wycieto drzewo

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
slawex26
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 16-07-2013, 21:14

wycieto drzewo

#1 Post autor: slawex26 » 28-03-2017, 10:38

Jak wygląda na dzien dzisiejszy wyciecie drzewa we wspolnocie. Jeden z mieszkańców nie informując nikogo na początku marca wyciął drzewo we wspólnocie bez zadnego zezwolenia, było to duże, stabilne drzewo świerk srebny miał może z 50 lat, niezagrazal zadnym zabudowom, wyciął chyba dlatego ze sypało igły na jego garaż.
Czy on miał prawo wyciąć drzewo? Co jemu teraz grozi wg obowiązującego prawa, a może coś grozi Wspólnocie? A może Wspólnota może jakies roszczenia od niego żadać? A moze to trzeba zgłosic do gminy żeby to oni sie tym zajeli?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: wycieto drzewo

#2 Post autor: piotrusb » 28-03-2017, 13:51

Źle to dla Was wygląda. Sprawa ma kilka aspektów.

1. Z punktu widzenia prawa cywilnego usunięcie z terenu nieruchomości wspólnej drzewa, które nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, przekracza zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną (por. np. wyrok WSA w Kielcach z 17 czerwca 2010 r., sygn. akt II SA/Ke 268/10, wyrok WSA w Gliwicach z 28 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 170/14, wyrok WSA we Wrocławiu z 10 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wr 199/15, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 29 listopada 2013 r., sygn. akt I C 710/11). Zatem w dużej (liczącej ponad 7 lokali) wspólnocie wymaga to uchwały (art. 22 ust. 2 uwl); w małej - zgody wszystkich współwłaścicieli lub zastępczego orzeczenia sądu, o które mogą wystąpić współwłaściciele dysponujący co najmniej połową udziałów (art. 199 kc). Wycinka drzewa przed jednego właściciela bez zgody pozostałych jest absolutnie niedopuszczalna. On po prostu zniszczył Waszą (współ)własność. Z tego tytułu wspólnota może wystąpić przeciwko sprawcy do sądu o odszkodowanie.

2. Z punktu widzenia prawa administracyjnego zapisy nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach; Dz. U. Poz. 2249; weszła w życie 1 stycznia 2017 r.), które dopuściły wycinkę drzew bez zezwolenia na terenach prywatnych (art. 83f ust. 1a) nie mogą być interpretowane rozszerzająco i dotyczą wyłącznie:
a) właścicieli gruntu; nie dotyczą zatem użytkowników wieczystych;
b) osób fizycznych i zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska i licznych gmin - nie dotyczą wspólnot.

A zatem wspólnota ma nadal obowiązek występowania do gminy o zezwolenie na wycinkę drzewa, którego wymiary przekraczają granice podane w uop. Zgodnie z art. 83 ust. 2 pkt 2 uop zgoda właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z uwl. Natomiast stosownie do art. 83 ust. 4 uop zarząd wspólnoty mieszkaniowej informuje w sposób zwyczajowo przyjęty członków wspólnoty o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag, a wniosek taki może być złożony nie później niż w terminie 12 miesięcy od upływu powyższego terminu. Rozwiązanie tego typu pozwala właścicielom na podjęcie ewentualnych działań zapobiegających usunięciu drzew (np. złożenie protestu, zwołanie zebrania, dokonanie wspólnych oględzin roślin). Zarząd wspólnoty składając wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu zobowiązany jest dołączyć oświadczenie o udostępnieniu odpowiedniej informacji członkom wspólnoty (art. 83b ust. 1 pkt 3 uop). Oświadczenie to przedkłada się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 83b ust. 2 uop).

Usunięcie drzewa bez zezwolenia skutkuje nałożeniem wysokiej kary pieniężnej (to mogą być dziesiątki tys. zł). Zarówno nałożenie tej kary jaki jej wysokość są obligatoryjne (urząd nie może tego nie zrobić, nie może zmniejszyć kary). I zapewne taka kara zostanie nałożona na wspólnotę. A zatem będą ją musieli zapłacić właściciele lokali - art. 17 uwl:
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
Możecie się od tego odwołać, ale skutek jest niewiadomy, bo jeżeli ktoś Wam ścinał na Waszym terenie drzewo, to co - nie zauważyliście tego? A jeśli zauważyliście, to czemu nikt nie interweniował. Po zapłaceniu kary pozostanie Wam dochodzenie jej w roszczeniu zwrotnym od właściciela, który ściął drzewo.

3. Wycięcie zdrowego 50-letniego drzewa, bo komuś się nie podobało, że sypało igły, to zwykłe draństwo, żeby nie użyć mocniejszych określeń.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”