakie pytanie mam zadac w spoldzielni, o jakie dokumenty pytac?
Poki co kupuje mieszkanie wlasnosciowe z zapisem o zarzadzie spoldzielni w ksiedze dzialki i tyle wiem na pewno. Proponuja mi wykupienie czlonkostwa w spoldzielni, ale oczywiscie nie mam takiego obowiazku. Zdaniem spoldzielni, jesli nie bede czlonkiem spoldzielni, nie bede miala prawa glosu w sprawach zwiazanych z nieruchomoscia, w ktorej jest lokal - moja wlasnosc, nieruchomosci, kt. jestem wspolwlascicielem, choc koszty zwiazane z ta nieruchomoscia beda mnie obciazac w wysokosci zw. z udzialem. Wydaje mi sie to naduzyciem. To wyglada na jakas hybryde. Moze spoldzielnia powinna wystepowac w roli zarzadcy wspolnoty,a rosci sobie prawo jakby to byly jej zasoby?
I najwazniejsze, jesli w nieruchomosci, gdzie jest 5 lokali potrzebna jest uchwala o przejsciu pod UoWL to czy musi byc podjeta zgodnie z prawem spoldzielczym czy zgodnie z KC? Potrzebna jest zgoda wiekszosci czy wszystkich?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#10 Post autor: wokal79 » 02-06-2008, 14:42

Po pierwsze kwestię SM reguluje prawo spółdzielcze i ustawa o SM, a nie UOWL.

Po drugie, WM nie tworzy się automatycznie na budynku po wyodrębnieniu pierwszego mieszkania, ale po wyodrębnieniu ostatniego. Wiem, wiem, że dziwne... Natomiast większość właścicieli może zdecydować o zmianie formy zarządzania i powstaniu WM. Wówczas na wniosek właścicieli (tylko tych co mają odrębną własność, a nie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) zarząd SM zwołuje zebranie właścicieli danej nieruchomości. Na tym zebraniu głosowana jest uchwała (protokołowana przez notariusza) o powstaniu WM. Głosowanie udziałami, SM reprezentuje mieszkańców nie wykupionych. A potem to już normalnie... wybór zarządu, następnie decyzja o ewentualnym skorzystaniu z usług zarządcy (może nim być SM jeśli zatrudnia zarządcę i chce się tego podjąć).... no i formalności NIP, REGON,...

Po trzecie, zawsze należy zastanowić się czy się opłaca, to już zależy od indywidualnej sytuacji. Generalnie jest tak, że jeśli budynek jest nowy bądź wyremontowany to opłaca się ustanowić WM, bo to z twojej kasy remontowane są inne budynki. A tak wpłaty na FR (nawet w niższej stawce) można lokować na lokacie na przyszłe remonty. Generalnie też WM ma niższe koszty własne - nic już nie wpada do wspólnego budżetu SM, ale jest rozliczane co do złotówki w stosunku do danej nieruchomości. Jeśli budynek jest w złym stanie technicznym to już może warto poczekać na remont ze wspólnych środków, a dopiero potem myśleć o zmianie. Ale to już indywidualna decyzja. No i zawsze zarówno WM i SM będzie wymagała zaangażowania właścicieli. Ale ja osobiście próbowałbym zmiany na WM.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Qlpiak

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#11 Post autor: Qlpiak » 02-06-2008, 20:46

wokal79 pisze:Generalnie jest tak, że jeśli budynek jest nowy bądź wyremontowany to opłaca się ustanowić WM, bo to z twojej kasy remontowane są inne budynki. (...) Jeśli budynek jest w złym stanie technicznym to już może warto poczekać na remont ze wspólnych środków, a dopiero potem myśleć o zmianie.
Wg informacji spoldzielni, srodki na remonty jednej nieruchomosci sa rozliczane na tej nieruchomosci - proporcjonalnie do udzialow wlascicieli. Czyli nie ma wspolnego worka dla wszystkich nieruchomosci. Moze to jednak jest sytuacja, ze spoldzielnia dziala jako deweloper i jednak dziala UoWL i KC (mala wspolnota). Ale z drugiej strony decyzje, jak wydawac srodki sa podejmowane przez ogol czlonkow spoldzielni.
Jak to sprawdzic?
Ja nie wykluczam, ze zarzad sprawowany przez spoldzielnie moze byc rownie dobry jak zarzad sprawowany przez licencjowanego zarzadce, i nawet niewykluczone, ze moga byc podobne stawki. Kwestia kontroli i zaangazowania wlascicieli. Tylko nie odpowiada mi, zeby osoby nie-wlasciciele danej nieruchomosci, mieszkajacy przy innej ulicy, decydowali o pieniadzach wlascicieli. Wiec idea wspolnoty regulowanej przez UoWL mi odpowiada. Ale jak sie zapatruje reszta moich przyszlych sasiadow? Ktoz to wie...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#12 Post autor: wokal79 » 03-06-2008, 09:44

Wg informacji spoldzielni, srodki na remonty jednej nieruchomosci sa rozliczane na tej nieruchomosci - proporcjonalnie do udzialow wlascicieli.
Znając życie to system polega na tym, że środki są rozliczane księgowo na jednym budynku, ale w ramach międzybudynkowych pożyczek zasilają inne remonty. Po prostu w ramach jednego konta bankowego funkcjonuje wiele kont księgowych. Tzn. że np. środki z twojego budynku finansują remont budynku X, a w przyszłości środki z budynków X, Y, i Z będą finansowały remont twojego budynku. Generalnie w długim okresie czasu wszystkie wydatki się bilansują. To taki bardziej sprawiedliwy system wspólnego worka, ale dalej jako właściciel nie masz wpływu na nic. A tak naprawdę decyzje podejmuje nie walne, a rada nadzorcza i zarząd. Więc i tak i tak praktycznie statystyczny członek Sm i właściciel nie ma nic do powiedzenia.

Zgaduję, ale tak funkcjonują przeważnie SM. Na pewno macie regulamin wydatkowania środków z funduszu remontowego, więc sprawdź.

Moim zdaniem system WM jest bardziej czytelny, więc porozmawiaj z sąsiadami i spróbuj ich przekonać do Twojej wizji.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”