Orange modernizacja FTTH

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Orange modernizacja FTTH

#1 Post autor: modoc » 17-01-2015, 11:24

Witam.

Właśnie dostaliśmy propozycję modernizacji sieci przez Orange do technologii światłowodowej.

Czy spotkaliście się z taką ofertą i czy udało się wam uzyskać coś dla wspólnoty ??. W ramach tej modernizacji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Orange modernizacja FTTH

#2 Post autor: piotrusb » 17-01-2015, 14:22

Jeśli jest to sieć dostarczająca sygnał do lokali wspólnoty, to korzyścią dla osób, które z niej korzystają będzie szerokopasmowy dostęp do Internetu, nn. 250 Mbps.

Musisz natomiast wziąć pod uwagę, że stosownie do art. 30 ust. 1 Ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych wspólnota ma obowiązek zapewnienia przedsiebiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości w celu zapewnienia telekomunikacji w tym budynku. Zgodnie z art. 30 ust. 3a w/w ustawy dostęp taki jest nieodpłatny.

Co więcej, fakt świadczenia usług telekomunikacyjnych innych operatorów nie ma wpływu na obowiązek właściciela udostępnienia nieruchomości innym podmiotom. Tak m. in. decyzja prezesa UOKiK z 21 października 2009 r., nr RPZ-411/4/09/JM.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Re: Orange modernizacja FTTH

#3 Post autor: modoc » 17-01-2015, 16:58

Tak tą część rozumiem tylko też to nie jest nowy operator tylko chce dokonać modernizacji sieci na budynku. Chodzi mi bardziej o kwestie techniczne. Montaż i instalacje uzgodnione ze wspólnotą rycie na wszystkich piętrach i klatkach będzie ogromne. Czy doprowadzenie instalacji do każdego lokalu na przyszłość a nie tylko do aktualnych klientów i rodzaj szachtów oraz miejsce ich instalacji.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Orange modernizacja FTTH

#4 Post autor: piotrusb » 17-01-2015, 23:00

modoc pisze:to nie jest nowy operator tylko chce dokonać modernizacji sieci na budynku
Ustawa, o której pisałem mówi w art. 30 ust. 1 pkt 2:
Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostęp do nieruchomości, w tym do budynku, oraz miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable lub przewody telekomunikacyjne doprowadzone do lokalu w tym budynku, polegający w szczególności na:
2) umożliwieniu doprowadzenia przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, o ile nie jest możliwe wykorzystanie istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku lub do budynku nie jest doprowadzone takie przyłącze lub budynek nie jest wyposażony w taką instalację
Moim zdaniem zastąpienie istniejącego okablowania światłowodami może być podciagnięte pod ten właśnie punkt, bo operator może argumentować, że świadczenie określonych usług np. szerokopasmowego dostępu do Internetu, VoD z Internetu itp. wymaga nowej instalacji.

Oczywiście wszystkie kwestie techniczne instalacji na cześciach wspólnych powinny być uzgodnione ze wspólnotą, a wszelkie prace nadzorowane. Wszelkie koszty tych prac ponosi operator.
Zgodnie z z art. 30 ust. 3b pkt. 1 cytowanej ustawy:
W przypadku uzyskania dostępu, o którym mowa w ust. 1 i 3, przedsiębiorca telekomunikacyjny ponosi koszty:
1) związane z udostępnieniem nieruchomości w celu wykorzystywania istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku albo doprowadzenia do budynku przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, w tym przywrócenia stanu pierwotnego,
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Prim
.
.
Posty: 736
Rejestracja: 27-03-2011, 08:36
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Orange modernizacja FTTH

#5 Post autor: Prim » 18-01-2015, 06:11

Do mnie też parę dni temu przyszło takie pismo z Orange. Kilka lat temu zająłem się sprawami wspólnoty dlatego, że nasz zarządca komunalny nie wpuszczał nikogo poza zasiedziałą kablówką... (Potem weszła jeszcze jedna). Zatem ogólnie bardzo się cieszę, że będzie większa konkurencja.
Natomiast zastanawiam się nad samym wzorem umowy, którego treść wrzuciłem tutaj: http://sendfile.pl/pobierz/209246---ir2 ... -umowa.JPG. I mam kilka pytań do Was:
1) Czy zarząd może podpisać taką umowę bez uchwały wspólnoty? W umowie jest mowa o tym, że "Udostępniający oświadcza, że posiada prawo dysponowania częścią wspólną...". Wprawdzie Udostępniającym w myśl umowy jest wspólnota (więc prawo oczywiście posiada), ale w jej imieniu działa zarząd. Zatem jak robić? Przegłosować tę umowę na zebraniu wspólnoty za miesiąc, czy podpisać to samodzielnie?
2) W par. 3 ust. 3 mowa jest o tym, że "Udostępniający oświadcza, że istniejące na Budynku okablowanie koncentryczne abonenckie jest jego własnością...". (Zostawiam na boku to, że na budynku to co najwyżej mamy anteny i ewentualnie śnieg w zimie) O jakiego typu okablowanie może chodzić? Antena zbiorcza? Kable prowadzące do lokali?
3) W par. 3 ust. 5 jest mowa o różnego rodzaju działaniach marketingowych w budynku (np. wieszanie plakatów). Chcę zawęzić ten przepis i zostawić tylko ulotki w skrzynkach plus marketing bezpośredni. Co o tym sądzicie?
4) Chcę dodać przepis, w którym będzie wprost mowa o tym, że operator ani jego współpracownicy/akwizytorzy itp. nie ma prawa do umieszczania na swoich urządzeniach, szachtach itp. żadnych plakatów, naklejek itp. (wyjąwszy oznaczenie ich swoim logo). Chcę uniknąć sytuacji, w której współpracownicy traktują taki szacht jako słup reklamowy, który po pewnym czasie jest od góry do dołu zasłonięty naklejkami.
5) Czy mogę przy okazji wymóc na Orange, żeby pousuwali nieużywane kabelki po Tepsie, które są poprowadzone do lokali, których właściciele dawno zrezygnowali z usług TP?
6) Czy macie jakieś inne uwagi do tej umowy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

modoc
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 11-04-2013, 08:35

Re: Orange modernizacja FTTH

#6 Post autor: modoc » 18-01-2015, 06:53

Mnie boli ten szkic sytuacyjny.
Powinien być wykonany projekt instalacji na konkretny budynek. Z uwzględnieniem wszystkich kolizji i uwag.
Na coś takiego w stylu. Puścimy tu albo tu a jak wyjdzie to zobaczymy nie mogę się zgodzić.
Poza tym taki rozmiar prac powinien zostać uchwalony przez mieszkańców. Jednak jest to podciągnięte pod modernizację istniejącej sieci na budynku. Więc sprawa dyskusyjna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”