PEC - moc zamówiona

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Mrrudzin
.
.
Posty: 20
Rejestracja: 02-11-2014, 12:37

PEC - moc zamówiona

#1 Post autor: Mrrudzin » 30-11-2014, 20:49

Jako wspólnota mamy podpisać umowę z PECem o dostawę ciepła i CWU.

Wstępna umowa mówi o tym, że
Odbiorca zamawia moc cieplną w ilości 135 kW do budynku przy
Blok jest stosunkowo mały (~40 lokali). Z umowy wynika, że mamy płacić za "gotowość" - niezależnie czy zużywamy tyle ciepła czy nie. Stąd ta moc zamówiona w umowie. Czy nie rozsądniej byłoby zmniejszyć tą moc chociażby w pierwszym roku, gdy mało kto mieszka i korzysta nawet z ciepłej wody, żeby zmniejszyć opłaty?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: PEC - moc zamówiona

#2 Post autor: piotrusb » 01-12-2014, 17:19

Mrrudzin pisze:Czy nie rozsądniej byłoby zmniejszyć tą moc chociażby w pierwszym roku, gdy mało kto mieszka i korzysta nawet z ciepłej wody, żeby zmniejszyć opłaty?
Musicie to dobrze skalkulować. Zamówienie zbyt małej mocy może skutkować niedogrzaniem budynku i/lub zbyt niska temperaturą ciepłej wody użytkowej, a w przypadku przekroczenia zamówionej mocy cieplnej odbiorca zostaje obciążony podwojonymi opłatami.

Zgodnie z § 41 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło zamówiona moc cieplna jest ustalana przez odbiorcę co najmniej na okres 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła. Natomiast zgodnie z § 46 ust. 3 i 4 w/w rozporządzenia przekroczenie zamówionej mocy cieplnej może się wiązać z koniecznością zapłaty przez odbiorcę podwójnej stawki za zamówioną moc i opłatę stałą za usługę przesyłową.

Nawiasem mówiąc ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Delegatura w Katowicach poprosiła przedsiębiorstwa ciepłownicze o przedstawienie informacji i dokumentów w zakresie przekraczania przez odbiorców zamówionej mocy cieplnej, stosowanych konsekwencji a także interpretacji przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 w sprawie kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”