Zapytanie: pomysł na rozliczenie CO?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
darkesso
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 01-09-2021, 14:33

Zapytanie: pomysł na rozliczenie CO?

#1 Post autor: darkesso » 01-09-2021, 14:41

Witam wszystkich

Zostałem niestety zarządcą małej kamienicy (3 mieszkania). Obecnie rozliczam wodę, i gaz potrzebny do podgrzania wody na CWU. Na to sposób akurat mam, każde z mieszkań posiada podliczniki na ciepłą i zimną wodę, a gaz jest na jednym liczniku. Całe ogrzewanie odbywa się za pomocą jednego pieca kondensacyjnego. Ten piec również ma podgrzewać kaloryfery w mieszkaniach i tu się pojawia mój problem. Co prawda do każdego mieszkania jest licznik do CO , ale poprzedni właściciel nie zdradził mi tajemnicy jak to obliczyć. Na tych licznikach elektronicznych są m.in. wartości podane w GJ lub m3. Czy ktoś z forumowiczów pomógłby mi rozwikłać tą zagadkę?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

tomekpom
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-11-2021, 19:30

Re: Zapytanie: pomysł na rozliczenie CO?

#2 Post autor: tomekpom » 04-11-2021, 19:40

Jeżeli w piecu masz możliwość sprawdzrenia zużycia energii na obieg CO i CWU to zastosuj te dane do podziału kosztu gazu na ciepłą wodę i CO.
Reszta to zwykła proporcja wg GJ zarejestrowanych na licznikach ciepła i m3 ciepłej wody z liczników wody.,

Jeżeli nie masz informacji o zużyciu ciepła w podziale na CO i CWU to muszisz przyjąć jakąś stałą (koszt podgrzania m3 wody lub wytworzenia GJ ciepła z lokalnego MPEC), rozliczyć w pierwszej kolejności część dla przyjętej wartości stałej a nasepnie pozostałą kwotę na drugie zużycie.
Np. roczny koszt gazu 10.000 PLN
zużycie ciepła w budynku 70GJ
zużycie ciepłej wody 100m3

założony koszt GJ 100pln -> koszt ciepła 7.000 do podziału na lokale wg zużycia w GJ
pozostałe 3000 dzielisz na m3 wody (wychodzi 30pln/m3) i przypisujesz do lokali wg zużycia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Soranta01
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 24-11-2021, 10:49
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zapytanie: pomysł na rozliczenie CO?

#3 Post autor: Soranta01 » 24-11-2021, 10:57

Myślę, że to jest jedyne szybkie i konkretne rozwiązanie tego tematu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”