Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#13 Post autor: irenalo » 27-07-2011, 15:32

meadan, a kto mówił o podziale na klatki? Ja mówiłam o podziale spółdzielni. Przecież Twój budynek to nie cała spółdzielnia?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

meadan
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 26-07-2011, 14:17
Lokalizacja: stalowa wola
Kontakt:

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#14 Post autor: meadan » 27-07-2011, 15:34

:) Przepraszam, niedoczytałam.
Oczywiście, że nie jeden budynek jest w spółdzielni. A jak to wygląda z takim podziałem? Kto będzie zarządzać nową spółdzielnią?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#15 Post autor: ondrasz » 27-07-2011, 15:40

meadan pisze:Może najpierw zażądać od spółdzielni termomodernizacji, a po jej wykonaniu myśleć o wspólnocie.

hihi dobre, ubawiłem się jak norka :D

Widzisz, spółdzielnia oczywiście zrobi termomodernizacją ALE
ponieważ ustawodawca lubi grzebać w ustawie, ponieważ spółdzielnia, podobnie jak Wy, wie że ma niewiele udziałów zabezpieczy taką inwestycję bardzo dobrze.
I owszem, zrobić ją zrobi ale spłacać będziecie ją Wy, a dzisiaj zapewne zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka na nieruchomości...

To nie wyjdzie w ten sposób że spółdzielnia Wam ociepli itd a zaraz po odbiorze Wy zawiążecie Wspólnotę i powiecie Spółdzielni i długowi z tyt. termomodernizacji zwykłe PAPA bez żadnych konsekwencji - taki numer nie przejdzie...

Co do "zagarniania" pieniędzy - trzeba by wiedzieć od jakiego czasu są liczone i czy wogóle one są w takiej wysokości. I jak mówię - ponoć poszczególni właściciele mogą tą sprawę załatwiać ale osobiście nie znam przypadku potwierdzonego gdzie taka sprawa by była przeprowadzona.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

meadan
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 26-07-2011, 14:17
Lokalizacja: stalowa wola
Kontakt:

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#16 Post autor: meadan » 27-07-2011, 16:06

Co zatem możemy zrobić w takiej sytuacji? Pozostać w spółdzielni i narzekać?
Powiedzmy, że te pieniądze są w takiej kwocie jakiej są, przynajmniej je wykorzystać do drobniejszych inwestycji (np. modernizacja wind, choć to pewnie tez więcej kosztuje, niz 58000), a w międzyczasie namawiać resztę mieszkańców do wywłaszczenia.
Ostatnio zmieniony 27-07-2011, 16:10 przez meadan, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Wspólnoty w spółdzielni, a zadłużeni lokatorzy

#18 Post autor: ondrasz » 27-07-2011, 18:04

meadan, nikomu nie każę narzekać ani nikogo nie odwodzę czy też nie namawiam.
Zwracam uwagę tylko na to, że to nie jest wszystko takie proste jak się niektórym wydaje.

Co do "zwracania" - istnieje taka interpretacja, że obowiązek ewidencjonowania nie jest tożsamy z obowiązkiem zwracania pieniędzy. A na pewno nie wspólnocie - ponieważ ta nie ma i nigdy nie miała żadnych uprawnień względem spółdzielni. Jedynymi uprawnionymi są poszczególni współwłaściciele.

Ja to tak mówię, że zaczęto grzebać przy ustawie ale bardzo wielu rzeczy nie sprecyzowano. Ale tak to bywa, kiedy ustawy pisze się niejako na kolanie.

Tak więc jeśli jest jakaś kwota zgromadzona ale jest za mała w stosunku do planowanego remontu to nie będzie żadnego dobrego wujka który zasponsoruje resztę. Niezależnie od tego czy to będzie spółdzielnia czy wspólnota. Jak nie ma pieniędzy na koncie to albo nie ma remontu albo trzeba gotówką dopłacić albo wziąść kredyt - ot i tyle.

edit
link wskazuje na "nadpłatę" na GZM czyli popularnie zwanej eksploatacji - rzecz prawie niespotykana, a już w kwotach rzędu 30tys rocznie/budynek wręcz małoprawdopodobna - no chyba że ktoś bardzo przeszacował zaliczkę. Bo przy budynku o pow. 3 tys m2 dawałoby to 0,83zł/m2/miesiąc... - sytuacja z gatunku małoprawdopodobnych.. Natomiast tutaj mówimy o funduszu remontowym (a przynajmniej ja to tak odbieram).
Ostatnio zmieniony 27-07-2011, 18:08 przez ondrasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”