Indywidualna umowa na gaz

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
ap_1
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 18-05-2022, 14:31

Indywidualna umowa na gaz

#1 Post autor: ap_1 » 18-05-2022, 14:52

Jeden z właścicieli we wspólnocie zawarł odrębne umowy na dostawę gazu i energii elektrycznej do swojego lokalu. Umowy zawarte przez wspólnotę zabezpieczały dostawę tych mediów do wszystkich 6 lokali użytkowych, koszty rozliczane były tak, że opłaty stałe przypadały właścicielom proporcjonalnie według powierzchni posiadanego lokalu, opłaty zmienne według zużycia mediów wskazanych przez podliczniki. Problem w tym, że owy właściciel zrobił to nie uzgadniając tego z członkami wspólnoty, nawet nie informując zarządcy o planowanym grzebaniu przy instalacji elektrycznej i gazowej na budynku. Wykonał jakąś dokumentację na to i zlecił wykonanie przebudowy dotychczasowej instalacji. Wspólnota dowiedziała się o tym po fakcie w momencie kiedy na miejsce został wysłany pracownik w celu odczytu podliczników gazu i energii elektrycznej, a te zostały odłączone. Wspólnota w dalszym ciągu rozlicza koszty stałe w/w mediów proporcjonalnie na wszystkie lokale zgodnie, ale owy właściciel odmawia zapłaty opłat twierdząc, że on ma swoje umowy. Wspólnota nie ma żadnego regulaminu rozliczania mediów, dotychczasowy sposób rozliczeń nie był kwestionowany latami.. Czy aktualnie takie obciążanie go kosztami stałymi jest zasadne, czy należy go pominąć i rozliczać wyłącznie na pozostałych właścicieli i część przypadającą na nieruchomość wspólną (oświetlenie zewnętrzne, w przypadku gazu nie ma zużycia części wspólnej).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5571
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Indywidualna umowa na gaz

#2 Post autor: piotrusb » 19-05-2022, 16:57

Wspólnota nie może zabronić właścicielowi lokalu zawarcia indywidualnej umowy z dostawcą mediów i właściciel nie musi prosić wspólnoty o zgodę. Natomiast wszelkie przeróbki instalacji na nieruchomości wspólnej takiej zgody wymagają. Jeśli jednak było to tylko założenie indywidualnych liczników przez osoby do tego uprawnione - pracowników dostawców mediów, to montaż takich urządzeń jest częścią umowy abonenckiej i moim zdaniem nie wymaga zgody wspólnoty.
Natomiast oprócz mediów lokalowych jest zużycie en. elektrycznej na nieruchomości wspólnej i tu ten właściciel powinien w tym partycypować (we wszystkich kosztach, stałych i zmiennych), jako w kosztach zarządu nieruchomością wspólną, a więc proporcjonalnie do swojego udziału w tej nieruchomości (a nie do powierzchni lokalu). Natomiast odnośnie gazu, skoro nie jest on używany na części wspólnej, to nie ma podstaw do obciążania właściciela żadną składową kosztów.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”