Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

Wiadomość
Autor
meadan
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 26-07-2011, 14:17
Lokalizacja: stalowa wola
Kontakt:

Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#1 Post autor: meadan » 26-07-2011, 19:40

Od kilku tygodni zagłębiam się w temat wspólnot mieszkaniowych, by w przyszłości wyodrębnić się ze spółdzielni, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno zagadnienie.
Mieszkam w wieżowcu, 58 mieszkań (mieszkalne), z czego 34 wyodrębnione na własność (osobiście wertowałam karty KW budynku) i co najmniej 2 w toku przekształcania - zatem spółdzielnia posiada już niewiele udziałów.
Mój problem polega jednak na tym, że w bloku jest blisko 20 mieszkań zadłużonych na kwotę ok. 36000 zł (oczywiście nie wiadomo, kto i ile). Zgaduję, że część obecnego zadłużenia ciąży na lokalach "spółdzielczych" (lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe), a pewnie część na "własnościowych". Co z tym fantem zrobić? Czy to będzie stanowić spore czy też niewielkie wyzwanie dla nowego, przyszłego, zarządu. Czy warto w ogóle zakładać wspólnotę, gdzie jest problem z niepłacącymi lokatorami.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#2 Post autor: irenalo » 27-07-2011, 11:36

Członkami wspólnoty będą właściciele lokali (z udziałem w gruncie i cz. w.) oraz spółdzielnia (lokatorskie i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
Dla wspólnoty nie będzie miało znaczenia czy mieszkania lokatorskie lub z własnościowym prawem do lokalu są zadłużone, bo to problem spółdzielni.
Wspólnota wystartuje od zera. Nie przejmie długów, tak samo jak nie przejmie dotychczasowych pożytków lub FR.
Istnieje niebezpieczeństwo, że ci co są zadłużeni w spółdzielni, będą zadłużać się we wspólnocie. Wiec mogą być sporym wyzwaniem dla zarządu. :-)
Użyj wyszukiwarki na tym forum i poczytaj o ściąganiu należności.
Ostatnio zmieniony 27-07-2011, 11:37 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

meadan
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 26-07-2011, 14:17
Lokalizacja: stalowa wola
Kontakt:

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#3 Post autor: meadan » 27-07-2011, 14:24

Tak miałam nadzieję, że wspólnota wystartuje od zera.
O ściąganiu długów już trochę czytałam, ale skoro sama spółdzielnia ma problem ze ściągnięciem należności to i wspólnota zapewne będzie się z tym borykać, dodatkowo będzie drugim wierzycielem w kolejce.
W spółdzielni poinformowano mnie, że mamy zgromadzone 58000zł (stan na koniec czerwca 2011). Z tego co czytałam w różnych artykułach pieniądze te powinny przejść na wspólnotę.
Zgodnie z zapisem art. 6 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych różnica pomiędzy przychodami a kosztami gospodarki zasobami mieszkaniowymi powinna zwiększać (względnie zmniejszać) przychody (względnie koszty) roku następnego.
Ale jeśli się mylę proszę mnie uświadomić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#4 Post autor: irenalo » 27-07-2011, 14:37

meadan pisze:W spółdzielni poinformowano mnie, że mamy zgromadzone 58000zł (stan na koniec czerwca 2011).
Co znaczy macie zgromadzone? Kto ma?
meadan pisze: Z tego co czytałam w różnych artykułach pieniądze te powinny przejść na wspólnotę.
A na jakiej podstawie?
meadan pisze:Zgodnie z zapisem art. 6 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych różnica pomiędzy przychodami a kosztami gospodarki zasobami mieszkaniowymi powinna zwiększać (względnie zmniejszać) przychody (względnie koszty) roku następnego.
Ale powstaje nowy podmiot, którego nie będą obowiązywały zapisy Ustawy o SM.
Nowy podmiot startujący od zera, którego będzie obwiązywała m.in. UoWL:
http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#5 Post autor: ondrasz » 27-07-2011, 14:53

Wspólnota zaczyna od 0.

Od spółdzielni nic jej się nie należy - ot tak zwyczajnie.

Inną sprawą jest ewentualne roszczenie poszczególnych współwłaścicieli. Ale powiem tak - podobno tak można ale nie spotkałem nikogo kto by taką sprawę wygrał/doprowadził do końca.
A "GZM" to tzw. eksploatacja. A fundusz remontowyy to co innego.
Tak więc ponoć macie 58tys zł ale - no właśnie - czego? Bo sądzę że na F.R. i też kwestia od kiedy ten FR jesli liczony. Bo sprzed 2007 roku to raczej nie ma podstaw...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

meadan
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 26-07-2011, 14:17
Lokalizacja: stalowa wola
Kontakt:

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#6 Post autor: meadan » 27-07-2011, 14:56

Hm..
Na funduszu remontowym naszego bloku są zgromadzone te pieniądze. Od jakiego czasu nie wiem.
Co w takim razie się z nimi stanie po wyodrębnieniu wspólnoty? Spółdzielnia je zagarnie?
Czy jest jakiś sposób by te środki jakoś wykorzystać, zanim "powstanie" wspólnota?
Ostatnio zmieniony 27-07-2011, 14:58 przez meadan, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”