Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
Anna.2013
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 05-09-2013, 18:42

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#19 Post autor: Anna.2013 » 16-09-2013, 17:21

irenalo pisze:kosztować
Irenalo,
dlaczego uwazasz ze nie ma szans na wygranie?
Zarzadca podejmujac uchwale ustail regulamin w ktorym "narzuca" wszytskim mieszkancom podzielniki pomimo iz zgodnie z art 45 ustep 12 Prawa Energetycznego regulamin rozliczania zużycia ciepła musi zawierać alternatywę – lokator ma prawo wybrać, czy chce się rozliczać w oparciu o podzielniki ciepła, czy też o powierzchnię mieszkania.
pozatym w ustalonym nowym regulaminie zarzadca okresla "kary regulaminowe" a zgodnie z art 45 a Prawa Energetycznego "użytkownicy lokali mogą być obciążeni wyłącznie kosztami zakupu ciepła." Nie ma więc możliwości „karnego” powiększania opłat czy też stosowania kar regulaminowych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#20 Post autor: irenalo » 16-09-2013, 19:29

Anna.2013 pisze:Zarzadca podejmujac uchwale
To nie zarządca podejmuje uchwałę a wspólnota czyli ogół właścicieli lokali.
Anna.2013 pisze:pozatym w ustalonym nowym regulaminie zarzadca okresla "kary regulaminowe" a zgodnie z art 45 a Prawa Energetycznego "użytkownicy lokali mogą być obciążeni wyłącznie kosztami zakupu ciepła." Nie ma więc możliwości „karnego” powiększania opłat czy też stosowania kar regulaminowych.
To prawda. Ale podział kosztów zakupu ciepła to już wewnętrzna sprawa wspólnoty. Widziałam regulamin (co prawda spółdzielni) , że lokale bez podzielników (lub , gdy jest brak możliwości odczytu z różnych przyczyn) płacą dwa razy więcej niż średnie zużycie na m2.
Poza tym u Was uchwała o założeniu podzielników zapadła już dawno i skoro funkcjonowały to albo nikt nie skarżył albo zaskarżenie nic nie dało.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#21 Post autor: piotrusb » 16-09-2013, 19:39

Anna.2013 pisze: zgodnie z art 45 ustęp 12 Prawa Energetycznego
Gwoli ścisłości - art. 45a. Art. 45 ma tyko 6 ustępów (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9970540348).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Anna.2013
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 05-09-2013, 18:42

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#22 Post autor: Anna.2013 » 16-09-2013, 20:09

piotrusb pisze:
szymekgd pisze:Wspólnota ma prawo narzucić jeden sposób rozliczania?
Moim zdaniem, generalnie ma takie prawo, choć w konkretnych przypadkach może to zależeć od tego, jakie są zapisy regulaminu rozliczania mediów, który wspólnota powinna przyjąć.
Ustawa Prawo energetyczne:
art. 45a ust. 9.
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej”;
art. 45a ust. 10
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (...).

Piotrusb,
najpierw powolujesz sie na ustepy 9 i 10 art 45a a pozniej piszesz ze art 45a ma tylko 6 ustepow...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Anna.2013
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 05-09-2013, 18:42

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#23 Post autor: Anna.2013 » 16-09-2013, 20:13

Irenalo,
faktycznie zle sie wyrazilam, to nie Zarzadca podejmuje uchwale, a Wspolnota i tak sie stalo u nas.
Jednak wewnetzrny regulamin Wspolnoty takze powinien byc zgodny z ogolnymi przepisami prawa energetycznego a ten u nas nie jest.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#24 Post autor: piotrusb » 16-09-2013, 22:40

Anna.2013 pisze:Piotrusb,
najpierw powolujesz sie na ustepy 9 i 10 art 45a a pozniej piszesz ze art 45a ma tylko 6 ustepow...
Chyba niedokladnie przeczytałaś :haha: . Powoływałem się na ust. 9 i 10 art. 45a ustawy Prawo energetyczne, a powyżej napisałem, że art. 45 (bez literki "a") ma tylko 6 ustępów.
Jak możesz sprawdzić pod pod podanym linkem w ustawie (tekst ujednolicony) art. 45 ma 6 ustępów, zaś 45a - 12. Dlatego zwróciłem uwagę na drobny błąd formalny w Twoim poście - zamiast:
Anna.2013 pisze:...zgodnie z art 45 ustep 12 Prawa Energetycznego regulamin rozliczania zużycia ciepła musi zawierać alternatywę
powinno być:
"...zgodnie z art. 45a ustęp 12 Prawa Energetycznego regulamin rozliczania zużycia ciepła musi zawierać alternatywę."

To oczywiście drobny błąd formalny, nie mający wplywu na meritum dyskusji (zapewne tak zwany "czeski błąd" - przeoczenie literki), ale sprostowałem go dla ścisłości, żeby ktoś czytając wątek i czerpiąc z niego informacje, nie powielał tego błędu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”