Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

Wiadomość
Autor
ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#1 Post autor: ryś125181 » 10-02-2018, 13:19

Nasza wspólmota powstała w 2008 roku (wykup 20 mieszkań notarialnie), ale spółdzielnia nadal nami zarządza podnosząc stawki zaliczek bez naszej zgody.
Spółdzielnia twierdzi, że zarządza nami na zasadzie zarządu powierzonego, a mnie się wydaje, że powinna na zasadach ustawy o własności lokali z 1994 i to od 2008 roku.

Poprosiłem o rozliczenie naszego funduszu remontowego poczynając od 2008 roku.
Odpowiedzi nie dostałem do dzisiaj, mimo, że złożyłem 6 wniosków o wyjaśnienie tej kwestii.
Dowiedziałem się, że zgromadzone na naszym koncie środki zostały i są używane na inne, nie związane z naszą wspólnotą cele.
Wygląda na to, że wrzucono je do wspólnego spółdzielczego kotła.

W związku z powyższym postanowiłem nie płacić pełnej opłaty za mój lokal.
Nie płacę od dwóch lat na fundusz remontowy i część opłat za eksploatację (koszty administracji oraz koszty zarządu) .
Opłacam natomiast wodę, ścieki, śmieci, ubezp. lokalu, prąd, sprzątanie, pogotowie lokatorskie.

Zawiadomiłem spółdzielnię, że nie zgadzam się z formą zarządzania naszą wspólnotą.
Podkreśliłem gotowość zapłacenia bezsprzecznych zaległości dotyczących mojego lokalu w zakresie kosztów związanych tylko i wyłącznie z naszą wspólnotą.

Spółdzielnia jednak nadal uważa, że to ona ma rację i domaga się zapłacenia całej zaległości dotyczącej mego mieszkania i po raz kolejny grozi pozwem do sądu.

Bardzo proszę Szanownych Forumowiczów o skomentowanie tej sytuacji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#2 Post autor: irenalo » 10-02-2018, 21:13

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0010040027

Ściągnij tekst ujednolicony .

Jeśli te wykupione lokale (pełna własność z udziałem w gruncie) nie stanowią 100 % w nieruchomości, to jesteście zgodnie z prawem pod reżimem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych .
Jeżeli lokali z pełną własnością jest więcej niż 50 procent licząc wg udziałów to możecie przejść po reżim Ustawy o własności lokali (dot. wspólnot mieszkaniowych) ale musicie spełnić jeden warunek:
Art. 24 (1). 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.
Samo się nie zrobi, musicie podjąć jakieś działania .
Wstrzymywanie płatności jest działaniem dziecinnym i skończy się komornikiem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#3 Post autor: ryś125181 » 11-02-2018, 13:14

Wspólnot Mieszkaniowa , która powstała w 2008 ma wszystkie lokale mieszkalne wykupione na własność. Mieszkania zostały wybudowane i zaraz sprzedane przez Spóldzielnię Mieszkaniową na zasadach pełnej włsności własnie w 2008 roku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#4 Post autor: irenalo » 11-02-2018, 20:56

To należy sprawdzić czy spółdzielnia w tej nieruchomości nie ma żadnego swojego lokalu a co za tym idzie udziału. Może to być jakiś lokal użytkowy, może być inny budynek położony na tym samym gruncie. Może być nawet część hali garażowej jeśli jest.
Znasz udziały tych wszystkich mieszkań? Suma daje 100%?
I oczywiście to są lokale z pełną własnością czyli udziałem w gruncie? A nie spółdzielczo-własnościowe prawa do lokalu?

W akcie notarialnym jest jest podany numer księgi wieczystej gruntu.

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

Tam można sprawdzić w dziale II czy spółdzielnia ma jakiś udział.

Poza tym zagladając do aktu trzeba zobaczyć co jest wpisane w kwestii zarządzania.
Bo jeśli spółdzielnia nie ma żadnych udziałów w Waszej nieruchomości a macie zarząd powierzony spółdzielni, to obowiązuja Was zapisy UoWL.
Ale proszę najpierw sprawdzić księgi wieczyste i ustalić stan faktyczny.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ryś125181
.
.
Posty: 18
Rejestracja: 08-02-2018, 23:02

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#5 Post autor: ryś125181 » 12-02-2018, 21:27

Dziekuje bardzo za Twoją pomoc, zainteresowanie i profesjonalne rady !

Wszystkie lokale są pełną własnością z udziałem w gruncie. Nie są to lokale ( w naszym wypadku mieszkania ) spółdzielczo-własnościowe.
Spółdzielnia nie ma żadnego lokalu ani udziału w naszej nieruchomości.
W akcie notarialnym nie ma jednego słowa, że SM jest lub mogłaby być zarządcą.
Jest natomiast wzmianka, cytuję ,, przy podpisywaniu aktu notarialnego, okazano zaświadczenie wydane przez Spółdzielnię Mieszkaniową , z którego wynika, że na dzień wydania zaświadczenia na opisanym w akcie lokalu nie występuje zaległość w opłatach czynszowych ,,. Nic więcej nie jest napisane na temat Spółdzielni i jej roli.
Prezes Spółdzielni twierdzi, że wykonuje zarząd powierzony.
Co sądzisz o tym ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Spółdzielnia zarządza wspólnotą bez jej zgody.

#6 Post autor: irenalo » 15-02-2018, 09:38

Wszystkie lokale są pełną własnością z udziałem w gruncie
Czy księga wieczysta gruntu została sprawdzona? Bo na gruncie opisanym jedną KW może znajdować się kilka budynków. Spółdzielnia ma obowiązek rozliczać każdy z budynków osobno ale to nie oznacza, że potencjalną wspólnotę tworzą właściciele lokali tylko tego jednego budynku.
Jaki masz udział w NW?

Przyjmijmy , że macie 100 % .
trzeba zajrzeć do ustawy o SM. Link podałam.
UoSM
Art. 26. 1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Spółdzielnia w terminie 14 dni od dnia wyodrębnienia własności ostatniego lokalu w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości zawiadamia o tym na piśmie właścicieli lokali w tej nieruchomości.
2. W terminie 3 miesięcy od dnia wyodrębnienia własności ostatniego lokalu większość właścicieli lokali w budynku lub w budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną stosuje się odpowiednio art. 27. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i art. 32 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
3. Spółdzielnia w terminie 14 dni od dnia wyodrębnienia własności ostatniego lokalu w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości zawiadamia o tym na piśmie właścicieli lokali w tej nieruchomości.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy art. 24(1) ust. 3 i 4.

Czy spółdzielnia Was zawiadomiła na piśmie, że ostatni lokal został sprzedany.
Bo może jest tak, że to WY nie podjęliście żadnych działań i spółdzielnia Wami zarządza na podstawie podanych wyżej artykułów UoWL: art. 30 ust. 1a, art. 31 i art. 32 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Spółdzielnia - Wspólnota. Różnice”