Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

Wiadomość
Autor
ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#7 Post autor: ondrasz » 23-08-2011, 00:07

Roman56 pisze:Mam duże podejrzenia że SM nieprawidłowo ustaliła ( zaniżyła , nie wliczając do opłaty za garaż opłaty na fundusz remontowy nieruchomości ) opłaty za garaże znajdujący się w naszym budynku mieszkalnym .
Pytanie - kto jest właścicielem garaży? Bo jeśli SM to użytkownicy-najemcy płacą czynsz najmu tylko i wyłącznie. A jego wysokość jak jest ustalana? - praktycznie wszędzie może być na innych zasadach. Np. w drodze przetargu/licytacji albo na pdst. uchwały Zarządu.
Roman56 pisze:Ponadto mam podejrzenia że (pomimo zapewnień prezesa spółdzielni i księgowego że remonty zjazdów do tych garaży będą pokrywane z czynszów za te garaże ) utrzymywanie infrastruktury potrzebnej dla użytkowania tych garaży pochodzi ze składek wnoszonych przez lokatorów budynku .
Jeśli garaże są wynajmowane to czynsz z tego tytułu jest przychodem na tzw. "eksploatacji" i z niej też powinny pochodzić pieniążki na remonty tych lokali..


Co możesz zrobić - na przykład zwrócić się do Rady Nadzorczej o przeprowadzenie kontroli w tym temacie, możesz na piśmie się z takimi pytaniami zwrócić do Zarządu a możesz też zażyczyć sobie udostępnienia dokumentów rozliczeniowych Twojej nieruchomości.
Ale jak mówię - pierwsza sprawa to ustalenie na jakich zasadach funkcjonują garaże. Kto jest ich właścicielem itd

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darek
.
.
Posty: 289
Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#8 Post autor: Darek » 23-08-2011, 08:28

Roman56 pisze:
Mam duże podejrzenia że SM nieprawidłowo ustaliła opłaty za garaże znajdujący
Roman56 pisze: O wgląd do jakich dokumentów winienem pisać ?
Podtrzymuje wcześniejsze. Skoro pojawiły się podejrzenia, zapewne wynikają z jakiegoś dokumentu. Księgowość jest jak matematyka i z innych papierków powinno wynikać to samo. Skoro ktoś nie zrozumiał pierwszego, nie wie o jakie inne poprosić – marne szanse, że zrozumie ich znaczenie.
irenalo pisze:
Roman56 pisze:Darku , doradziłeś mi tak "rzeczowo" że aż mnie zatkało i nie wiem co napisać .
Mnie też.
Mam nadzieję, że zajrzysz jeszcze na to forum i trafisz na tych, co zechcą Ci pomóc.
Niestety nikt inny również nie podał NAZW dokumentów, o które należy poprosić.
ondrasz pisze: Co możesz zrobić - na przykład zwrócić się do Rady Nadzorczej o przeprowadzenie kontroli w tym temacie, możesz na piśmie się z takimi pytaniami zwrócić do Zarządu a możesz też zażyczyć sobie udostępnienia dokumentów rozliczeniowych Twojej nieruchomości.
Jakby tak każdy występował o kontrolę, bo czegoś nie rozumie, to marne szanse na palikotowe zmniejszenie biurokracji. Propozycja udostępnienia „dokumentów rozliczeniowych nieruchomości” jest wyjątkowo nietrafiona i zbyt ogólnikowa. Jakbym dostał taką prośbę to wydałbym ksero faktur z ostatnich 10 lat. Wracam więc do tezy pierwotnej – z jakiego dokumentu wynikają podejrzenia?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#9 Post autor: ondrasz » 23-08-2011, 08:37

Darek pisze:Jakby tak każdy występował o kontrolę, bo czegoś nie rozumie, to marne szanse na palikotowe zmniejszenie biurokracji.
Od tego właśnie, między innymi, są komisje w RN to raz.
A dwa - jakie zmniejszenie biurokracji?? Przez ostatnia 15 lat ilość tworzonych papierów wzrosła kilkukrotnie. Tak więc biurokracja się rozrasta.

Jednak taka kontrola powoduje faktyczne zmniejszenie biurokracji - zamiast "n" liczby podejrzeń i wyjaśnień każdemu z osobna mamy 1 kontrolę danego tematu.

