Statystyczna weryfikacji poprawności rozliczeń CW/ZW.

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Jrz
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 26-09-2021, 12:39

Statystyczna weryfikacji poprawności rozliczeń CW/ZW.

#1 Post autor: Jrz » 09-10-2021, 12:20

Dzień dobry,

Parę miesięcy temu zmieniliśmy administratora i jest tak, że jedne rozliczenia liczników (31.12.2020) wykonywała jedna firma, zaś kolejne (30.06.2021) inna. Przy drugim rozliczeniu pokazało się sporo reklamacji, które staram się wyjaśnić - np. zgłaszane reklamacje o dziwnym zużyciu mediów ("wcześniej było OK, a teraz moje rozliczenie jest wyższe o X%"). Z punktu widzenia bieżących odczytów jest OK, niemniej mam poważne wątpliwości co jakości odczytów 31.12.2020.

Mam roboczą hipotezę, którą można sprawdzić metodami statystycznymi. Niemniej do tego potrzebuję danych, które będziemy mieli dopiero 3 kwartały. Dlatego pomyślałem, że poproszę o dane tutaj, na forum.

Mam prośbę do zarządców lub członków zarządów o przesłanie na adres: jrz.test@protonmail.com lub opublikowanie linku w tym wątku do następujących danych dotyczących Waszych wspólnot:

Zużycie ciepłej wody [m3] w 2020 H2
Zużycie zimnej wody [m3] w 2020 H2

Zużycie ciepłej wody [m3] w 2021 H1
Zużycie zimnej wody [m3] w 2021 H1

w podziale na indywidualne lokale (bez informacji o numerach i innych identyfikatorach).

>> Kluczowe jest to, by dane <<:
- dotyczyły wyłącznie indywidualnych lokali zamieszkiwanych przez gospodarstwa domowe (ew. dane o lokalach usługowych należy usunąć),
- były wiarygodne, tj. były na pewno oparte o faktyczny odczyt liczników,
- były zaprezentowane na poziomie pojedynczego lokalu (czyli np. 140 wierszy w XLS z trzema kolumnami OKRES, CW, ZW)

Nie potrzebuję informacji o numerze lokalu, rozmiarze, i innych. Potrzebuję wyłącznie listy zużyć CW i ZW w dwóch okresach półrocznych.

Jeżeli uda mi się od Was pozyskać 2 zestawy danych i moje hipotezy uda się na tych danych sprawdzić, to będzie to fajne narzędzie do weryfikacji rozliczeń dla każdego zarządu czy też członka wspólnoty. W takim przypadku deklaruję, że mechanikę i wyniki opublikuję tutaj.

pozdrawiam,
jrz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Statystyczna weryfikacji poprawności rozliczeń CW/ZW.

#2 Post autor: irenalo » 09-10-2021, 17:08

Dziwne zużycie mediów?
O różnicach wodomierzowych słyszałeś?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jrz
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 26-09-2021, 12:39

Re: Statystyczna weryfikacji poprawności rozliczeń CW/ZW.

#3 Post autor: Jrz » 09-10-2021, 18:17

Oczywiscie, ale to nie o tym.

Prawdopodobnie poprzedni administrator nie sprawdzal wskazan licznikow. Rozklad stosunku zuzycia cw/zw na lokale mam tak dziwny, ze az niewiarygodny. Dlatego chcialem porownac rozklady z odczytami, ktore nie sa watpliwe.

Prosba dalej aktualna.

J

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jrz
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 26-09-2021, 12:39

Re: Statystyczna weryfikacji poprawności rozliczeń CW/ZW.

#4 Post autor: Jrz » 15-10-2021, 14:11

Zebralem troche danych od zarzadcow i mam racje.

Rozklad cw/zw zbiega do sredniej, jest normalny, a obserwacje odstajace sa podejrzane. W naszym przypadku widac, ze rozliczenia nie byly prowadzone rzetelnie przez poprzednia firme adm - widac to po przesunieciu sredniej wz innych wspolnot i wielkosci „ogona” w rozkladzie, no a analiza obserwacji odstajacych pozwala wyciagac wnioski.

Podsumowanie jest proste i oczywiste, ufaj, ale sprawdzaj - w szczwgolnosci odczyty licznikow.

J

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”