Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

Wiadomość
Autor
alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#1 Post autor: alf900 » 22-09-2011, 14:28

mające wspólną księgę wieczystą stanowią jedną nieruchomość.

Czy jest możliwe, aby spółdzielnia rozliczała te budynki osobno, wg różnych stawek - dotyczy prac termomodernizacyjnych?

Jest dla mnie oczywiste, że we wspólnocie mieszkaniowej jest to niemożliwe,

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Odp.: Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#2 Post autor: alf900 » 25-09-2011, 20:28

Znalazłem interpretację, która brzmi dla mnie przekonywająco:

"W związku z nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych powstał istotny problem praktyczny, czy pod pojęciem "nieruchomość" należy rozumieć budynek, czy też nieruchomość gruntową, dla której prowadzona jest odrębna księga wieczysta. W opinii przedstawicieli doktryny prawa, sposób rozliczania budynków będzie przebiegał odmiennie w zależności od przysługującego spółdzielni tytułu prawnego do gruntu. Jeżeli spółdzielnia legitymuje się prawem własności gruntu, to wówczas – zgodnie z kodeksem cywilnym – za odrębną nieruchomość uważany będzie grunt, a nie budynki, a więc spółdzielnie będą rozliczać wspólnie budynki stojące na gruncie objętym jedną księgą wieczystą. Natomiast w sytuacji, gdy na rzecz spółdzielni ustanowione zostało prawo użytkowania wieczystego gruntu, to w takiej sytuacji każdy budynek winien być rozliczany osobno, gdyż każdy z nich stanowi odrębną nieruchomość."

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#3 Post autor: irenalo » 25-09-2011, 20:40

Gdzie takie " rewelacje" są zamieszczane?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Posesja
.
.
Posty: 552
Rejestracja: 08-01-2011, 20:23

Odp.: Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#4 Post autor: Posesja » 25-09-2011, 21:51

To nie jest rewelacja. Nieruchomość budynkowa to budynek, stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności. W przypadku wieczystego użytkowania gruntu tak właśnie jest: grunt jest własnością albo Skarbu Państwa, albo gminy, powiatu czy województwa, zaś budynki wybudowane na tym gruncie przez użytkownika wieczystego są jego własnością. Są to nieruchomości budynkowe. Kodeks cywilny:
Art. 46. § 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Podobnie masz w ugn:
Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) nieruchomości gruntowej - należy przez to rozumieć grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności;[/quote]
W cytacie chodzi pewnie o art. 4.4 ze znaczkiem 1 ustawy o SM:
Art. 4.4(1). Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 1-2 i 4;
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#5 Post autor: irenalo » 25-09-2011, 22:14

Posesjo , tłumaczysz mi rzeczy oczywiste.
Spróbuj mi wytłumaczyć dlaczego budynki posadowione na gruncie należącym do spółdzielni (lub w części do spółdzielni , a w części do właścicieli lokali z odrębną własnością) i objęte jedna KW gruntową będą rozliczane wspólnie a budynki posadowione na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste ( gdzie użytkownikami wieczystymi w części ułamkowej jest spółdzielnia i ci z odrębną własnością) objęte jedną KW gruntowa będą rozliczane osobno?
I pytałam alfa900 gdzie on takie "rewelacje" znalazł?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Odp.: Trzy oddzielne budynki na jednym gruncie

#6 Post autor: alf900 » 26-09-2011, 22:16

Proszę Was bardzo o ciąg dalszy.
Dziś nie mogę chwilowo nic więcej wnieść ...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”