Darek pisze:Propozycja udostępnienia „dokumentów rozliczeniowych nieruchomości” jest wyjątkowo nietrafiona i zbyt ogólnikowa.
Ok czyli jakie dokumenty musi przeglądać? Może KOB i z niej się dowie? A skąd wiesz czyje są garaże? A jak nie wiesz to skąd się dowiesz jak są rozliczane?
A może remontu wogóle jeszcze nie było? Tylko się do niego przymierzają?
Darek pisze:Jakbym dostał taką prośbę to wydałbym ksero faktur z ostatnich 10 lat.
A co ma piernik do wiatraka? I które faktury byś wydawał? Za ciepło? Bardzo ogólnikowo napisałeś... Aaa no i na czyj koszt byś to wydawał? rozumiem, że na swój prywatny?
Darek pisze:Wracam więc do tezy pierwotnej – z jakiego dokumentu wynikają podejrzenia?
Podejrzenia zwykle wynikają nie z dokumentu a z braku wiedzy lub dostępu do dokumentów...
Jak już będzie miał potrzebny dokument to już nie będzie podejrzewał a będzie wiedział co jest grane w temacie...

Natomiast co do tego, że jeśli kto nie wie o co zapytać to są spore szanse że nie będzie wiedział o co chodzi nawet jak dostanie te dokumenty to się zgadzam.
Ostatnio zmieniony 23-08-2011, 08:39 przez ondrasz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#10 Post autor: Haneczka » 23-08-2011, 12:47

Darek pisze:Księgowość jest jak matematyka i z innych papierków powinno wynikać to samo.
U podstaw matematyki leży sposób rozumowania nazywany abstrakcją.
Tak więc, księgowość może być abstrakcyjna i rozliczenia również. Stan idealny w rozliczeniu nie będzie odpowiadał realnemu.

Nikt nigdy nie słyszał o podwójnej księgowości? :dribble:
A księgowy mafii to takie kosmiczne pojęcie...?
Kosmiczni to są rozbójnicy, czasem prowadzący księgowość.
Darek pisze:Skoro ktoś nie zrozumiał pierwszego, nie wie o jakie inne poprosić – marne szanse, że zrozumie ich znaczenie.
Pierwszy dokument może być iluzorycznie idealny, bo oparty na matematyce, ale należy szukać w dokumentach źródłowych i sprawdzać czy są realnie idealne.
Ostatnio zmieniony 23-08-2011, 12:50 przez Haneczka, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Roman56
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 26-06-2011, 18:47

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#11 Post autor: Roman56 » 26-08-2011, 01:10

ondrasz pisze:
Roman56 pisze:Mam duże podejrzenia że SM nieprawidłowo ustaliła ( zaniżyła , nie wliczając do opłaty za garaż opłaty na fundusz remontowy nieruchomości ) opłaty za garaże znajdujący się w naszym budynku mieszkalnym .
Pytanie - kto jest właścicielem garaży? Bo jeśli SM to użytkownicy-najemcy płacą czynsz najmu tylko i wyłącznie. A jego wysokość jak jest ustalana? - praktycznie wszędzie może być na innych zasadach. Np. w drodze przetargu/licytacji albo na pdst. uchwały Zarządu.
Witam Państwa !

Przyrzekałem sobie już tu nie wchodzić po tym jak zostałem potraktowany , ale wszedłem i widzę że wywiązała się dyskusja .
Sam byłem uczestnikiem pewnego forum tematycznego . W związku z posiadaną wiedzą i doświadczeniem , starałem się każdemu pomagać kto zwracał się o udzielenie porad , ale nikogo nie potraktowałem jak tu mnie potraktowano . Po prostu jak nie wiedziałem i nie potrafiłem pomóc to się w ogóle nie odzywałem . To w kwestii formalnej .

