Art. 28 nielegalne pobieranie wynagrodzenia

Artykuł po artykule. Wyłącznie komentarze z literatury. Tematy zamknięte - dyksusja nad nimi w LEX.
Wiadomość
Autor
rumstory
.
.
Posty: 32
Rejestracja: 22-05-2021, 04:08

Art. 28 nielegalne pobieranie wynagrodzenia

#1 Post autor: rumstory » 10-07-2021, 10:36

dobrze rozumiem art. 28 że członek zarządu nie będący właścicielem lokalu nie jest uprawniony do wynagrodzenia?

wydaje mi się jest to ważna kwestia w sytuacji gdy np. osiedle zostaje opanowane przez grupę kamieniczników posiadających po kilka kilkanaście mieszkań na wynajem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5347
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Art. 28 nielegalne pobieranie wynagrodzenia

#2 Post autor: piotrusb » 10-07-2021, 11:58

Nie, źle rozumiesz. Każdy członek zarządu, niezależnie od tego, czy jest, czy też nie jest właścicielem lokalu we wspólnocie może otrzymywać wynagrodzenie, jeśli wspólnota przyzna mu takowe uchwałą (art. 22 ust. 3 pkt 1 uwl). Ustalenie wysokości takiego wynagrodzenia jest wyłączną kompetencją wspólnoty i nie musi pozostawać w związku z ponoszonymi przez członka zarządu kosztami, czasem poświęcanym na sprawowanie zarządu itp.

Natomiast zgodnie z art. 28 uwl tylko członek zarządu będący właścicielem lokalu może żądać (i dochodzić) od wspólnoty wynagrodzenia, nawet jeśli takie nie zostało ustanowione uchwałą. Np. (choć nie tylko) może żądać zwrotu poniesionych w związku z pełnieniem funkcji kosztów, wynagrodzenia odpowiadającego nakładom czasowym w służbie wspólnoty itp.

Patrz np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. akt I ACa 1572/14:
„Nie można oczekiwać, aby pozwana, jak domagają się powodowie, w ogóle nie pobierała wynagrodzenia za wykonywany zarząd, aby jej praca miała charakter wolontariatu. Stosownie do art. 28 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. A zatem nawet wówczas, gdy z mocy uchwały właścicieli zarząd jest tzw. zarządem społecznym, jego członkowie sami będący właścicielami lokali w danej wspólnocie, mogą żądać od niej wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy”.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ustawa o własności lokali”