Podzial spoldzielni

Wiadomość
Autor
axis
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 17-06-2024, 20:55

Re: Podzial spoldzielni

#7 Post autor: axis » 21-06-2024, 11:12

1. A czy znany jest Wam sposob na siegniecie po majatek spoldzielni po "zalozeniu" wspolnoty?
2. Piszesz "A każdy spółdzielca - właściciel lokalu- rozliczałby się ze SM indywidualnie" - rozumiem, ze masz tu na mysli sytuacje, w ktorej nie zostaje wskazany nowy zarzadca, a nastepuje jedynie przejscie do rezimu uwl? Bo z tego co wiem we WM - po jej "zalozeniu" - wlasciciele placa do nowego zarzadcy, a mieszkania spoldzielcze do spoldzielni - ktora jest czlonkiem wspolnoty - i nastepnie spoldzielnia do nowego zarzadcy.
3. Administracyjna czapa niech sobie bedzie - zawsze musi byc, byle nie byla przerosnieta.

NAJWAZNIEJSZE PYTANIE:

4. Czyli podsumowujac: jezeli moj blok nie ma lokali uzytkowych (brak ich w budynku i na dzialce), to podzialem nie staniemy sie wspolwlascicielami (poprzez wspolnote) udzialow w lokalach uzytkowych nalezacych do spoldzielni znajdujacych sie poza nasza nieruchomoscia gruntowa (nie chodzi tu o prawa lokatorskie czy wlasnosciowe do lokali uzytkowych, a o lokale do ktorych nie ma ustanowionych tych praw - i ich "wlascicielem" jest spoldzielnia (ona czerpie profinty z ich najmu)) i nie ma na to zadnego sposobu?

5. Dzielac spoldzielnie nowa spoldzielnia zostanie wlascicielem jedynie mieszkan niewykupionych na naszej dzialce/ w naszym budynku?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8849
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Podzial spoldzielni

#8 Post autor: irenalo » 21-06-2024, 14:18

1. Nie.
2. Właściciel lokalu może być jednocześnie członkiem spółdzielni. I gdy właściciele postanawiają przejść pod reżim ustawy o własności lokal (wspólnota), to rozliczają się z zaliczek z dotychczasowym zarządca czyli SM. Ale jeśli są jednocześnie członkami spółdzielni, to rozliczają się również ze spółdzielnią np. zwracany jest im wkład.
Przejście pod reżim ustawy o własności lokali, to nie jest tylko zmiana zarządcy. Powołuje się nowy podmiot, jakim jest WM.
Członkami WM stają się właściciele lokali w tym SM. I ci co mają spół.-lok. czy spół.-wl. faktycznie rozliczają się ze spółdzielnią.
4. Można przeprowadzić podział spółdzielni tak, że SM Gierek II w będzie zarządzać kilkoma budynkami, w tym tymi, które mają lokale użytkowe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo w spółdzielni”