Odpowiadając na pytanie kto jest właścicielem . Otóż użytkownicy tych garaży jak się domyślam po odbytych rozmowach z dwoma ich użytkownikami , posiadają własnościowe prawa do lokalu . Przed ok. 3 miesiącami zmarł właściciel jednego z nich , zamieszkujący w naszym budynku i jak się dowiedziałem wdowa po tym użytkowniku sprzedała ten garaż innemu lokatorowi naszego budynku .
Rozszerzając treść zamieszczoną w powyższym cytacie powiem że jestem po dwóch rozmowach z dwoma członkami zarządu SM . Pierwszą odbyłem z księgowym po tym jak przed walnym zebraniem w tym roku chciałem zapoznać się z finansami naszego budynku , ponieważ przed ok. 3 laty murki zjazdów do garaży były remontowane ( nowe tynki , malowanie itp.) , wobec tego chciałem się przekonać czy fundusz na ich remont pochodził z funduszu remontowego z opłat czynszów tych użytkowników i na jaka wysokość on opiewał .
Niestety nie dane mi było się z tymi dokumentami zapoznać , lecz odbyłem rozmowę z której dowiedziałem się że użytkownicy tych lokali nie płacą opłaty na fundusz remontowy . Jak się zapytałem dlaczego nie płacą skoro sam zarząd przed ponad 5 laty po wydanym postanowieniu sądowym wskazywał iż ci użytkownicy winni partycypować w kosztach utrzymywania nieruchomości .
Księgowy wówczas powiedział mi że zarząd gdyby nastała potrzeba jakiegoś remontu w garażach lub tych zjazdach wówczas występuje do tych użytkowników o pokrycie tych kosztów .
Takie tłumaczenie wydało mi się podejrzane , ponieważ ponieważ żaden z 2mieszkających w naszym bloku, na 4 garaże ( dwa garaże użytkują ludzie mieszkający w znacznej odległości od naszego budynku ) , nic nie skarżył się że SM nakazała im płacić za dokonany remont murków otaczających zjazdy .
Na walnym zgromadzeniu postawiłem wniosek by opłaty na fundusz remontowy był egzekwowany od użytkowników tych garaży .
Ponadto po walnym wystosowałem dodatkowo pisma do Zarządu i Rady Nadzorczej o egzekwowanie poboru opłat zgodnie z podjętą uchwałą zarządu mówiącą o tym po wydanym postanowieniu sądu w sprawie jaką założyłem zaskarżając uchwałę Zarządu określającej przedmiot odrębnej własności .
Natomiast drugą rozmowę przeprowadziłem już po walnym ok. 2 miesiące temu z prezesem i też tym księgowym . Podczas tej że rozmowy księgowy poinformował mnie że SM skarkulowała tak opłatę za garaż że nie przynosi ona żadnego zysku , czyli wychodzi na zero .
Jak nie przynosi zysku , to w takim razie skąd pochodziły środki na sfinansowany remont murków ?

Co w takim przypadku można myśleć o całej sprawie ?
Dlatego jak napisałem powyżej mam podejrzenia .

Pozdrawiam - Roman

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darek
.
.
Posty: 289
Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Rozliczenie funduszu remontowego w spółdzielni

#12 Post autor: Darek » 26-08-2011, 08:20

Roman56 pisze: Podczas tej że rozmowy księgowy poinformował mnie że SM skarkulowała tak opłatę za garaż że nie przynosi ona żadnego zysku , czyli wychodzi na zero .
Jak nie przynosi zysku , to w takim razie skąd pochodziły środki na sfinansowany remont murków ?
Odpowiedź:
Roman56 pisze: Księgowy wówczas powiedział mi że zarząd gdyby nastała potrzeba jakiegoś remontu w garażach lub tych zjazdach wówczas występuje do tych użytkowników o pokrycie tych kosztów .
Odpowiedź:
Roman56 pisze: sam zarząd przed ponad 5 laty po wydanym postanowieniu sądowym wskazywał iż ci użytkownicy winni partycypować w kosztach utrzymywania nieruchomości .
W jakim zakresie sąd wskazał, że „winni partycypować w kosztach”? „Winni partycypować”, czy są „zobowiązani”?
Roman56 pisze: Niestety nie dane mi było się z tymi dokumentami zapoznać
Roman56 pisze: Przyrzekałem sobie już tu nie wchodzić po tym jak zostałem potraktowany
SM oszukuje, na forum źle traktują, ciężkie życie.
Roman56 pisze: Odpowiadając na pytanie kto jest właścicielem . Otóż użytkownicy tych garaży jak się domyślam po odbytych rozmowach z dwoma ich użytkownikami , posiadają własnościowe prawa do lokalu .
Czyli dalej mam rację. Jakby tak w każdym przypadku niezrozumienia rozpoczynać ondraszową kontrolę?
Ostatnio zmieniony 26-08-2011, 08:25 przez Darek, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządzanie nieruchomościami spóldzielczymi”