WM a SM

Wiadomość
Autor
shj
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 29-07-2010, 00:56

Odp.: WM a SM

#13 Post autor: shj » 01-08-2010, 23:51

Teren nigdy nie będzie mógł być wyłącznie naszą własnością, powinien być współwłasnością z drugim budynkiem, ze względu na dostęp do drogi publicznej i ciągi komunikacyjne.
W rozliczeniu budowy naszego budynku widnieją koszty infrastruktury wokół budynku, już za to zapłaciliśmy, choć tytułu prawnego do tych terenów nie mamy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: WM a SM

#14 Post autor: bykira » 02-08-2010, 09:47

Skoro za to zaplaciliście, to może chociaz zawalczyć o wpisanie służebności w Kw sąsiedniej nieruchomości okalającej budynek ? Może dobry prawnik móglby w waszym imieniu pozwać spóldzielnię o taką służebność.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

shj
.
.
Posty: 10
Rejestracja: 29-07-2010, 00:56

Odp.: WM a SM

#15 Post autor: shj » 02-08-2010, 14:39

Nie jestem jeszcze do końca pewna, ale w momencie wydzielania SM nie musiała spełnić obowiązku, żeby działka była działką budowlaną. Jednak taki obowiązek nałożyła na SM poprawka z 2005 roku. Wydaje mi się, że SM powinna więc tego obowiązku dopełnić, czego do tej pory nie zrobiła. Radzimy się w tej chwili prawnika, ale z doświadczenia wiem, że prawnikowi trzeba "troszkę" pomóc, stąd moja prośba o przytaczanie przez osoby z forum stosownych przepisów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: WM a SM

#16 Post autor: owner » 02-08-2010, 23:44

bykira pisze:Sprawdźcie czy Wasza działka ( po obrysie budynku) w momencie wydzielania i na ówczesne przepisy spełniała wymogi działki budowlanej.
I sprawdźcie jeszcze: kiedy pojawił się wymóg dostępu działki budowlanej do drogi publicznej oraz kiedy sformułowano prawną definicję działki budowlanej. Może się okazać (oj, może), że uchwała SM w dniu podjęcia była zgodna z prawem.
bykira pisze:Być może przysługuje wam żądanie pierwokupu przylegającego terenu lub choćby wzięcie w dzierżawę. Po 30 latach samoistnego posiadania możecie żądać stwierdzenia zasiedzenia.
Zaraz, o czym Ty mówisz? Jakie zasiedzenie w odniesieniu do majątku spółdzielni? Czy lokatorzy przed wyodrębnieniem wspólnoty zachowywali się jak właściciele, to znaczy np. płacili podatek gruntowy, ubezpieczenie itp? Grunt jest zapewne własnością spółdzielni a wcześniej był własnością Skarbu Państwa albo gminy. O żadnym zasiedzeniu nie może być mowy - choćby dlatego, że ówcześni lokatorzy nie byli posiadaczami samoistnymi, lecz zależnymi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: WM a SM

#17 Post autor: owner » 02-08-2010, 23:50

shj pisze:Nie jestem jeszcze do końca pewna, ale w momencie wydzielania SM nie musiała spełnić obowiązku, żeby działka była działką budowlaną. Jednak taki obowiązek nałożyła na SM poprawka z 2005 roku. Wydaje mi się, że SM powinna więc tego obowiązku dopełnić, czego do tej pory nie zrobiła. Radzimy się w tej chwili prawnika, ale z doświadczenia wiem, że prawnikowi trzeba "troszkę" pomóc, stąd moja prośba o przytaczanie przez osoby z forum stosownych przepisów.
Nieprawda. Uchwała została podjęta w innym stanie prawnym. Jeżeli przepis ustawy nie nałożył obowiązku zmiany wcześniej podjętych tego typu decyzji spółdzielni mieszkaniowych (uchwał RN lub zarządów), to jest "po ptokach".

Nawiasem mówiąc - gdyby taki obowiązek ustawa nałożyła, powstałaby poważna wątpliwość co do jej zgodności z konstytucją. Co do zasady - prawo nie może działać wstecz. W szczególności, nie może z datą wsteczną nakładać nowych obowiązków (np. ciężarów majątkowych).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: WM a SM

#18 Post autor: bykira » 03-08-2010, 07:27

owner pisze:Zaraz, o czym Ty mówisz? Jakie zasiedzenie w odniesieniu do majątku spółdzielni?
Piszę o zasiedzeniu które mogło się rozpocząć po wydzieleniu działki pod ich budynkiem. Przecież dbają o ten teren i łożą na niego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo w spółdzielni”