Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
Anna.2013
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 05-09-2013, 18:42

Czy mam prawo nie wyrazić zgody na montaż podzielników

#1 Post autor: Anna.2013 » 05-09-2013, 18:46

Witam wszystkich na forum. Wspolnota mieszkaniowa podjela uchwale o zmianie podzielnikow z wyparkowych i montazu nowych elektronicznych.

Napisałam pismo do zarzadu wspolnoty, na ktore de facto nie otrzymalam odpowiedzi, ze nie zgadzam sie na montaz podzielnikow i zadam aby w regulaminie rozliczania c.o. widnial zapis o zamiennym sposobie rozliczania mieszkan nie wyposazonych w podzielniki ( rozlicznie wg powierzchni ).

Mija termin kiedy moge zaskarzyc uchwale do Sadu ( wspolnota uchwale podjela 29.07 a poinformowala nas pismem wrzuconym do skrzynki pocztowej bez zadnej daty w tym tygodniu ).

Co mozna zrobic w tej sytuacji? jak postapi Wspolnota w przypadku kiedy nie zgodze sie na montaz podzielnikow ( pracownicy wybranej firmy chcą zrobic to w przyszlym tygodniu ). Proszę o pomoc !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: czy mam prawo nie wyrazic zgody na montaz podzielnikow

#2 Post autor: piotrusb » 05-09-2013, 22:58

Możesz zaskarżyć uchwałę, która Ci nie odpowiada, ale musisz zrobić to w terminie 6 tygodni od powzięcia uchwały na zebraniu lub powiadomienia o jej podjęciu i treści, jeśli głosy były zbierane w trybie obiegowym.

Ustawa o własności lokali art. 25 ust. 1:
Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z
przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady
prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza
jego interesy
.
Co ważne ust. 2 tego samego artykułu:
Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie
do czasu zakończenia sprawy.
Jeśli jednak sąd nie uwzględni Twojego wniosku, to powinnaś się podporządkować uchwale i wpuścić ekipę montażową.
Odnośnie wstępu do lokalu, to mówi o tym art. 13 ust. 2 uwl:
Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu,
ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo
usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku,
jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Jeśli właściciel lokalu nie reaguje na pisemne wezwania zarządu wspólnoty do udostępnienia mieszkania, wspólnota (zarząd/zarządca ) może wystąpić przeciwko niemu do sądu z pozwem o nakazanie wstępu do lokalu. Z sądowym nakazem zarząd wspólnoty może iść do komornika, który wyegzekwuje nakaz.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: czy mam prawo nie wyrazic zgody na montaz podzielnikow

#3 Post autor: elmaz » 06-09-2013, 00:59

Tak - tylko tutaj powstaje następujący problem:

1. Wspólnota przyjmuje uchwałę, w wyniku której właściciel ma obowiązek wpuścić fachowców do mieszkania

2. Właściciel zaskarża uchwałę i domaga się wtrzymania jej wykonania z art.25.2 UWL

3. Czy ma obowiązek wpuścić fachowców ZANIM sąd rozpatrzy ten wniosek? Bo jak już rozpatrzy, to sprawa będzie jasna. Ale co w okresie przejściowym - od złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania uchwały, do decyzji sądu w tej sprawie?

Żeby nie było tak łatwo:

- z jednej strony - niewpuszczenie fachowców może spowodować (zwłaszcza jeśli sąd nie przychyli się do wniosku o wstrzymanie uchwały, a ostatecznie utrzyma ją w mocy) że wspólnota poniesie określone szkody (wynikające z czasowego wstrzymania prac) - którymi może chcieć obciążyć właściciela

- z drugiej strony - wpuszczenie fachowców może spowodować wykonanie nieodwracalnych prac, zanim sąd zdąży rozpatrzyć wniosek o wstrzymanie wykonania uchwały - właśnie po to aby w przypadku jej uchylenia dało się odkręcić jej skutki

-----
Tak i tak niedobrze...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szymekgd
.
.
Posty: 311
Rejestracja: 30-12-2009, 22:19

Odp.: czy mam prawo nie wyrazic zgody na montaz podzielnikow

#4 Post autor: szymekgd » 06-09-2013, 09:02

Anna.2013 pisze:i zadam aby w regulaminie rozliczania CO widnial zapis o zamiennym sposobie rozliczania mieszkan nie wyposazonych w podzielniki ( rozlicznie wg powierzchni )
Wspólnota ma prawo narzucić jeden sposób rozliczania? Wg. mnie właściciel powinien mieć prawo wyboru, podobnie jak przy rozliczaniu wody: wodomierz/ryczałt.
Michał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: czy mam prawo nie wyrazic zgody na montaz podzielnikow

#5 Post autor: piotrusb » 06-09-2013, 09:30

elmaz pisze:Czy ma obowiązek wpuścić fachowców ZANIM sąd rozpatrzy ten wniosek?
Moim zdaniem - nie. A ewentualne wątpliwości, które podniosłeś, powinien wziąć pod uwagę sąd podejmując decyzję o ewentualnym wstrzymaniu wejścia w życie uchwały.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: czy mam prawo nie wyrazic zgody na montaz podzielnikow

#6 Post autor: piotrusb » 06-09-2013, 09:38

szymekgd pisze:Wspólnota ma prawo narzucić jeden sposób rozliczania?
Moim zdaniem, generalnie ma takie prawo, choć w konkretnych przypadkach może to zależeć od tego, jakie są zapisy regulaminu rozliczania mediów, który wspólnota powinna przyjąć.
Ustawa Prawo energetyczne:
art. 45a ust. 9.
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej”;
art. 45a ust. 10
Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (...).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”