Uprawnienia zarządu do reprezentowania wspólnoty w sądzie

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5994
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Uprawnienia zarządu do reprezentowania wspólnoty w sądzie

#1 Post autor: piotrusb » 06-11-2013, 10:10

SN dokonał wyjaśnienia celu regulacji wprowadzonej z dniem 3 maja 2012 r. w art. 394(1) § 1(1) kpc, zgodnie z którym zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje także w razie uchylenie przez sąd drugiej instancji wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Powódka zarzuciła w zażaleniu, że doszło do nieważności postępowania przed Sądem pierwszej instancji z przyczyn określonych w art. 379 pkt 2 kpc, gdyż strona pozwana (wspólnota) była reprezentowana przez zarząd, który faktyczne nie został wybrany, bowiem uchwała Wspólnoty o jego wyborze – będąca przedmiotem zaskarżenia w rozpoznawanej sprawie – była nieważna.

Zgodnie z postanowieniem SN, ponieważ zaskarżona uchwała o powołaniu zarządu pozwanej Wspólnoty, który reprezentuje ją w sprawie, nie została wyeliminowana z obrotu prawnego prawomocnym wyrokiem sądowym ani w żaden inny sposób przewidziany prawem, członkowie zarządu wybrani na mocy tej uchwały są uprawnieni do reprezentowania pozwanej Wspólnoty przed sądem.
Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 18 września 2013 r. (sygn. akt III CZP 13/13), wyrok sądu stwierdzający nieważność sprzecznej z ustawą uchwały wspólników spółki z o.o. lub uchwały walnego zgromadzenia S.A. ma charakter konstytutywny, co należy odnieść także do uchwał wspólnoty mieszkaniowej. Dopóki zatem nie zapadł prawomocny wyrok sądu stwierdzający nieważność lub nieistnienie albo uchylający uchwałę wspólnoty o powołaniu członków zarządu, osoby te są uprawnione do reprezentowania wspólnoty w postępowaniu sądowym.


Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2013 r. (sygn. akt I CZ 75/13)

http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orz ... 075-13.pdf
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo Sądu Najwyższego”