Podatki (fuj)

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
Alek
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 18-04-2013, 08:50

Podatki (fuj)

#1 Post autor: Alek » 18-04-2013, 09:10

Witam, mam pytanie baaardzo prosze o odpowiedz
Mieliśmy działkę, (z KW) zostały na niej wybudowane nasze bloki, następnie lokale w tych blokach były pokolei sprzedawane i wyodrębniane -jeden lokal nadal jest nasz. Lokal wynajmujemy, kto powinien płacić podatek od lokalu-najemca czy my? Czy przerzucenie w umowie podatków na najemce jest zgodne z prawem. Dodam że zaświadczenie o samodzielności lokalu mamy, ale lokal nie ma założonej oddzielnej KW. Jaki jest w tej sytuacj stan prawny lokalu- jest to nasza część współwłasności? Dodam że w KW która była dawno temu założona ( i zniej zostały pokolei wyodrębniane lokale) nie ma śladu naszego lakalu. Jaki dokument w takim wypadku określa stan prawny tego lokalu. Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał o co mi chodzi jak nie to proszę o pytania to postaram siędoprecyzować.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Odp.: Podatki (fuj)

#2 Post autor: rafal » 18-04-2013, 09:34

o jaki podatek pytasz? od nieruchomości?
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Alek
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 18-04-2013, 08:50

Odp.: Podatki (fuj)

#3 Post autor: Alek » 18-04-2013, 09:55

Tak podatek od nieruchomości od lokalu i części gruntu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Odp.: Podatki (fuj)

#4 Post autor: rafal » 18-04-2013, 10:10

Jeżeli lokal mieszkalny jest:
- odrębną nieruchomością – podatnikiem jest właściciel,
- nie stanowi nieruchomości - podatnikiem jest właściciel budynku.

W drodze umowy cywilnoprawnej nie można dokonać przeniesienia obowiązku podatkowego, bo ten wynika wprost z ustawy, a ta nie dopuszcza możliwości zmiany podmiotu zobowiązanego.

Co do statusu prawnego lokalu – zapoznaj się z treścią art.7 uwl.
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Alek
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 18-04-2013, 08:50

Odp.: Podatki (fuj)

#5 Post autor: Alek » 18-04-2013, 10:27

Czy dobrze rozumiem -lokal jest samodzielny lecz nie wyodrębniony. I my jesteśmy współwłaścicielem i naszą częścią współwłasności wpisaną w KW (z której były wyłączane inne lokale) jest dany lokal plus fragment gruntu tak?
Gdzie znajdę zapis że lokal jest naszym udziałem we współwłasności-bo znalazlam zapis, że wtedy to najemca może być płatnikiem podatku

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Odp.: Podatki (fuj)

#6 Post autor: rafal » 18-04-2013, 10:37

nie każdym samodzielny lokal stanowi wyodrębniony przedmiot własności. Pytanie brzmi, czy w trakcie wyodrębniania dotychczasowych lokali "dostały" one udział w tym lokalu? Wydaje się to mało prawdopodobne, bo oznaczałoby to potraktowanie go jako cześći wspólnej.
Alek pisze:Gdzie znajdę zapis że lokal jest naszym udziałem we współwłasności-bo znalazlam zapis, że wtedy to najemca może być płatnikiem podatku
podaj ten "zapis"
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ustawa o własności lokali”