Współczynniki korygujące ciepło

Wiadomość
Autor
slabecka
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 31-03-2011, 18:03

Współczynniki korygujące ciepło

#1 Post autor: slabecka » 31-03-2011, 18:18

Zarządca wspólnoty wprowadził współczynnik korygujący przy rozliczaniu centralnego ogrzewania. Czy w jednym budynku jeden właściciel może mieć współczynnik 0,5 a drugi 1,3. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Nie spotkałam się z takimi współczynnikami powyżej 1.
ela

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Współczynniki korygujące

#2 Post autor: andrzejL » 31-03-2011, 18:57

slabecka pisze: Zarządca wspólnoty wprowadził współczynnik korygujący przy rozliczaniu centralnego ogrzewania
A co na to właściciele lokali, którzy przy zakupie mieszkania dokonywali takiego a nie innego wyboru (lokalizacji) mieszkania w budynku ?

Wartości współczynników redukcyjnych dotyczą lokali i pomieszczeń w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wielokondygnacyjnych odpowiadających wymaganiom norm w zakresie ochrony cieplnej budynków zgodnie z bieżącymi normami i przepisami.

W zależności od położenia lokalu mieszkalnego w budynku (specyfika lokalu sąsiedniego, pion środkowy, pion zewnętrzny, pion szczytowy, piętro, nad pralnią, nad kotłownią czy suszarnią, posadowiony bezpośrednio na gruncie bez podpiwniczenia i z podpiwniczeniem oraz inne) współczynniki przybierają różne wartości, ale poniżej 1.

Współczynniki najczęściej są stosowane w Spółdzielczości Mieszkaniowej (np. wprowadza się dla lokali mieszkalnych dodatkowy współczynnik korygujący tzw. LAF-2 w wysokości 0,95, jeżeli mieszkanie przylega jedną ścianą do zimnego mieszkania, 0,90 jeżeli mieszkanie przylega dwoma ścianami i 0,85 jeżeli mieszkanie przylega trzema i więcej ścianami do mieszkań zimnych), rzadziej we Wspólnotach Mieszkaniowych, w których właścicielom nie przydziela się mieszkań, tylko dokonują oni wyboru najczęściej SAMI.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

slabecka
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 31-03-2011, 18:03

Odp.: Współczynniki korygujące ciepło

#3 Post autor: slabecka » 01-04-2011, 16:11

Właściciele nie mają o współczynnikach położenia lokalu zielonego pojęcia. Ja osobiście mam współczynnik powyżej jedynki a mieszkam na ostatniej kondygnacji pod nieocieplonym stropodachem. Podobno brał pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych lokali. Nie mam pojęcia skąd miał takie dane. Ustawa o prawie budowlanym mówi, że jeśli budynek ma wspólną kotłownię to wymaga się świadectwa energetycznego tylko dla całego budynku. Ciekawa jestem czy w rozstrzygnięciu tego problemu pomogłoby sporządzenie świadectwa energetycznego mojego lokalu. Ponadto zarządca rozliczył ciepło nie przedstawiając nam żadnego regulaminu jego rozliczania. Czy mam prawo zakwestionować takie rozliczenie.
ela

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Współczynniki korygujące ciepło

#4 Post autor: ondrasz » 01-04-2011, 19:01

No mieszkając na ostatniej kondygnacji ma się bardzo dobre warunki - przecież ciepło unosi się do góry więc podgrzewanie jest non stop :)
Oczywiście nie wnikam w wielkości współczynników ponieważ nie ma żadnych danych na ten temat tutaj.

Świadectwo energetyczne tak naprawdę jest nic nie znaczącą makulaturą - przynajmniej moim zdaniem. A już w szczególności te robione za przysłowiową "flaszkę" na odległość...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”