Art. 23. ust. 2a co oznacza

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
wojtek99
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 04-02-2015, 20:11

Art. 23. ust. 2a co oznacza

#1 Post autor: wojtek99 » 04-02-2015, 22:17

Co oznacza podkreślony tekst. Proszę o wyjaśnienie bo nie rozumiem tego.
Art. 23.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4648
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Art. 23. ust. 2a co oznacza

#2 Post autor: piotrusb » 04-02-2015, 23:05

Taka sytuacja (suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1) występuje zawyczaj w dwóch przypadkach:

- Sukcesywnym wyodrębnianiu i zbywaniu lokali z zasobów komunalnych przez gminy. Często lokale zbywano przed wykonaniem inwentaryzacji nieruchomości, opierając się na nieaktualnych, czy niedokładnych danych lub też przy korzystaniu z inwentaryzacji wykonywanej w różnym stanie prawnym (np. pomiary powierzchni dla jednych lokali były dokonywane w świetle ścian stanu surowego - według PN-70/B-02365, a dla innych w świetle ścian wykończonych - według PN-ISO 9836:1997). W rezultacie udziały były określane błędnie, a dodatkowo gminy często ustalały swój udział jako różnicę pomiędzy 1 a sumą udziałów zbytych lokali mimo, że jest to niezgodne z art. 3 ust. 3 uwl.

- Udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej jest w art. 3 ust. 3 uwl zdefiniowany jako ułamek zwykły, w którego liczniku jest powierzchnia lokalu z powierzchnią pomieszczeń przynależnych, a w mianowniku suma powierzchni wszystkich lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych. Jeśli przy zbywaniu lokalu udział określono ułamkiem dziesiętnym (co często się zdarzało), to w bardzo wielu przypadkach właścicielowi takiego lokalu przyporządkowano nie udział, tylko jego przybliżoną wartość. Im więcej było takich lokali tym różnica sumy udziałow od 1 może być większa.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”