Wzór uchylenia uchwały

Tu możecie zmieszczać pliki , przydatne wzory umów ,formularze itp.
Wiadomość
Autor
irenka1971
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 13-12-2015, 20:46

Wzór uchylenia uchwały

#1 Post autor: irenka1971 » 15-12-2015, 10:48

Witam.Chciałabym zaskarżyć do sądu uchwałę wspólnoty,proszę o wzór i jakie dokumenty potrzebne dla sądu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: wzór uchylenia uchwały

#2 Post autor: piotrusb » 15-12-2015, 17:31

Masz na myśli uchwałę, o której pisałaś w innym wątku, czy jakąś inną?

Pozew kierujesz przeciw wspólnocie do sądu okręgowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości. Podajesz swoje dane jako powoda i dane wspólnoty (adres, przez kogo reprezentowana: zarząd/zarządca) jako pozwanej. Załączasz odpis zaskarżanej uchwały i odpis ze swojej KW. Uiszczasz opłatę sądową w kwocie 200 zł (art. 27 ust. 9 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Ważne jest żeby napisać czy uchwała została podjęta na zebraniu (jeśli tak - w jakim dniu), czy też w trybie indywidualnego zbierania głosów (jeśli tak - kiedy otrzymałaś jej treść). Masz prawo zaskarżyć uchwałę, jeśli od jednej z powyższych dat nie minęło 6 tygodni (art. 25 ust. 1a uwl).

Piszesz czy domagasz się uchylenia uchwały w całości, czy w części (jeśli tak, to w jakiej). Uzasadniasz dlaczego się tego domagasz - art. 25 ust. 1 uwl:
Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
Możesz wnieść o zabezpieczenie powództwa poprzez wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały do czasu zakończenia postępowania (art. 25 ust. 2 uwl).

Wnosisz o zasądzenie na rzecz powoda kosztów procesu według norm przypisanych.

Tu np. http://www.zarzadca.pl/wzory-pism-sadow ... -powództwa masz wzór pozwu, tylko pamiętaj, że dotyczy on konkretnej przykładowej sprawy. W Twojej - argumentacja może być (w zależności od przedmiotu uchwały) zupełnie inna.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenka1971
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 13-12-2015, 20:46

Odp.: wzór uchylenia uchwały

#3 Post autor: irenka1971 » 15-12-2015, 22:12

Dziękuje i proszę o pomoc w sprawie wyliczenia wartości sporu,uchwała dotyczy podwyżki na fundusz remontowy od m2.Mam udziału 7% jaka kwotę mam podać w pozwie,od czego ja wyliczyć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: wzór uchylenia uchwały

#4 Post autor: piotrusb » 15-12-2015, 22:47

Odnośnie tego, czy pozew o uchylenie uchwały wspólnoty ma charakter roszczenia majątkowego, a zatem czy należy w nim podawać wartość przedmiotu sporu, zdania w doktrynie i orzecznictwie są podzielone. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 stycznia 2004 r., syg. akt III CZP 100/03 stwierdził:
Nie ma podstaw, żeby odstąpić od poglądu wyrażonego w powołanych wyżej orzeczeniach Sądu Najwyższego, że sprawy o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej (...) nie można generalnie zakwalifikować do spraw majątkowych lub spraw niemajątkowych. Sprawa taka jest sprawą o prawa majątkowe bądź sprawą o prawa niemajątkowe, w zależności od charakteru - majątkowego bądź niemajątkowego - zaskarżonej uchwały. Uchwała wspólnoty mieszkaniowej może mieć też charakter mieszany, częściowo majątkowy i częściowo niemajątkowy.
Dlatego ja bym nie podawał wartości przedmiotu sporu w pozwie. Jeśli sąd uzna, że sprawa ma charakter majątkowy, to wezwie Cię do uzupełnienia pozwu o wartość przedmiotu sporu. Nie zmienia to wysokości opłaty sądowej od pozwu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: wzór uchylenia uchwały

#5 Post autor: piotrusb » 15-12-2015, 23:57

I jeszcze jedno - pozew wraz z załącznikami trzeba złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach. Jeśli będziesz chciała otrzymać potwierdzenie złożenia, to musisz mieć trzeci egzemplarz - również kompletny.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: wzór uchylenia uchwały

#6 Post autor: irenalo » 16-12-2015, 08:14

irenka1971 pisze:Dziękuje i proszę o pomoc w sprawie wyliczenia wartości sporu,uchwała dotyczy podwyżki na fundusz remontowy od m2.Mam udziału 7% jaka kwotę mam podać w pozwie,od czego ja wyliczyć.

Samo zaskarżenie uchwały nie jest równoznaczne z jej uchyleniem. Licz się z tym, że możesz stracić ponad 200 zł.
Sąd nie będzie szukał dowodów. Ty musisz sądowi je dostarczyć. A więc też musisz dostarczyć KW, gdzie są wyliczone udziały poszczególnych lokali, bo sprawa dotyczy naliczania zaliczek od metra a nie udziału.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pliki, formularze, wzory umów itp.”