Nie ma podatku od nie korzystania z windy

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Nie ma podatku od nie korzystania z windy

#1 Post autor: piotrusb » 18-12-2014, 15:36

Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/2/415-948/14/MW.

Spółdzielnia będąca Wnioskodawcą posiada w swoich zasobach budynki mieszkalne wyposażone w dźwigi osobowe. Na podstawie Statutu i opracowanego na jego podstawie Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki lokalami mieszkalnymi, garażami i lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Spółdzielni Mieszkaniowej i lokalami stanowiącymi własność innych osób oraz ustalania opłat za używanie tych lokali koszty dźwigów rozlicza się na osobę i na podstawie planu ekonomiczno-finansowego zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą ustala się miesięczne stawki opłat dla lokali w budynkach posiadających dźwigi.

Kosztami eksploatacji tych dźwigów obciążone są wszystkie lokale, w tym również położone na parterach budynków – zgodnie z intencją art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych traktującej windę jako część wspólną danej nieruchomości, w której udziały posiada każdy współwłaściciel i jest zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z ich eksploatacją i utrzymaniem.

Niemniej jednak grupa członków Spółdzielni uważa, że taki stan krzywdzi mieszkańców parterów, którzy według nich nie korzystają z windy, dążą więc oni do zmiany sposobu rozliczenia opłat eksploatacyjnych w zakresie dźwigów tak, aby mieszkańcy parterów zostali całkowicie lub przynajmniej częściowo zwolnieni z ponoszenia tych opłat. Równocześnie te osoby nie kwestionują ponoszenia opłat na fundusz remontowy, z którego również finansowane są remonty dźwigów.

Wnioskodawca wskazał, że w omawianej sytuacji ww. osoby nie wniosą opłat za coś z czego nie korzystają (zgodnie z wnioskami osób kwestionujących dotychczasową metodę rozliczeń), natomiast odmienny sposób naliczenia opłaty za dźwigi dla poszczególnych mieszkańców nie będzie miał charakteru dopłaty, tylko innej stawki eksploatacyjnej.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytanie.

Czy podjęcie uchwały zwalniającej mieszkańców zajmujących lokale na parterze budynku z opłaty za używanie windy i rozłożenie kosztów z tym związanych na użytkowników lokali położonych na wyższych piętrach będzie skutkować obciążeniem mieszkańców parterów podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wszyscy użytkownicy lokali niezależnie od tego, na której kondygnacji lokal zajmują powinni w pełni partycypować w kosztach utrzymania części wspólnych nieruchomości. Zwolnienie z tych opłat mieszkańców parterów może być potraktowane jako przychód z innych źródeł, co oznacza, że inni mieszkańcy danego budynku pokrywają utrzymanie udziału w nieruchomości mieszkańców parterów (część mieszkańców jest odrębnymi właścicielami i w ich przypadku udziały w nieruchomości wspólnej są określone w aktach notarialnych). W takiej sytuacji Spółdzielnia będzie zmuszona wystawić dla poszczególnych osób informację PIT-8C.

W wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Z uzasadnienia:
Kwestie szczegółowe dotyczące opłat wnoszonych zarówno przez członków spółdzielni jak i właścicieli lokali niebędących ich członkami, określa statut spółdzielni. Może on jednak w różny sposób regulować kwestie wnoszenia opłat na rzecz spółdzielni, w tym dotyczących utrzymania, eksploatacji i remontów dźwigów. (...) Zauważyć należy, że postanowienia statutu spółdzielni mieszkaniowej mają charakter generalno-abstrakcyjny i odnoszą się do wszystkich osób będących adresatami zawartych w nim norm. Jeśli zatem właściwy organ spółdzielni mieszkaniowej podejmie uchwałę o zmianie statutu Wnioskodawcy w zakresie opłat za używanie dźwigów, w wyniku czego zwolni z obowiązku wnoszenia tych opłat mieszkańców zajmujących lokale usytuowane na parterze budynków mieszkalnych, to okoliczność ta nie spowoduje po stronie tych osób żadnych konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z takiego zwolnienia mogą bowiem korzystać wszystkie osoby, które spełniają określone w statucie warunki (w tym przypadku przesłanką jest zajmowanie lokalu mieszkalnego na parterze). Tym samym zwolnienie to nie ma charakteru indywidualnego i nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Na Wnioskodawcy nie będzie zatem ciążył obowiązek wystawienia informacji PIT-8C dla osób zwolnionych z ponoszenia opłat za używanie windy.
http://interpretacje-podatkowe.org/opla ... -948-14-mw
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo w spółdzielni”