Nabywcy lokali mają prawo do przeniesienia na nich własności lokalu bez obciążenia hipoteki długami dewelopera

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5657
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Nabywcy lokali mają prawo do przeniesienia na nich własności lokalu bez obciążenia hipoteki długami dewelopera

#1 Post autor: piotrusb » 03-01-2022, 14:36

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2021 r., sygn. akt I NSNc 456/21.

SN - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznał, że nabywcy lokali mają prawo do przeniesienia na nich własności lokalu bez obciążeń, hipotek zabezpieczających innych kontrahentów sprzedawcy.

Powodowie zawarli umowę notarialną ze spółką deweloperską, na mocy której ustanowiona miała zostać na rzecz powodów odrębna własności lokalu oraz miejsca parkingowego bez jakichkolwiek obciążeń. Na podstawie tej umowy roszczenie małżonków zostało wpisane do księgi wieczystej nieruchomości. Trzy lata później deweloper ustanowił dla nich odrębną własności lokalu i założona została dla niego księga wieczysta, ale okazało się, że została do niej przeniesiona obciążająca dewelopera hipoteka przymusowa na 5,3 mln zł zabezpieczająca spłatę jego długu wobec kontrahentów. Małżeństwo wystąpiło do sądu o wykreślenie tych obciążeń i referendarz uwzględnił ich wniosek, ale gdański Sąd Okręgowy (postanowienie z dnia 28 marca 2017 r. , sygn. akt III Ca 205/17) na wniosek wierzycieli dewelopera nakazał przywrócenie wpisu hipoteki.

Skargę nadzwyczajną od tego orzeczenia wniósł prokurator generalny, wskazując, że skutkiem tego orzeczenia wierzyciele dewelopera mogli kierować roszczenia do małżeństwa, mimo że nie byli oni dłużnikami, gdyż zapłacili za wyodrębniony lokal zgodnie z umową, co rażąco narusza zasady ochrony konsumentów i interesy słabszej strony umowy. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę, wskazując, że zdaje sobie sprawę, że jego orzeczenie, chroniąc prawo własności nabywcy nieruchomości lokalowej, który dysponował ekspektatywą przeniesienia na niego tego prawa bez obciążeń wynikającą z umowy deweloperskiej, nie bierze pod ochronę praw osób, które wskutek zawarcia innych umów dysponowały roszczeniami wobec dewelopera. SN uznał jednak, że ochrona osób nabywających lokale mieszkalne ma charakter priorytetowy. Nabywcy lokali mieszkalnych od dewelopera nie mają bowiem innych możliwości ochrony swego majątku. Na dodatek nie wchodzą oni z deweloperem w żadne stosunki biznesowe, co odróżnia ich pozycję od osób, które decydują się choćby współfinansować inwestycję deweloperską, będąc np. uprzednio właścicielami działki i odraczając deweloperowi termin zapłaty za działkę.

W zwiazku z tym wierzyciele dewelopera muszą być świadomi, że ochrona ich wierzytelności, nieujawnionej w księdze macierzystej przed podpisaniem umów deweloperskich, nie może naruszać praw nabywców lokalu mieszkalnego wynikających z umów kupna-sprzedaży lokalu.

https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sp ... c%20456/21
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo Sądu Najwyższego”