Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#1 Post autor: napad » 09-05-2018, 10:18

Witam!
Jakiś czas temu zwróciłem się do administratora o rozliczanie ciepła danych mieszkań w zależności od umiejscowienia w bryle budynku(inne zapotrzebowanie na ciepło jest mieszkań parterowych ,szczytowych niż tzw.mieszkań środkowych).Administrator odpowiedział mi ,że nie potrafi tego zrobić ,ale są firmy,które to robią i wyszukali mi oferty tych firm.
Jak na razie wszystko ok.,ale...
Ponieważ administrator nie potrafi rozliczyć tych mieszkań zgodnie z prawem energetycznym (w zależności od umiejscowienia w bryle budynku) zaproponowałem im ,że weźmiemy jedną z firm aby nam wykonała wstępną analizę i zajmowała się już tym rozliczeniem oczywiście umniejszając w odpowiednim stosunku wynagrodzenie administratora.
Z ich strony oczywiści oburzenie ,ponieważ podobno po otrzymaniu takiego rozliczenia i tak muszą to wprowadzać i coś tam obliczać?
Moje pytanie:
1.Mam rację z potrąceniem odpowiedniej kwoty administratorowi wszak to on nie potrafi właściwie rozliczyć ciepła?
2.Jeżeli tak to co mogę poza jego zmianą (administratora) zrobić w tej sprawie powołać się na coś(wyroki w podobnych sprawach itp)?
3.Czy to prawda ,że pomimo rozliczenia przez firmę administrator musi to jeszcze opracowywać?Przeklepanie z jednej tabelki w druga nie jest znowu chyba tak skomplikowane?
4.Odpuścić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Re: Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#2 Post autor: alf900 » 09-05-2018, 11:59

Wbrew pozorom, to bardzo trudne zadanie i mało kto zrobi to prawidlowo.
Również projekt budynku nie jest miarodajny, bo nie dokumentuje, co i gdzie zostało spartolone.
napad pisze:
09-05-2018, 10:18
Z ich strony oczywiści oburzenie ,ponieważ podobno po otrzymaniu takiego rozliczenia i tak muszą to wprowadzać i coś tam obliczać?
To już z kolei jest banalnie proste.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#3 Post autor: piotrusb » 09-05-2018, 15:00

Zobacz w tej kwestii wątki Forum:
viewtopic.php?f=3&t=9982&p=100813&hilit ... ku#p100813
viewtopic.php?f=3&t=9982&p=100807&hilit ... ze#p100807
viewtopic.php?f=37&t=9773&p=99641&hilit ... cze#p99641
napad pisze:
09-05-2018, 10:18
weźmiemy jedną z firm aby nam wykonała wstępną analizę i zajmowała się już tym rozliczeniem oczywiście umniejszając w odpowiednim stosunku wynagrodzenie administratora
Nie widzę podstaw po temu, żeby umniejszać wynagrodzenie administratora. Właściwe wyliczenie dla każdego lokalu konkretnego budynku współczynników sytuacyjnych jest wcale nie łatwą kwestią, wymaga profesjonalnej wiedzy i zajmują się tym profesjonalne firmy, nie zaś administratorzy nieruchomości. To tak jak byś chciał zatrudnić firmę, który zrobi Wam remont balkonów i chciał jej wynagrodzenie odjąć od wynagrodzenia administratora. Administrator bierze pieniądze za czynności, które ma zapisane w umowie. Wątpię, żeby było tam wyliczanie współczynników korekcyjnych.

Ponadto sposób rozliczania ciepła (regulamin), a więc i zmiana takiego sposobu musi być przyjęty uchwałą wspólnoty, a nie decyzją zarządu lub administratora.
napad pisze:
09-05-2018, 10:18
podobno po otrzymaniu takiego rozliczenia i tak muszą to wprowadzać i coś tam obliczać?
Musieliby zapewne wprowadzić właściwe dla każdego lokalu współczynniki do systemu, ale to czynność techniczna i to powinni zrobić w ramach swoich obowiązków.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Re: Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#4 Post autor: alf900 » 09-05-2018, 15:46

Współczynniki wyrównawcze wynikające z położenia lokalu to nie wszystko.
Należy również uwzględnić nieopomiarowane ciepło z rur zasilających grzejniki na kolejnych piętrach, które przechodzą przez dany lokal.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Re: Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#5 Post autor: napad » 09-05-2018, 23:57

Administrator ma w obowiązkach rozliczanie ciepła,ma liczniki ciepła i ma to zrobić zgodnie z prawem.
Jak twierdzi nie potrafi tego zrobić chcemy wziąć firmę .
Jeżeli ja prowadzę dajmy na to wykończeniówkę ,robię komuś mieszkanie i jestem budowlańcem kładę tynki maluję itp.i nie potrafię położyć instalacji elektr.a podjąłem się tego na początku remontu ,muszę wziąć elektryka -inwestora to nie interesuje płaci kompleksowo za remont i nie dopłaca za instalację- to zostało ustalone przy zawarciu umowy .
Tutaj tak samo płace administratorowi za rozliczanie wspólnoty w tym ciepła ,chcę aby zrobił to zgodnie z prawem -nie potrafi -to co mnie to jako pracodawcę interesuje ,że trzeba zapłacić profesjonalnej firmie?Płacę z wynagrodzenia administratora.

Pomińmy zasadność kto ma podejmować decyzję ,że musi być uchwała ,jakie to współczynniki itp.chcę się tylko dowiedzieć czy mogę się domagać od administratora zapłacenia ze swojej kieszeni(z wynagrodzenia które od nas pobiera) za wezwanie specjalistycznej firmy .

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogrzewanie w zależności od umiejscowienia w bryle budynku

#6 Post autor: Andrzej_K » 10-05-2018, 06:26

napad pisze:
09-05-2018, 23:57
Administrator ma w obowiązkach rozliczanie ciepła,ma liczniki ciepła i ma to zrobić zgodnie z prawem. (...)
Tak, ale pewnie na zasadzie: suma faktur (za ogrzewanie) : dzielona przez powierzchnię użytkową budynku/ lub kubaturę = koszt ogrzania 1 m²/ lub 1 m³ x powierzchnia/ lub kubatura danego lokalu/mieszkania = koszt ogrzania danego lokalu.
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”