Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

Wiadomość
Autor
Qlpiak

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#13 Post autor: Qlpiak » 03-06-2008, 17:32

Dzieki wokal79, eugeniusz i owner. Juz mi sie cos klaruje. Przynajmniej wiem, co co pytac.
No i wazna wiadomosc, ze decyzje o przejsciu z ustawy o spoldzielniach na UoWL podejmuje sie wiekszoscia liczona udzialami, nawet jesli ostatecznie w wyniku tej decyzji powstanie mala wspolnota, gdzie decyzje podejmuje sie w sprawach przekraczajacych zarzad zwykly przez aklamacje.
Ja sercem jestem za wpolnotami, ale jeszcze nie wiem, czy bede namawiac reszte do przejscia na wspolnote. To mala spoldzielnia, zaden moloch i wplyw na decyzje rady nadzorczej i zarzadu moge miec paradoksalnie wiekszy niz wplyw na to, by 4 pozostalych wlascicieli mialo to samo zdanie. Wymagana zgoda wszystkich wlascicieli w malej wspolnocie moze naprawde utrudnic zycie. Musze najpierw poznac sasiadow no i ten regulamin remontow. Jesli jest tak, ze ostatecznie nie obciazaja mnie koszty remontow innych nieruchomosci, a tylko odbywaja sie pozyczki miedzy subkontami, to nie najgorszy uklad. Byleby byl jakis wplyw na to, co sie robi.
Budynek ma 10 lat, wiec nie ma jakiegos ogromu prac do wykonania. Ot, martwie sie o biezace konserwacje, o to, jak podejmuje sie decyzje. Zwlaszcza, ze kupuje mieszkanie poddaszowe i dachy bywaja zawodne.
Moze to nie jest wlasciwe miejsce na to pytanie, ale zastanawiam sie, czy istnieje taka roznica miedzy zarzadem we wspolnocie i zarzadem zasobem spoldzielni. Wiem, ze normalnie jesli wspolnota ma ubezpieczenie oc i ubezpieczyciel wyplaci ubezpieczenie z tytulu np. zalania mieszkania przez nieszczelny dach, to jesli nieszczelnosc dachu byla wynikiem zaniedbania w sprawowanym zarzadzie nieruchomoscia, bo ubezpieczyciel moze regresem sciagnac naleznosc od zarzadcy. Czy w spoldzielni tez tak bedzie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#14 Post autor: wokal79 » 04-06-2008, 11:28

W sprawie ubezpieczenia oczywiście tak. Jak Ci zaleje z dachu czy kaloryfer pęknie to dostajesz kasę z ubezpieczenia, zarówno w WM jak i SM. Jeśli nie mają ubezpieczenia to i tak powinni wypłacić odszkodowanie z własnych środków.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Qlpiak

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#15 Post autor: Qlpiak » 04-06-2008, 11:31

Mi bardziej chodzi o to, czy nad spoldzielnia tak samo jak nad wspolnota bedzie bat w postaci grozby roszczenia regresowego ubezpieczyciela z tytulu zaniedban w zarzadzie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

eugeniusz
.
.
Posty: 103
Rejestracja: 06-04-2006, 18:43

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#16 Post autor: eugeniusz » 05-06-2008, 16:36

To, moim zdaniem oczywiście, dwie różne kwestie.
Spółdzielnia to osoba prawna - odpowiadają jej właściwe organy w imieniu spółdzielni. Jakiekolwiek roszczenia w stosunku do spółdzielni rozkładają się na koszty jej funkcjonowania ujete w pozycji "eksploatacja". Spotkałem się też z roszczeniami "bezpośrednio w stosunku do członków spółdzielni" ale te miały charakter majątkowy wynikający z zobowiązań w okresie budowy.
Wspólnota jest emacją właścicieli.
NIe posiada swoich organów. W związku z powyższym odpowiadają "właściciele stosownie do udziałów". Nie ma "samodzielnych" lub też "samoistnych" czynności Zarządu Wspólnoty bez zgody właściwej większości udziałów właścicielskich praktycznie nie może podejmować żadnych decyzji, np. w formie uchwał takie jakie są właściwe organom osób prawnych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#17 Post autor: owner » 05-06-2008, 20:35

Eugeniusz, namieszałeś.
eugeniusz pisze:Wspólnota jest emacją właścicieli.
NIe posiada swoich organów
Organem wspólnoty jest zarząd: "Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali." Art. 21.1 ustawy o własności lokali.
eugeniusz pisze:odpowiadają "właściciele stosownie do udziałów".
"Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana." Art. 6 zdanie drugie uwl.
"Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości." Art. 17 uwl
eugeniusz pisze:Nie ma "samodzielnych" lub też "samoistnych" czynności Zarządu Wspólnoty bez zgody właściwej większości udziałów właścicielskich praktycznie nie może podejmować żadnych decyzji, np. w formie uchwał takie jakie są właściwe organom osób prawnych.
"Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie." Art. 22.1 uwl.
Czynnościami zwykłego zarządu są na przykład:
1) założenie rachunku w banku,
2) zawieranie umów o dostawy wody, energii elektrycznej i cieplnej, o wywóz nieczystości, o dokonanie okresowych kontroli budynku (budowlany, elektryczny, gazowy, kominiarski).
3) wybór wykonawców remontów i przeglądów,
4) prowadzenie korespondencji z urzędami, sądami, kontrahentami, właścicielami lokali.

5) dochodzenie należności wspólnoty, w tym: wysyłanie wezwań do zapłaty, złożenie pozwu o zapłatę w sądzie, reprezentowanie wspólnoty przed sądem i komornikiem,
6) prowadzenie ewidencji pozaksięgowej,
7) składanie dyspozycji w banku,
8/ prowadzenie dokumentacji wspólnoty, książki obiektu budowlanego itp.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Qlpiak

Odp.: Rezygnacja z zarządcy-spółdzielni

#18 Post autor: Qlpiak » 09-06-2008, 11:40

Po tych uscisleniach, ja ciagle nie wiem, jak wyglada odpowiedzialnosc spoldzielni w sytuacji szkody, ktore powstala z powodu zaniedban w zarzadzie mieniem spoldzielczym? Np. zarzad spoldzielni nie wykonal planowanych remontow albo nie wykonal biezacych konserwacji, nie zaplanowano remontow, ktore pozwalalyby zachowac nieruchomosc w niepogorszonym stanie i na skutek tego komus przeciek dachu zniszczyl parkiet itp.
Czy tez przyjmuje sie, ze zarzad mieniem spoldzielczym moze miec niekorzystne nastepstwa dla wlascicieli mieszkan czy czlonkow spoldzielni?
Czy prezesi spoldzielni maja obowiazek ubezpieczenia sie od odpowiedzialnosci cywilnej jak zarzadcy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”