czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
jacak28
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-01-2016, 16:46

czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

#1 Post autor: jacak28 » 14-02-2018, 12:27

witam jak w tytule proszę o odpowiedz . mamy zarządce i administratora nie posiadamy własnego zarządu , administrator bez porozumienia podpisał umowę na światłowód czy miał takie prawo dziękuje pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4631
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

#2 Post autor: piotrusb » 14-02-2018, 23:07

Ile lokali jest w Waszej wspólnocie?
Co to znaczy, że macie zarządcę i administratora? Czy powierzyliście zarządzanie nieruchomością wspólną zgodnie z art. 18 ustawy o własności lokali? Tekst ustawy - patrz:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0388Lj.pdf
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8211
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

#3 Post autor: irenalo » 15-02-2018, 09:40

i gdzie ten światłowód?
Na klatce, kopią grunt?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jacak28
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-01-2016, 16:46

Re: czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

#4 Post autor: jacak28 » 20-02-2018, 13:51

tak powierzyliśmy zarządzanie, światłowód na klatce oraz piwnicach . 16 lokali

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4631
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: czy administrator bez zgody wsolnoty może podpisać umowe na światłowód ?

#5 Post autor: piotrusb » 20-02-2018, 14:08

Czyli jesteście dużą wspólnotą i w zakresie zarządu nieruchomością wspólną kierujecie się zapisami rozdziału u IV ustawy o własności lokali. Skoro powierzyliście zarządzanie w myśl art. 18 uwl, to (jeśli w umowie nie zastrzeżono inaczej) zarządca podejmuje samodzielnie decyzje z zakresu zwykłego zarządu nieruchomością. Zgodnie natomiast z ustawą z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych:
Art. 30. 1. Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostęp do nieruchomości, w tym do budynku oraz punktu styku, polegający w szczególności na:
1) zapewnieniu możliwości wykorzystywania istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku, jeżeli powielenie takiej infrastruktury byłoby ekonomicznie nieopłacalne lub technicznie niemożliwe, 2) umożliwieniu doprowadzenia przyłącza telekomunikacyjnego aż do punktu styku,
3) umożliwieniu wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, jeżeli:
a) nie istnieje instalacja telekomunikacyjna budynku przystosowana do dostarczania usług szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s lub
b) istniejąca instalacja telekomunikacyjna budynku przystosowana do dostarczania usług szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s nie jest dostępna lub nie odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorcy telekomunikacyjnego,
4) umożliwieniu korzystania z punktu styku,
5) umożliwieniu odtworzenia przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonaniu instalacji telekomunikacyjnej budynku, które uległy likwidacji, zniszczeniu, uszkodzeniu lub wymagają modernizacji lub przebudowy – w celu zapewnienia telekomunikacji w tym budynku.
I dalej:
3a. Dostęp, o którym mowa w ust. 1 i 3 jest nieodpłatny.
3b. W przypadku uzyskania dostępu, o którym mowa w ust. 1 i 3, przedsiębiorca telekomunikacyjny ponosi koszty:
1) związane z udostępnieniem nieruchomości w celu wykorzystywania istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku albo doprowadzenia do budynku przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, w tym przywrócenia stanu pierwotnego;
2) utrzymania udostępnionego przyłącza telekomunikacyjnego, instalacji telekomunikacyjnej budynku lub całości lub części kabla telekomunikacyjnego.
4. Warunki dostępu, o którym mowa w ust. 1 i 3, określa umowa zawarta między przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a odpowiednio właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą nieruchomości, właścicielem kabla telekomunikacyjnego, instalacji telekomunikacyjnej budynku lub przyłącza telekomunikacyjnego. Zawarcie umowy, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi czynność zwykłego zarządu.
A zatem zarządca miał prawo samodzielnie podpisać taką umowę.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu


ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”