Członkostwo we Wspólnocie

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#7 Post autor: irenalo » 14-04-2024, 15:27

Czy mam rozumieć, że pomieszczenie przynależne, którego powierzchnia doliczana jest powierzchni lokalu, to tylko takie, które opisane jest tą samą KW
Tak.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#8 Post autor: irenalo » 14-04-2024, 15:33

Jeśli cała hala ma osobną KW, to miejsce w tej hali nie może być pomieszczeniem przynależnym. Można wtedy kupić udział w hali z prawem korzystania z określonego miejsca.
Właściciel lokalu ma udział w NW wynikający z posiadanego lokalu (jedna KW) i udział w hali, która posiada własną KW. Mało tego - hala ma udział w NW.
UoWL
Art.3.3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości
wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi
wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we
współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.

Mam wrażenie, że źle rozumiecie zapisy w swoich aktach notarialnych. I pierwszy post nie opisywał stanu faktycznego, tylko domniemany.
Radzę zatem zajrzeć do aktu notarialnego i sprawdzić co się nabyło.
W jednym akcie może być zawarte wiele umów kupna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marekrobert
.
.
Posty: 218
Rejestracja: 14-09-2013, 22:21

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#9 Post autor: marekrobert » 14-04-2024, 16:27

"Mało tego - hala ma udział w NW"- czy to nie o tym właśnie rozmawiamy ? Skoro hala ma udział w nieruchomości wspólnej udział właściciela w hali nalezy dodać do jego udziału z tytułu posiadanego lokalu i daje to łączny udział danego właściciela w nieruchomości wspólnej

Przykładowo :
Udział w nieruchomości wspólnej związany z lokalem wynosi - 0,37%
Udział w nieruchomomści wspólnej związany z udziałem w garażu - 0,33%
Razem udział danego właściciela w nieruchomości wspólnej wynosi - 0,70%

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#10 Post autor: irenalo » 14-04-2024, 16:55

Do GŁOSOWAŃ (!) można dodać udziały i głosować sumą udziałów. Ale można oddawać głos osobno z racji posiadania mieszkania, i osobno z racji posiadania udziału w hali.
Takie zsumowanie udziałów na potrzeby głosowania (!) nie czyni z miejsca garażowego pomieszczenia przynależnego.

A ów sąsiad pewnie kupił UDZIAŁ w hali z prawem korzystania z określonego miejsca, przez co stał się członkiem wspólnoty.

Z halami garażowymi może być różnie. Hala może być NW, może być odrębnym lokalem z własną KW, może też mieć wydzielone boksy, które są osobnymi pomieszczeniami i które mogą być albo pomieszczeniami przynależnymi albo mieć osobną KW na ten boks.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

marekrobert
.
.
Posty: 218
Rejestracja: 14-09-2013, 22:21

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#11 Post autor: marekrobert » 14-04-2024, 18:19

Mamy dwie hale garażowe, z których każda stanowi odrębną własność i każda z nich posiada odrębną KW. Sąsiad nie kupił prawa korzystania tylko miejsce postojowe stanowiące jego własność w hali garażwej. W KW hali wypisani są wszyscy właściciele w tej hali wraz z wyliczonymi udziałami (dochodzi jeszcze udział w komunikacji stanowiącej część wspólną). Teraz dodatkowo kupił lokal mieszkalny z drugim miejscem postojowym, więc myślę, że do głosowań będzie można zsumować te wszystkie jego udziały w jeden. Dużo mi Pani wyjaśniła. Cała sprawa wyszła stąd, że nie chciałem popełnić jakiegoś błędu interpretacyjnego. W błąd też wprowadził mnie Administrator nieprawidłowym zapisem na w kartach do głosowowania na platformie internetowej, na której głosujemy uchały. W każdym bądź razie bardzo dziękuje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Członkostwo we Wspólnocie

#12 Post autor: irenalo » 14-04-2024, 18:49

Jeśli hala jest odrębnym lokalem i ma własną KW , to NIE MOŻNA w tej hali kupić miejsca postojowego! Można kupić udział w hali wraz prawem do korzystania z określonego miejsca (podział do użytkowania).
Tak samo, jak w mieszkaniu 2 pokojowym nie da się kupić pokoju. Ale można kupić udział w mieszkaniu i dokonać podziału do użytkowania.
Proszę iść do sąsiada , który kupił, albo do sąsiadki , która sprzedała, i przeczytać dokładnie czego dotyczyła umowa.

Albo sprawdzić w księgach wieczystych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”