Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#7 Post autor: Prim » 05-01-2014, 06:18

@Morgenstern: bez względu na to, jak ustalisz zaliczki, rozliczyć właścicieli po roku będziesz musiał bezwzględnie według udziałów, zgodnie z uwl. W związku z tym właściciele mniejszych lokali będą przez rok kredytować wspólnotę (przy wpłatach po równo), a po roku dostaną zwroty. Właściciele mniejszych lokali odwrotnie - będą kredytowani przez rok przez wspólnotę, a po roku będą musieli dopłacić. Nie dość, że nie jest to sprawiedliwe, to powoduje zbędne zamieszanie, a przy rozliczaniu - najprawdopodobniej pretensje właścicieli. Ci z mniejszych lokali (jeśli będą mieli trochę oleju w głowie) będą mieli pretensje o kredytowanie wspólnoty, ci z większych (np. starsze panie) spytają, czemu mają dopłacać, skoro przez rok wpłacały terminowo wszystkie należności.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#8 Post autor: najtki » 05-01-2014, 10:48

Z jednej strony mówicie ze bezwzględnie trzeba od udziału. Ale jednak media dostarczone do lokalu można podzielić inaczej czyli od zużycia czyli od wielkości poniesionego faktycznego kosztu przez lokal. Czyli jednak można, tylko trzeba mieć to opomiarowane oczywiście powiecie ze to są media dostarczone do lokalu, a jaka różnica jest miedzy mediami a usługa rozliczenia lokalu. W mojej ocenie to się nie rożni jeżeli w umowie z księgowa będzie osobno wyliczona stawka za lokal np 25 zł i jeszcze np 150 za rozliczenie całej wspólnoty. to w mojej ocenie wszystko jest prawidłowo. Wspólnota zakupiła usługę rozliczania indywidualnego lokali a osobno rozliczenia całej wspólnoty. I powinna w ten sam sposób to podzielić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#9 Post autor: jaceko » 05-01-2014, 11:29

Trzeba poruszać się w ramach ustawy, a ta mówi jednoznacznie.
Art 3
2.Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Art.13.
1.Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu.....
Nieważne, co kupiła Wspólnota. Wyłącznie koszty związane z lokalem policzalne można do niego zaliczyć.
Cała infrastruktura konieczna do prawidłowego funkcjonowania jako całość jest nieruchomością wspólną.
Zwykle CO jest obliczane dla całego budynku jako funkcjonująca całość, bo to złożony mechanizm z migrującym ciepłem w odróżnieniu od dającego się łatwo wyizolować prądu, czy wody bieżącej.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#10 Post autor: najtki » 05-01-2014, 11:34

jaceko pisze:Art.13.
1.Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu.....
Wydatkiem na związanym z utrzymaniem lokalu jest koszt mediów i jego rozliczenia także, dlaczego mam płacić więcej tylko dlatego ze mam większy lokal.
TO w takim razie ogrzewanie i wodę tez powinniśmy tylko od udziału zrozliczać

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#11 Post autor: irenalo » 05-01-2014, 19:30

najtki pisze:Z jednej strony mówicie ze bezwzględnie trzeba od udziału. Ale jednak media dostarczone do lokalu można podzielić inaczej czyli od zużycia czyli od wielkości poniesionego faktycznego kosztu przez lokal.
Przeczytaj uważnie cały watek.
Mówimy o ponoszeniu kosztów (a co za tym idzie ustalaniu zaliczek) na NW.
Forumowicz napisał:
2. Wydatki takie jak wynagrodzenie zarządu, opłacenie sprzątaczki, biura rachunkowego, zakup środków czystości, prąd na klatce schodowej, opłata za ścieki opadowe i roztopowe, rezerwy - podzieliłem sprawiedliwie po równo.
I do tego się odnosiliśmy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Problem z ustaleniem wysokości zaliczek

#12 Post autor: Prim » 06-01-2014, 04:09

najtki pisze:TO w takim razie ogrzewanie i wodę tez powinniśmy tylko od udziału zrozliczać
I ogrzewanie często wg udziału się rozlicza, kiedy cała instalacja cieplna jest częścią nieruchomości wspólnej i nie ma podzielników/ciepłomierzy w lokalach. Właśnie z tego powodu, o którym napisał jaceko:
jaceko pisze:Zwykle CO jest obliczane dla całego budynku jako funkcjonująca całość, bo to złożony mechanizm z migrującym ciepłem w odróżnieniu od dającego się łatwo wyizolować prądu, czy wody bieżącej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”