Ryzyko dochodzenia długu w egzekucji komorniczej

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Ryzyko dochodzenia długu w egzekucji komorniczej

#1 Post autor: piotrusb » 02-02-2022, 16:32

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. akt III CZP 36/22.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2022 r., sygn. akt III CZP 21/22.

Wspólnoty często dochodzą wierzytelności, czy to od zalegajacych z opłatami właścicieli lokali, czy od kontrahentów np. najemców, w egzekucji komorniczej. To jednak może rodzić groźne skutki jeśli dłużnik umarł lub ogłosił upadłość, bo w takim przypadku komornik może pobrać od wierzyciela dochodzącego długu, 10% jego wartości. Otóż zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych:
W razie oczywiście niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego lub wskazania we wniosku o wszczęcie egzekucji osoby niebędącej dłużnikiem komornik wydaje postanowienie o pobraniu od wierzyciela opłaty stosunkowej w wysokości 10% egzekwowanego świadczenia. W takim przypadku komornik nie ściąga ani nie pobiera opłaty od dłużnika, a opłatę ściągniętą lub pobraną zwraca dłużnikowi.
A sądy często uważają, że zwrócenie się o egzekucję komorniczą wobec osoby zmarłej lub takiej, która ogłosiła upadłość, nawet jeśli nastąpiło to na dzień przed złożeniem wniosku, jest "oczywiście niecelowym wszczęciem postępowania egzekucyjnego".

W jednej z takich spraw wierzycielka złożyła wniosek egzekucyjny 2 marca 2020 r. Tymczasem sąd ogłosił upadłość dłużnika miesiąc wcześniej. Komornik umorzył więc postępowanie na podstawie art. 824 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego i obciążył wierzycielkę kosztami postępowania egzekucyjnego w wysokości 3807 zł. Referendarz sądowy przychylił się do stanowiska komornika, że wszczęcie egzekucji było oczywiście niecelowe, gdyż nastąpiło to już po ogłoszeniu upadłości dłużnika. Wierzycielka skierowała sprawę do sądu, a ten nabrał wątpliwości. Postanowieniem z dnia 22 grudnia 2020 r. (sygn. akt VII Co 782/20) Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia we Wrocławiu skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego:
"Czy w razie złożenia przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego po ogłoszeniu upadłości dłużnika zachodzi podstawa do pobrania od wierzyciela opłaty egzekucyjnej na podstawie art. 30 ustawy z dnia 28-02-2018 r. o kosztach komorniczych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2363 ze zm.)?"
Ten sam Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Śródmieścia we Wrocławiu w postanowieniu z dnia 23 grudnia 2020 r. (sygn. akt VII Co 1168/20) skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego w analogicznej sprawie:
"Czy w razie złożenia przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego po śmierci dłużnika zachodzi podstawa do pobrania od wierzyciela opłaty egzekucyjnej, o której mowa w art. 30 ustawy z dnia 28-02-2018 r. o kosztach komorniczych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2363 ze zm.)?"
I teraz ciekawostka - w identycznych de facto sprawach dwa trzyosobowe składy Sądu Najwyższego orzekły kompletnie odmiennie. Na pierwsze pytanie SN odpowiedział w wyroku z dnia 28 stycznia 2022 r, sygn. akt III CZP 21/22 stwierdzając:
Artykuł 30 ustawy o kosztach komorniczych nie stanowi podstawy pobrania przez komornika sądowego opłaty egzekucyjnej od wierzyciela w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na złożenie przez wierzyciela wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego po ogłoszeniu upadłości dłużnika (art. 824 § 1 pkt 2 k.p.c.).
Tymczasem odpowiadając dzień wcześniej na drugie z powyższych pytań w wyroku z dnia 27 stycznia 2022 r. (sygn. akt III CZP 36/22) SN stwierdził, że złożenie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego przeciwko zmarłemu dłużnikowi stanowi oczywiście niecelowe wszczęcie postępowania egzekucyjnego w rozumieniu art. 30 ustawy o kosztach komorniczych.

Od wierzyciela należy co prawda wymagać należytej staranności, ale nie mozna żądać od niego absolutnej i on-linowej wiedzy o dłużniku. Wwierzyciel powinien zatem sprawdzić wpisy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w CEIDG czy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, ale trzeba pamiętać, że wpisy w tych rejestrach często pojawiają się ze znaczącym opóźnieniem. A o śmierci dłużnika, zwłaszcza jeśli mieszkał on w innym mieście, wspólnota może się dowiedzieć po wielu miesiącach.

https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sp ... ZP%2021/22
https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sp ... ZP%2036/22
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo Sądu Najwyższego”