Własność balkonu

Wiadomość
Autor
pdkl
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 14-07-2010, 11:08

Własność balkonu

#1 Post autor: pdkl » 14-07-2010, 11:32

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Jestem właścicielem spółdzielczego mieszkania własnościowego. Obecnie spółdzielnia rozpoczęła izolacje ściany między moim balkonem a mieszkaniem. Balkon mój jest bardzo wąski ca 90 cm, izolacja zajmie około 15 cm tak więc szerokość balkonu zmniejszy się do ca 75 cm. Ponadto chcą zmienić parapety (zamiast moich z terakoty, ohydne blaszane). Czy mogę się nie zgodzić na to, argumentując np, że balkon jest moją własnością. Ewentualnie jakie inne argumenty moge podać.
Proszę o szybka pomoc, gdyż robotnicy są już na sąsiednim balkonie. Z góry dziękuje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Własność balkonu

#2 Post autor: owner » 14-07-2010, 12:27

pdkl pisze:Jestem właścicielem spółdzielczego mieszkania własnościowego.
Nie, ty jesteś tylko lokatorem w lokalu, którego właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa.
Balkon również nie jest Twoją własnością, lecz spółdzielni.
Pozostawianie nieocieplonych fragmentów zewnętrznej ściany budynku jest niedopuszczalne i bezsensowne. W tej sprawie nie wygrałbyś nawet wówczas, gdybyś rzeczywiście był właścicielem lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Własność balkonu

#3 Post autor: wokal79 » 14-07-2010, 12:35

Sprawdź ewentualnie umowę najmu i statut spółdzielni (jeśli jesteś członkiem) czy są tam jakieś przepisy określające sytuację w której się znajdujesz.

Może warto zainwestować w lepsze parapety i dogadać się z robotnikami, aby Ci je zamontowali za piwko ;-)) Na pewno warto dołożyć plastikowe końcówki.

Ale i tak parapety muszą być wymienione, gdyż zmienia się szerokość ściany, co powoduje, że stare, krótsze byłyby bezużyteczne.

A tak na marginesie - może warto przekształcić swoje lokatorskie prawo w prawo odrębnej własności ;-))
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

pdkl
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 14-07-2010, 11:08

Odp.: Własność balkonu

#4 Post autor: pdkl » 14-07-2010, 21:24

Dziękuje za informacje, smutne dla mnie, ale trudno już się z tym pogodziłem. Zamierzam wystąpić o wyodrębnienie własności mieszkania. Czy będę wtedy właścicielem mieszkania? Jestem całkowitym laikiem w tych sprawach, tak więc proszę o zrozumienie,że zadaje takie pytania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Własność balkonu

#5 Post autor: wokal79 » 20-07-2010, 13:55

Tak, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do SM, spłacić ewentualne zadłużenie, ponieść koszty opłaty notarialnej i po podpisaniu aktu notarialnego stać się właścicielem mieszkania.

Czas ok. kilku miesięcy, koszt ok. 1000 zł. Szczegółów dowiesz się w swojej spółdzielni, choć jak zwykle będą przekonywali aby nie przekształcać lokatorskiego prawa w odrębną własność, gdyż w przypadku przekształcenia wszystkich lokali automatycznie powstaje wspólnota.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo w spółdzielni”