Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Deportivo88
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-01-2020, 18:40

Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

#1 Post autor: Deportivo88 » 03-01-2020, 18:46

Witam,
Jestem nowy na forum i mam poważny problem na odpowiedź, którego nie znalazłem na forum.
Kupiłem mieszkanie od dewelopera, który budynek podzielił na kilkanaście mieszkań. Wszystko było fajnie do momentu, aż sprzedał ostatnie mieszkanie w piwnicy w którym mieści się węzeł centralnego ogrzewania. Wraz z innymi członkami wspólnoty mieszkaniowej dowiedzieliśmy się, że Pani która kupiła ten lokal bo bardzo niskiej cenie (właśnie przez to, że mieści się tam węzeł centralnego ogrzewania) postanowiła po sezonie grzewczym nagle usunąć węzeł centralnego ogrzewania. Deweloper zapewnia, że Pani nie może tego zrobić bo w akcie notarialnym jest wpis, że "w lokalu tym znajduje się węzeł centralnego ogrzewania". Tylko czy to wystarczy ? Czy nie powinno być dodatkowego zapisu mówiącego o tym, że Pani nie może tego usunąć ?

Firma zarządzająca budynkiem dopiero po weekendzie uruchomi swojego prawnika i też będzie się dowiadywała co można z tym zrobić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4876
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

#2 Post autor: piotrusb » 03-01-2020, 18:52

Musicie dokładnie sprawdzić treść tego zapisu w akcie notarialnym. Sam tekst, że w lokalu jest węzeł cieplny nie nakłada na właściciela tego lokalu żadnych ograniczeń. Kwestia, czy zapisano coś jeszcze.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Deportivo88
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-01-2020, 18:40

Re: Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

#3 Post autor: Deportivo88 » 03-01-2020, 18:57

piotrusb pisze:
03-01-2020, 18:52
Musicie dokładnie sprawdzić treść tego zapisu w akcie notarialnym. Sam tekst, że w lokalu jest węzeł cieplny nie nakłada na właściciela tego lokalu żadnych ograniczeń. Kwestia, czy zapisano coś jeszcze.
Z tego co nam przedstawił deweloper to jest tylko ten zapis. Czyli za kwotę 15 tys. zł Pani zakupiła sobie lokal 60 metrów kwadratowych i może usunąć z niego ogrzewanie dla całego budynku ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4876
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

#4 Post autor: piotrusb » 03-01-2020, 20:53

Jeżeli budynek jest ogrzewany centralnie, to urządzenia węzła cieplnego należą do nieruchomości wspólnej ponieważ stanowią nieodłączną część instalacji ciepłowniczej. Można tu odwołać się do art. 47 kodeksu cywilnego:
§ 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Jeśli te urządzenia znajdują się w prywatnym lokalu, to właściciel tego lokalu ma prawo pobierać od wspólnoty wynagrodzenie z tytuł korzystania z jego własności, ale nie ma prawa ich demontować.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Deportivo88
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-01-2020, 18:40

Re: Węzeł centralnego ogrzewania w jednym z lokali

#5 Post autor: Deportivo88 » 04-01-2020, 09:49

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Zobaczymy po weekendzie co będzie miał na ten temat do powiedzenia prawnik zarządcy.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”