Deweloper odpowiada za błędy projektu budowlanego

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Deweloper odpowiada za błędy projektu budowlanego

#1 Post autor: piotrusb » 05-04-2017, 15:53

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2016 r., sygn. akt III CSK 376/15.
Zwrócić jednak uwagę należy, że inwestor również jest uczestnikiem procesu budowlanego w rozumieniu art. 17 pkt 1 u.p.b. i do jego podstawowych obowiązków należy zorganizowanie procesu budowy. W stosunkach cywilnoprawnych inwestor, którym w tym wypadku jest podmiot zawodowo trudniący się działalnością deweloperską, powinien dodatkowo wykazać się stopniem należytej staranności odpowiadającym profesjonaliście (art. 355 § 2 k.c.). Dlatego w relacjach prawnych z kontrahentem umowy o wybudowanie lokalu mieszkalnego, ustanowienie jego odrębnej własności oraz przeniesienie własności, stwierdzona we właściwym trybie oczywista niezgodność z prawem decyzji administracyjnej o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzielającej pozwolenia na budowę, która spowodowała niemożność wykonania umowy w terminie, nie wyłącza winy dewelopera skutkującej możliwością odstąpienia przez nabywcę lokalu od umowy na podstawie art. 492 k.c. w zw. z art. 491 § 1 k.c. oraz dochodzeniem roszczenia o zwrot kwot wpłaconych na poczet ceny, a także roszczenia z tytułu kary umownej w związku z niewykonaniem umowy (art. 494 k.c.), jeśli przy dołożeniu należytej staranności mógł on tego rodzaju niezgodność wykryć przed zawarciem umowy. Na podstawie art. 474 k.c. strona pozwana ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku.

Stan faktyczny sprawy, którym Sąd Najwyższy jest związany (art. 398¹³ § 2 k.p.c.) uzasadniał przyjęcie, iż strona pozwana, pomimo że projekt budowlany sporządzony przez zawodowego architekta został zatwierdzony przez właściwy organ władzy budowlanej, powinna była przy dołożeniu należytej staranności stwierdzić, że pomiędzy decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu a projektem budowlanym, stanowiącym podstawę decyzji o pozwoleniu na budowę zachodzi istotna sprzeczność, jeśli chodzi o posadowienie budynku w stosunku do granic z sąsiednimi działkami. Ponadto odnośnie do jednej z działek objętej projektem budowlanym i decyzją o pozwoleniu na budowę nie było decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określa m.in. warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, w szczególności w zakresie wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich, a także określa linie rozgraniczające teren inwestycji (art. 64 ust. 1 w zw. z art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 778, ze zm.).

Strona pozwana w momencie zawierania z powódką umowy wiedziała o toczącym się postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę. Jakkolwiek, 30 czerwca 2011 r., czyli na kilka dni przed zawarciem umowy z powódką, zapadła w pierwszej instancji decyzja odmawiająca stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, to jednak zważywszy na ważkość argumentacji skarżących i powołane przez nich przepisy prawa, z którymi według nich decyzja o pozwoleniu na budowę była sprzeczna, strona pozwana musiała nabrać wątpliwości co do ostatecznego wyniku postępowania o stwierdzenie nieważności. Jak wspomniano wyżej, strona pozwana będąc profesjonalnym inwestorem jest odpowiedzialna za prawidłowe zorganizowanie budowy. Niewątpliwym obowiązkiem dewelopera jest zapoznanie się z treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w kontekście obowiązku posadowienia budynku w odpowiedniej odległości od granicy sąsiedniej nieruchomości. Zasady związane z zachowaniem odpowiedniej odległości budynku od granic sąsiednich działek, podobnie jak i zgodność zamierzenia budowlanego z warunkami jednoznacznie określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, uznać należy za wiedzę powszechną wśród zawodowych inwestorów, tym bardziej, że gabaryty realizowanych budynków w zabudowie wielorodzinnej w oczywisty sposób wyznaczają zysk z takiej inwestycji. Rażące naruszenie tych zasad przez projektanta, a następnie organ administracyjny nie może być źródłem przypisania deweloperowi dobrej wiary.
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orz ... 6-15-1.pdf
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo Sądu Najwyższego”