Co na zimę? Chlorek wapnia czy magnezu?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Co na zimę? Chlorek wapnia czy magnezu?

#1 Post autor: Prim » 01-12-2015, 04:12

Przymierzam się do zakupu na zimę środka zapobiegającego oblodzeniom chodnika z kostki betonowej. Priorytetem są dla mnie:
1) skuteczność,
2) nieszkodliwość dla środowiska, butów i psich łap.
Jeśli dobrze się zorientowałem, to tzw. sól (czyli chlorek sodu) nie tylko nie spełnia warunku 2., ale też w niższych temperaturach ma ograniczoną skuteczność.
Co zatem możecie polecić? Jakie są Wasze opinie i doświadczenia na temat chlorku wapnia i chlorku magnezu (szczególnie w porównaniu z chlorkiem sodu)? Na co należy zwrócić uwagę?
(Wiem, że te dwa środki są droższe niż chlorek sodu, ale w stopniu zaniedbywalnym, wg mnie.)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Re: Co na zimę? Chlorek wapnia czy magnezu?

#2 Post autor: modoc » 01-12-2015, 06:27

1. Chlorek wapnia do -20 bezproblemowo sobie radzi potem to już piasek.
2. Praktycznie zerowa szkodliwość dla zwierząt i przyrody nie to co sól.
3. Cenowo 2 razy drożej niż sól ale można powiedzieć ekologiczniej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kamil_w
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 30-07-2015, 10:23

Odp.: Co na zimę? Chlorek wapnia czy magnezu?

#3 Post autor: kamil_w » 03-12-2015, 15:55

2 lata temu zainicjowałem w swojej wspólnocie rezygnację z chlorku sodu na rzecz chlorku wapnia (specjalnie nie piszę soli, bo zaraz jakiś chemik mnie poprawi, że chlorek wapnia to przecież też sól 8)) Argumentem był fakt, że dużo wydaliśmy na rewitalizację terenów zielonych i szkoda zasolić dopiero co przywiezioną żyzną ziemię. Chlorek wapnia sprawdza się doskonale. Co do kosztów - wszystko oczywiście zależy od wielkości terenu i pogody. Pamiętaj tylko, że chlorek wapnia jest silnie higroskopijny i może się skawalić. Warto o tym pamiętać i przechowywać w suchym pomieszczeniu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8825
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Co na zimę? Chlorek wapnia czy magnezu?

#4 Post autor: irenalo » 03-12-2015, 16:03

kamil_w pisze:(specjalnie nie piszę soli, bo zaraz jakiś chemik mnie poprawi, że chlorek wapnia to przecież też sól
E tam.
"sól kuchenna", "sole trzeźwiące", "dosolić komuś " ... chemicy też tych pojęć używają.:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”