Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

Wiadomość
Autor
ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#7 Post autor: ryś125181 » 16-02-2018, 23:02

Dziękuję za odpowiedź !

Na gruncie opisanym naszą KW jest tylko nasz budynek. Spółdzielnia nie powiadomiła nas o sprzedaży ostatniego lokalu, ani też nie posiada żadnego dokumentu potwierdzajacego prawo do zarządzania naszą Wspólnotą Mieszkaniową.
Spółdzielnia powinna chyba dysponować dokumentami ( tak zrozumiałem ), z których wynikałoby, że powiadomiła nas o sprzedaży ostatniego lokalu oraz, że ma prawo do zarządzania naszą Wspólnotą Mieszkaniową jako wybrany przez nas w formie uchwały zarządca.
Prezes twierdzi, że wykonuje zarząd powierzony zgodnie z art.18 UoWL, ale nie dysponuje żadnym dokumentem potwierdzającym umocowanie prawne do tego zarządzania !
Czy ma prawo do zarzadzania, jeśli nawet zarzadza nami zgodnie z UoWL ?
Na moje wielokrotne prośby o rozliczenie się z funduszu remontowego ( środków na naszym koncie WM ) Spóldzielnia odpowiada milczeniem, pomimo, że wyraziłem gotowość zapłacenia bezsprzecznych zaległości dotyczących kosztów utrzymania mego lokalu i związanych z naszą WM.
Chciałbym też wiedzieć, czy nadal twierdzisz, że wstrzymywanie przeze mnie części płatności ( fundusz remontowy oraz część eksploatacji ) jest nie na miejscu i skończy się komornikiem ?

Bardzo proszę o skomentowanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#8 Post autor: irenalo » 17-02-2018, 04:04

Spółdzielnia powinna chyba dysponować dokumentami ( tak zrozumiałem ), z których wynikałoby, że powiadomiła nas o sprzedaży ostatniego lokalu oraz, że ma prawo do zarządzania naszą Wspólnotą Mieszkaniową jako wybrany przez nas w formie uchwały zarządca.
Prezes twierdzi, że wykonuje zarząd powierzony zgodnie z art.18 UoWL, ale nie dysponuje żadnym dokumentem potwierdzającym umocowanie prawne do tego zarządzania !
Jeżeli prezes twierdzi, że spółdzielnia zarządza na podstawie art.18 UoWL, to trzeba zajrzeć do aktu notarialnego tgeo wlaściciela, który pierwszy kupil mieszkanie.
Zarząd sprawowany na podstawie art. 18 a dokładnie 18.1 UoWL lokali powinien być ujawniony w KW gruntowej i każdy następny kupujący lokal powinien mieć to wpisane to w akcie notarialnym.Tak powinno być ale zdarza się, że tak nie jest. Co nie oznacza, że zarząd nie został powierzony.
Masz coś w KW gruntowej na temat powierzenia zarządu? W tej KW gruntowej powinny być kolejne odesłania do kW lokalowych. Sprawdź kto pierwszy kupił mieszkanie (data złożenia wniosku) i sprawdź czy w jego KW nie ma wpisu o powierzeniu zarządu. Jeśli nie - musisz dotrzeć do osoby, która pierwsza kupiła lokal i sprawdzić czy w jej akcie jest wpisany sposób zarządu na podstawie art.18.1 .
Art.18.1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

2.W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
To nie jest tak, jak myślisz, że musi być jakaś uchwała, żeby powierzyć zarząd.
W praktyce wygląda to tak, że zapis o powierzeniu zarządu wpisuje się do aktu nabycia lokalu przez pierwszego kupującego. Dlatego należy to sprawdzić.


Pytanie: na jakie konto wpłacacie zaliczki? Na konto spółdzielni czy na konto wspólnoty? Masz numer konta - sprawdź czyje to jest konto.
Bo jeśli spółdzielnia sprawuje zarząd na podstawie art.18.1 to powinna Wam założyć osobne konto. Wystąpić o Regon i NIP dla wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#9 Post autor: irenalo » 17-02-2018, 05:04

Chciałbym też wiedzieć, czy nadal twierdzisz, że wstrzymywanie przeze mnie części płatności ( fundusz remontowy oraz część eksploatacji ) jest nie na miejscu i skończy się komornikiem ?
Tak.
Po pierwsze : nie do końca wiem, jaki to u Was jest stan prawny. Dokumentów nie widziałam.
Pod drugie : jeśli właściciele,których suma udziałów wynosi ponad 50 % nie podejmą żadnych działań , taki stan będzie trwał. I będzie nawet zgodny z prawem.
Bo nawet jeśli spółdzielnia nie zawiadomiła Was na piśmie, że ostatni lokal został sprzedany , to i tak jest to wiedza ogólnie dostępna (np. KW) .
Nim przyjdzie komornik dostaniesz nakaz zapłaty. Możesz wnieść sprzeciw.
W sprzeciwie od nakazu zapłaty powinieneś wskazać, czy zaskarżasz nakaz w całości, czy w części. Ponadto należy przedstawić wszelkie zarzuty, twierdzenia i dowody.
I być może od wpłat na FR się wybronisz (powinny być na koncie WM a nie spółdzielni) ale nie od wpłat na koszty utrzymania NW i wynagrodzenie zarządcy - nie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#10 Post autor: irenalo » 17-02-2018, 05:10

Zamiast tak walczyć ze spółdzielnią , lepiej porozmawiać z sąsiadami i coś przedsięwziąć.
Argumentem może być , ze FR remontowy idzie do wora spółdzielni.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#11 Post autor: ryś125181 » 17-02-2018, 12:41

Dziekuje za zaangażowanie i przepraszam bardzo , ale zadając kolejne pytania nie przeczytałem napisanych przez Ciebie odpowiedzi i wyjaśnień !
Spróbuję tak jak radzisz- sprawdzić czy w akcie nabycia lokalu przez pierwszego kupującego jest zapis o powierzeniu zarządu dla Spółdzielni.
No i oczywiście sprawdzę do kogo należy numer konta.

Dziekuję raz jeszcze za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#12 Post autor: ryś125181 » 17-02-2018, 13:21

A jak wyglądałaby sprawa, jeśli okazałoby się, że w akcie nabycia mieszkania przez pierwszego kupujacego nie ma żadnej wzmianki czy zapisu o powierzeniu zarządu dla Spółdzielni ?
Bardzo proszę Cię o odpowiedź.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”