Zmiany w UoWL
Re: Zmiany w UoWL
"IV. Wskazanie wspólnoty mieszkaniowej jako ustawowego zarządcy wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego.
Aktualnie garaż mający status odrębnego lokalu (własną księgę wieczystą), jest zarządzany przez jego współwłaścicieli na podstawie przepisów Kc. Podejmują oni decyzje i czynności dotyczące tego garażu: w przypadku decyzji w zakresie zwykłego zarządu rzeczą wspólną (bieżącego utrzymania) następuje to stosownie do art. 201 w związku z art. 204 Kc większością udziałów w nieruchomości garażowej; w przypadku zaś decyzji przekraczających ten zakres jednogłośnie (art. 199 Kc). Współwłaściciele mogą zatem w umowie zlecić zarząd garażem osobie trzeciej (np. wspólnocie), określając przy tym zakres praw i obowiązków zarządcy. W praktyce następuje to jedynie przy realizacji niektórych inwestycji deweloperskich na etapie wyodrębnieniu własności i sprzedaży pierwszego lokalu w danej nieruchomości; deweloper jako pierwotny właściciel całej nieruchomości oraz nabywca lokalu i udziału w garażu powierza zarząd wyodrębnionym wielostanowiskowym lokalem garażowym wspólnocie mieszkaniowej. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali określony w taki sposób zarząd garażem odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu oraz współwłaściciela garażu. Najczęściej jednak garaż zarządzany jest przez wspólnoty bezumownie a zatem i bez określenia jej obowiązków w tej mierze. Związane jest to wielością współwłaścicieli garażu, odpowiadającą liczbie lokali w danym budynku.
Uzyskanie zgody większości z nich (w świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 3.06.2015 r., sygn. akt I ACa 95/15 nie jest to czynność wymagająca jednomyślnej zgody), stanowi barierę w umownym wskazaniu zarządcy oraz określeniu jego obowiązków."
UoWL wyraźnie ogranicza zakres działania WM do zarządu NW.
Dlaczego rozszerzać ten zakres do zarządzania prywatnym lokalem? Po co WM ten dodatkowy problem i dodatkowa odpowiedzialnośc? Dziś hala, jutro mieszkanie Kowalskiego? Bo tak jest wygodnie zarządcom lub niektorym właścicielom ?
Mam wrażenie, że osoba która pisała ten projekt nie rozróżnia niektorych pojęć: zarząd (zarządzanie), zarząd (osobowy) czy zarządca w róznych znaczeniach.
Aktualnie garaż mający status odrębnego lokalu (własną księgę wieczystą), jest zarządzany przez jego współwłaścicieli na podstawie przepisów Kc. Podejmują oni decyzje i czynności dotyczące tego garażu: w przypadku decyzji w zakresie zwykłego zarządu rzeczą wspólną (bieżącego utrzymania) następuje to stosownie do art. 201 w związku z art. 204 Kc większością udziałów w nieruchomości garażowej; w przypadku zaś decyzji przekraczających ten zakres jednogłośnie (art. 199 Kc). Współwłaściciele mogą zatem w umowie zlecić zarząd garażem osobie trzeciej (np. wspólnocie), określając przy tym zakres praw i obowiązków zarządcy. W praktyce następuje to jedynie przy realizacji niektórych inwestycji deweloperskich na etapie wyodrębnieniu własności i sprzedaży pierwszego lokalu w danej nieruchomości; deweloper jako pierwotny właściciel całej nieruchomości oraz nabywca lokalu i udziału w garażu powierza zarząd wyodrębnionym wielostanowiskowym lokalem garażowym wspólnocie mieszkaniowej. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali określony w taki sposób zarząd garażem odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu oraz współwłaściciela garażu. Najczęściej jednak garaż zarządzany jest przez wspólnoty bezumownie a zatem i bez określenia jej obowiązków w tej mierze. Związane jest to wielością współwłaścicieli garażu, odpowiadającą liczbie lokali w danym budynku.
Uzyskanie zgody większości z nich (w świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 3.06.2015 r., sygn. akt I ACa 95/15 nie jest to czynność wymagająca jednomyślnej zgody), stanowi barierę w umownym wskazaniu zarządcy oraz określeniu jego obowiązków."
UoWL wyraźnie ogranicza zakres działania WM do zarządu NW.
Dlaczego rozszerzać ten zakres do zarządzania prywatnym lokalem? Po co WM ten dodatkowy problem i dodatkowa odpowiedzialnośc? Dziś hala, jutro mieszkanie Kowalskiego? Bo tak jest wygodnie zarządcom lub niektorym właścicielom ?
Mam wrażenie, że osoba która pisała ten projekt nie rozróżnia niektorych pojęć: zarząd (zarządzanie), zarząd (osobowy) czy zarządca w róznych znaczeniach.
| Link: | |
| BBcode: | |
| HTML: | |
| Schowaj odnośniki |
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Zgłoszenie zmiany zarządu
autor: Rafwspol » 23-05-2025, 15:44 » w Zebrania, głosowania i inne procedury - 1 Odpowiedzi
- 4512 Odsłony
-
Ostatni post autor: piotrusb
23-05-2025, 22:19
-
